Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,967 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Progestanelle

  , Autor:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa vás opýtať, teraz beriem druhý mesiac tabletky Progestanelle na úpravu menštruácie, pretože som mala problém s menštruáciou vždy mi prišla na 45 deň od posledného cyklu, tak mi môj gynekológ predpísal tieto tabletky aby sa mi upravila menštruácia. Dneska by som mala zobrať 6tu tabletku z 10tich za tento mesiac. Môže sa stať, že menzes dostanem aj skôr ako doberiem všetkých 10 tabletiek?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je tu aj tá možnosť, že sa krvácanie dostaví skôr.

Podobné otázky

 • Meškanie menzesu 42 dní

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor,
  obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor.. Menzes mávam celkom nepravidelný, naposledy som mala 23. januára..
  Pán doktor mi pred 3 týždňami predpísal Progestanelle, no menzes neprišiel, robil hormonálny profil, ktorý je v poriadku.
  Dnes mi predpísal antikoncepciu, krúžok NuvaRing, na s pravidelnenie menzesu s tým, že mám len čakať, kým mi menzes príde, lebo, že by nemal význam predpísať mi ďalší Progestanelle, keď mám hormonalny profil v poriadku..
  Pohlavný styk som mala naposledy 21. februára, pred 38 dňami, prerušovaný, no odvtedy chránený kondómom, testy mám negatívne..
  Nerozumiem teda, prečo mi menzes stále nechodí, v podbrušku na pravej strane mávam niekedy dosť silné bolesti a kŕče už celé týždne..
  Mohla by na to vplývať aj nízka hmotnosť? Mám 174 cm a 50 kg, no jem zdravo.. Športujem, no nepreháňaj to.. Nejem ani mastné jedlá, sladkého tiež pomenej.. Taktiež som bola vo februári darovať krv, mohol by byť aj to dôvod meškania menzesu? Taktiež mám nízku sliznicu maternice..
  Vopred Vám ďakujem krásne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez vyšetrení a USG nálezu, ako aj bez poznania výsledkov všetkých doteraz realizovaných vyšetrení, je ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Dôležité je jednoznačné vylúčenie tehotenstva odberom krvi na beta HCG, zistiť dôvod bolestí v pravom podbrušku, či nie je prítomná napríklad cysta, ktorá by mohla vysvetľovať meškanie menštruácie. Pri jednoznačnom vylúčení tehotenstva, ako aj vylúčenia patológie na ženských pohlavných orgánoch v malej panve, ktorá by mohla spôsobovať meškanie menštruácie je možné menštruáciu vyvolať. Treba tiež povedať, že na menštruačný cyklus má veľký vplyv aj stres, zmena životosprávy, či prehnaná pohybová aktivita.

 • Duphaston alebo utrogestan?

  , Autor:

  Pán doktor, v prípade silného menštruačného krvácania, dá sa v druhej fáze cyklu vaginálne užívať utrogestan kvôli nízkemu progesterónu? Je tomto prípade účinný a pôsobí lokálne? Alebo je na tento účel určený len duphaston? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dá sa aplikovať aj Utrogestan, či Progestanelle, ktoré obsahujú priamo progesterón. Duphaston obsahuje dydrogesterón. V prípade, že by Vám spomínané preparáty nepomohli, sa dá uvažovať aj o hormonálnej antikoncepcii, ktorá by cyklus upravila, ako aj krvácanie by bolo slabšie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Meškanie menzesu

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor,
  dnes mi menzes mešká už 24 dní, bola som taktiež u doktora, UZV: uterus 7,5x 3,5 cm, sliznica maternice 2mm, tekutina Cavum Douglasi..
  Predpísal mi Progestanelle. Mohlo by byť možné tehotenstvo? Mali sme prerušovaný styk s priateľom pred 20 dňami, testy sú negatívne, avšak Rapi clear mi ukazuje slabulinkú čiarku, tak vôbec neviem, na čom som.. A či predpísané lieky môžu ovplyvniť výsledok testu.. Mávam aj silnejšie kŕče a bolesti v podbrušku na pravej strane.. Iné príznaky nemám..
  Vopred ďakujem za odpoveď. :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bolo vylúčené tehotenstvo z odberu krvi na beta HCG a zvyknete mať nepravidelný menštruačný cyklus, je štandardné predpísať preparát s progesterónom. Prefpisaný preparát je štandardne podávaný na úpravu menstruačného cyklu. Ak sa cyklus neupraví, dá sa uvažovať o užívaní hormonálnej antikoncepcie. Keďže nepoznám žiadne bližšie okolnosti, ani všetky výsledky vyšetrení, neviem sa Vám takto bližšie vyjadriť. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Kratky cyklus

  , Autor:

  Dobry den som 3mesiace po zaml.potrate.1 a 2cyklus som mala velmi ktatky 21-22dni a medzitym som stale spinila,moja gynekologicka mi preto predpisala progestanelle vkladat do posvy od 12dna cyklu po dobu 10dni,lenze 3mens.prisla teda skor spinenie tiez na 23den.Chcem sa teda opytat je pravdou ze tento liek moze zablokovat ovulaciu ak ho beriem este pred ovulaciou?a teda nebolo by lepsie posunut progestanelle o par dni aby sa mi cyklus predlzil?..dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je dôležité rozlíšiť účel liečby. Ak sa snažíte na jednej strane upraviť cyklus a na druhej strane otehotnieť, je to trošku protichodné. Po potrate, či pôrode, môže dôjsť k zmene či už dĺžky cyklus, ale aj intenzity. Nemusí sa jednať o žiaden problém. Dôležité je tiež vedieť, kedy u Vás prebieha ovulácia. Ak sa chcete začať snažiť otehotnieť, neriešil by som úpravu cyklu, ale praktizoval by som nechránený pohlavný styk aspoň 2 - 3 krát týždenne. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnotiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Meškanie menzesu

  , Autor:

  Dobrý deň prajem, pán doktor,
  prosím Vás, mala som nechránený styk pred menzesom, 8. novembra, čiže pred 39 dňami.. Menzes mi mešká už 10 dní, testy mám negatívne.. V pondelok som bola aj u doktorky, ktorá mi povedala, že ovuláciu som mala.. Predpísala mi Progestanelle, lebo mám že vraj nízku sliznicu maternice a že ani nevyzerá, že by som menzes mala dostať... Posledne mesiace mám dosť slaby menzes, minulý mesiac len dvojdňový, pár dní po styku.. Bola by šanca, že by som mohla byť napriek spomínaným okolnostiam aj tak tehotná? Je pravda, že mám tiež nižšiu hmotnosť, 52 kíl pri 174 cm, čo mi doktorka povedala, že tiež môže byť dôvodom meškania menzesu, čo musím riešiť..
  Vopred ďakujem za odpoveď. :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškania menštruácie. Ak ste mali nechránený pohlavný styk, tehotenstvo sa jednoznačne vylúčiť nedá, aj keď to na základe opisovaných nálezov USG na tehotenstvo nevyzerá. Pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva sa realizuje odber krvi na beta-HCG. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.