Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tabletka po

  , Autor: mirushka398

  Dobrý deň, bola som v situácii, že som musela užit dve tabletky po behom troch mesiacov. Chcela by som sa opýtať, či to môže mať okrem nepravidelnej menštruácie aj iné následky.Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  v prvom rade by bolo ideálne pouvažovať nad inou formou antikoncepcie, zvážiť hormonálnu antikoncepciu. Tabletka "po" nemá špecifické závažné nežiadúce účinky, len nepravidelnosti cyklu, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch a podobne. Napriek tomu nie je to forma antikoncepcie na pravidelné užívanie!

Podobné otázky

 • Tabletka po

  , Autor: lucik19

  Dobrý večer, ja som tu dnes písala ohľadom kúpybtabletky po. Aj keď som v 24 dni cyklu, a ovulácie som už pravdepodobne mala, som trochu nervózna. Viem že je tu malá šanca otehotnenia, no stále nejaká je, no zároveň ak je zbytočne kupovať tabletku po a dopovať sa hormónmi tak by som to nerobila. Myslíte si, že mi nehrozí otehotnenie aj keď tabletku nekúpim? Vopred ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa za toľko otázok ( no mám menšie stresy ????)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tabletku núdzovej antikoncepcie môžete užiť. Na trhu je však viacero druhov núdzovej antikoncepcie a každá funguje na inom princípe. Ak ste už mali ovuláciu, je zbytočné užívať preparát, ktorý zabraňuje ovulácii, neúčinkoval by. Vo Vašom prípade je vhodnejší preparát ellaOne, ktorý je núdzovou antikoncepciou do 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku. Používa sa na zabránenie tehotenstva po nechránenom sexuálnom styku alebo ak zlyhala antikoncepčná metóda, či došlo k roztrhnutiu kondómu.

 • tabletka po a ovulácia

  , Autor: andrea115

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, po nechránenom styku som hneď užila núdzovú tabletku ellaone. No potom som zistila, že akurát v ten den som mala mat ovulaciu. Môže byt tá tabletka neúčinná, nakoľko mám ovulaciu?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, EllaOne funguje na princípe oddialenia obulácie. Ak už ovulácia prebehla, pred tehotenstvom Vás nechráni.

 • Tabletka po

  , Autor: Lenka1234

  Dobrý deň, potrebujem zobrať tabletku po ,ale hnackujem mam počkať alebo zobrať ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, rovnako ako na klasickú hormonálnu antikoncepciu, aj na núdzovú antikoncepciu má hnačkovanie, či celkovo tráviace ťažkosti vplyv v zmysle možného zníženého účinku vplyvom zníženého vstrebania tabletky. Vo všeobecnosti je samozrejme vhodné čo najskoršie užitie tabletky núdzovej antikoncepcie, dá sa však, v závislosti od preparátu, užiť až do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku.

 • Tabletka po.

  , Autor: Lenka1234

  Zobrala som tabletku po asi pred hodinou alebo dvomi . Hnackujem od rána a vzala som si tabletky proti hnačke, môže tabletka po stratiť účinok? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, je to možné. Jedná sa o formu hormonálnej antikoncepcie, aj keď núdzovej. Pri tráviacich ťažkostiach, hnačkovaní, či zvracaní je riziko nedostatočného vstrebania a rozpustenia akéhokoľvek liečiva a jeho zníženého, prípadne nedostatočného účinku.

 • Tabletka po

  , Autor: katarina511

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Včera som mala pohlavný styk, kondóm sa roztrhol počas toho. Partner do mňa ale nevyvrcholil. Asi hodinu na to som pre istotu užila tabletku po. Konkrétne Apreg. Ovuláciu som podľa kalendára mala 18. 5.. Dnes mám špinenie, a bolesti v podbrušku. Je tu nejaká šanca tehotenstva, keď bola tabletka užita skoro?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tabletku núdzovej antikoncepcie ste užili včas, takže za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Spomínané špinenie a pobolievanie v podbrušku môže byť spôsobené tabletkou núdzovej antikoncepcie. Odsledujte si to.