Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,001 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • dvojičky

  , Autor: odbornik6

  A ešte som sa chela opýtať ohladne čo som písala o dvojičkách, prosím Vás o taký Váš odborný odhad že do koľkého týždna môže táto tehotnosť vzdržať pri mojej už spomínanej nelichotivej osobn anamneze? Nechem porodiť predšasne, lebo viete materská dovolenka matky s predčasne narodeným dieťaťom nie je taká bezstarosná a krásna ako materská dovolenka matky zdravého donoseného dieťatka. Preto len plačem a nevim čo urobím. A prosím Vás aká je šanca že ak by som sa o pár mesiacov znova pokúčala otehotnieť že aby to opäť neboli dvojčaká. Chcem porodiť jedno dieťa tak aká je potom na toto šanca?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  to sa nedá nijakým spôsobom zaručiť, ani určiť percentuálne na koľko percent donosíte určitý týždeň. Všetko závisí od vývoja gravidity, pravidelnej kontroly a sledovania vaginálneho nálezu. Teraz na začiatku sa prognóza nedá určiť, rovnako ani to, že ak teraz pôjdete na umelé prerušenie tehotenstva či otehotniete ešte niekedy, a už vôbec sa nedá zaručiť, že ak otehotniete určite pôjde už len o jednoplodovú graviditu.

Podobné otázky

 • rada

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň, chcela by som vedieť, že po akom čase sa najskôr môže urobiť vklad embria, po predchádzajúcom potrate v 18 tt. Máme ešte 3 zamrazené embriá z minulosti, keď sa nám nedarilo otehotnieť. nakoniec sa podarilo prirodzene, boli to dokonca dvojičky, no vtedy bol plán keby som neotehotnela prirodzene že by sa vkladalo jedno, pre menšie komplikácie v tehotenstve. No takto to nešťastne dopadlo v 18 tt s dvojičkami sa mi otvoril krčok, začala odtekať plodová voda. Je tomu presne 10 týždňov a mám normálnu v poradí už druhú menštruáciu po potrate. Isto nechcem sa rok snažiť a trápiť s otehotnením (náš dôvod prečo sa vtedy v minulosti dlho nedarilo bol manželov zlý spg), a riskovať že sa to podarí až po veľmi dlhej dobe, a veľký risk že by boli dve? Toto moje tehu čo bolo som chodila potom do poradne normálne k mojej obvodnej gynekologičke. Povedala mi potom že v budúcnosti by bolo dobré zašiť krčok ak by sme chceli ešte mať dieťa. Chcem sa pteto opýtaž či centrá as. reprodukcie mávajú aj ambulancie pre rizikové už tehotenstvo, a či vedia urobiť bežne hospitalizáciu pacientky v prípade že si to rezikové tehotenstvo vyžaduje, či urobia aj to zašitie krčka, či môžem si tam toto všetko u nich v centre as. reprodukcie naplánovať, robia všetkú túto starostlivosť o rizikové tehu, až do pôrodu? aj pôrod, robia aj cisárske rezy? A po akom čase od potratu v 18 tt môže sa najskôr urobyť vklad embria, cielene jedného? ´Ja mám 31 r manžel 37 r, dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  po potrate, obzvlášť ktorý bol sprevádzaný aj kyretážou (čistením dutiny maternice) odporúčam počkať pred vkladom ďalšieho embrya 2-3 mesiace. Čo sa týka starostlivosti o tehotné pacientky, je to veľmi individuálne a nemôžem hovoriť za iné centrá. U nás sa v niektorých prípadoch staráme o niektoré "svoje" gravidity v spolupráci s gynekologicko-pôrod. klinikami. Všetky centrá čo máme na Slovensku neposkytujú lôžkovú starostlivosť, preto starostlivosť o pacientku po cerclage (zašitie krčka maternice) spadá do starostlivosti kliník. Väčšinou však lekári v centrách asistovanej reprodukcie pracujú aj na klinikách preto je to v podstate jedno! Každopádne by som zatiaľ vo vašom prípade nerobila paniku, nemusí sa scenár v ďalšej gravidite vôbec opakovať.

 • dvojičky

  , Autor: odbornik6

  prosím Vás ako vznikne z jednej spermie a jedn vajíčka 2 deti? jednovaječ gemini. a ako zistiť že každé z nich má správny počet chromozomov? a v 15 tt odber AFP test sa potom ako interpretuje výsledok pre každé dieťa zvlášť? a jednovaječné majú spoločnú placentu alebo má každé svoju? som z toho v šoku a chem porodiť iba jedno dieťa,!!!! som sa to práve včera dozvedela že sú v maternici dve, som v 10 tt.mám za sebou v minulosti MA v 10 tt potom neskôr spont potrat v 23 tt krčok sa sám spotreboval a plod som vytlačila, a potom o rok nato predčas pôrod v 34 tt steh šitie na krčku nevydržalo steh sa roztrhol nastali kontrakc a odtok po vody a predčas pôrod. Mám 151 cm 42 kg. a teraz geminy ako to bude? chcem porodiť iba jedno dieťa a zdravé donosené v termíne!!!!!!! čo s tým??? ďakujem za odpovede na moje otázky

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  pri jednovaječných dvojčatkách ide o to, že sa embryo vo veľmi včasnom období rozdelí. Bohužiaľ máte za sebou veľmi nepriaznivú pôrodnícku anamnézu a táto gravidita bude veľmi pravdepodobne do konca tehotenstva riziková. Nedá sa nijakým spôsobom zaručiť, že detičky donosíte do termínu pôrodu, môžete preto však urobiť maximum (pravidelné prehliadky, spolupráca s lekárom, vyhýbanie sa infekcii, kľudový režim). Skríning sa vždy prepočítava na oba plody,. Jednovaječné dvojičky majú spoločnú placentu. Viem, že je to pre vás šok, na druhej strane je možné, že pri dobrej spolupráci a dôkladnom vedení gravidity porodíte zdravé detičky a prinesú vám ešte veľa radosti. Držím vám veľmi palce!

 • Cytomegalovirus

  , Autor: elka18

  Dobry den chcela by som sa opytat,pred dvoma rokmi som otehotnela a cakala som dvojicky,ale v 12 tt odumreli.Po krvnych testoch mi zistili CMV virus na ktory sa liecim uz rok.Najprv som brala isoprinosine ,ale hodnoty sa nezlepsovalia tak mi doktor predpisal Valtrex.Chcem sa opytat viem,ze tohto virusu sa uz nezbavim,ale budem moct mat este niekedy dieta?Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  nemusíte sa obávať, po preliečení bude všetko v poriadku. Pre plod je nebezpečná predovšetkým prvotná infekcia počas gravidity.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik6

  Dobrý večer!
  Moja sestra je v 36.týždni tehotenstva a čaká dvojičky-chlapcov,žije v škotsku,neďaleko Edinburgu. Navrhli jej očkovanie proti čiernemu kašlu,pretože sa tam momentálne vyskytuje. Má sa dať očkovať? Ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, do
  v tejto krajine sa toho čas odporúča toto očkovanie všetkým tehotným od 28. do 38. týždňa gravidity , ako ochrana pre dieťatko v prvých týždňoch jeho života.