Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,800 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Duphaston

  , Autor: Filomena

  P.doktor menzes mám už 8 deň silnejší a o pár dní mám užívať duphaston..kedy si môžem nasadiť dycinone..aby som už potom nekrvacala...alebo môžem začať užívať ten duphast aj keď budem krvácať.. duphaston využívam kvôli dlhému krvácaniu..mám 50 rokou.. maternicu čistú..nechcem furt vyvolávať doktorovi...lebo si myslím..že v mojom veku asi môžem mať dlhšie a kratšie cykly aj dlhšiu menštruáciu...ešte jedna otázka p.doktor myslíte že ten duphast mi môže ovplyvniť menzes ..a menštruačné cykly...a rastie menej sliznica maternice pri užívaní duphastonu.....inú liečbu mi zatiaľ nenavrhol p.doktor...dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, liečbu si svojvoľne nenasadzujte ani neupravujte. Duphaston má vplyv na menštruačný cyklus, niekedy je však jeho účinok nedostatočný a je potrebné zmeniť postup aj liečbu. Bez poznania výsledkov vyšetrení, okolností, či bližších informácií sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Cez telefón sa ordinovať tiež nedá, preto pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností je potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa osobne.

Podobné otázky

 • Zvýšená teplota pred menzesom

  , Autor: Prelka

  Dobrý deň p. doktor, mám 36 rokov. Bola som očkovaná pfizerom 3. deň cyklu a dnes je 27. deň cyklu a všimla som si isté zmeny oproti predchádzajúcim cyklom. Z PMS sa mi úplne vytratila bolestivosť a tlak v prsníkoch pred menzesom, takisto som už nepociťovala ani bolesť počas ovulácie, ale už tretí deň od večera medzi 17.-22.00 hodinou pociťujem najprv zimu (čo je u mňa nezvyčajné), následne páľavu v tvári a zvýši sa mi teplota, dnes je najvyššia do 37.3 °C, včera 37.2, predvčerom 37. Nie som chorá, žiadny iný problém nemám. Nemám ani žiadne bolesti. Ale takéto príznaky som ešte pred menzesom nikdy nemala. Tehotná určite nie som. Inak užívam duphaston (15.-21. deň cyklu kvôli silnejšej menštruácii už niekoľko mesiacov). Je to zvyšovanie teploty normálne? Čo to spôsobuje? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, očkovanie má vplyv na menštruačný cyklus. Je možné, že sa u Vás posunula ovulácia. Čo sa týka zvýšenej teploty, príčin môže byť viacero. Nepredpokladám gynekologický pôvod. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní zvýšených teplôt odporúčam navštíviť Vášho obvodného lekára.

 • Silná menštruácia po prekonaní covidu

  , Autor: Prelka

  Dobrý deň p. doktor, mám 36 rokov a som 5 rokov po pôrode. Cyklus mám 31. dňový, pravidelný, bez medzimenštruačného krvácania a bolestí. Výsledky preventívky sú tiež v poriadku.
  Na minuloročnej preventívke mi pán doktor nameral vysokú sliznicu (20 mm pred menštruáciou). Podstúpila som hysteroskopiu a kyretáž, aby sa vylúčila závažná príčina. Ja mám dlhoročný problém s nízkym progesterónom, trvalo mi kým som otehotnela, mnoho cyklov bolo anovulačných. Menštruácia bola silná, ale nie tak aby mi klesal hemoglobín. Po kyrete sa to ale zhoršilo. Menštruácia trvá dva dni, ale pol druhého dňa krvácam tak silno aj s veľkými krvnými zrazeninami, že mi hemoglobín klesne po 120, každú menštruáciu užívam železo. Gynekológ mi dal duphaston (15.-21.cyklu), krvácanie sa upravilo, 4. cyklus užívania duphastonu bolo krvácanie ukážkové, dva dni normálneho krvácania, bez bolesti a krvných zrazenín.
  Potom som prekonala covid a krvácanie sa znova zíntezivnilo, aj keď som užívala duphaston, ale nie až tak, ako to bolo predtým. Už tretí cyklus po covide je krvácanie silnejšie, najhorší bol cyklus po covide. Druhý deň je krvácanie silné aj so zrazeninami, prvý den miniem 1-3 vložky, ten druhý aj 15, potom je koniec. Mám to nejako riešiť? Alebo počkať či sa krvácanie po covide znova po nejakej dobe upraví? Mohlo by ešte niečo okrem duphastonu pomôcť? Mám maternicu otočenú dozadu. Gynekológ tvrdí, že aj to môže byť jeden z faktorov, že sa mi tvorí sliznica vyššia. Antikoncepciu užívať nemôžem, mám zvýšené dimery. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, postavenie maternice nemá súvis s výškou sliznice dutiny maternice. Sú popisované prípady, ktoré hovoria o vplyve COVID-19 na menštruačný cyklus. Kedy a či vôbec sa cyklus upraví, je ťažko povedať. Ak je krvácanie intenzívnejšie iba jeden deň a nemáte žiadne iné ťažkosti, odsledujte si to.

 • Menštruácia

  , Autor: Vavrik

  Dobrý večer želám.
  Pred 3 mesiacmi som vysadila antikoncepciu.
  Minuli mesiac mi meškali a až po pichnúti vyvolavacky mi menzes dorazil. Meškali 2 týždne
  Dnes mi meškajú už 9 deň. Pred antikoncepciou som mala pekne presnú menštruáciu... Bojím sa mam pichanie v bruchu, bolesti. Môže to byť aj o vážnych zdravotných problémoch alebo po vysadení antikoncepcie bežné? A nemám sa ničoho báť? Mam strach ze nebudem môcť mat deti. Vidím aj zmeny ohľadom pleti... Mam ísť svojej doktorke alebo mam ešte počkať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užívanie hormonálnej antikoncepcie má aj svoje výhody, ktoré sa u niektorých žien ešte viac ukážu po jej vsadení. Spomínané pobolievanie podbruška charakteru menštruačných bolestí, či nepravidelný cyklus sa po vysadení hormonálnej antikoncepcie môžu vyskytovať, najmä ak bol cyklus nepravidelný aj pred užívaním hormonálnej antikoncepcie. Ak ste vysadili antikoncepciu pre snahu otehotnieť, nevidím problém v tom, aby ste sa nesnažili. Na úprav u cyklu sa najčastejšie ako liek prvej voľby dáva gestagén (Duphaston). Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Mesiac

  , Autor: Filomena

  P.doktor ak by som zabudla užívať jeden mesiac duphaston..čo by sa stalo..užívam kvôli dlhému krvácaniu..dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa stať to, že budete v daný mesiac opäť dlhšie krvácať.

 • Meškajúce menštruácia

  , Autor: Janica662

  Dobré ráno prosím vás koľko dní od pichnutia vyvolávacky sa má dostaviť menštruácia ? Mám predpísaný duphaston na podporu otehotnenia . Ale keďže menštruácia stale neprišla ,nemôžeme začať . Išla by som aj k svojmu lekárovi ale práve máme covid . Tak návšteva musí počkať preto sa pýtam tu ďakujem ♥️

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na menštruačný cyklus má vplyv viacero okolností, jednou z nich je aj choroba. COVID-19 môže mať vplyv na menštruačný cyklus. Väčšinou sa krvácanie dostaví do 7 dní od pichnutia injekcie. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak nemáte žiadne ťažkosti, odporúčam prečkať karanténu a následne, po prekonaní COVID-19, navštívte Vášho obvodného gynekológa.