Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,358 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý večer, chcem sa spýtať
  brala som dva roky antikoncepciu... Po antikoncepcii sa mi zmenil cyklus z 28 dní na 32 dní.. Ale kazdy mesiac som mala menstruaciu normálne... Je možné že po 7 mesiacoch vysadeni HAK aj keď som mala doteraz MS normálne ze by mi uplne na mesiac vynechalo

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vynechanie menštruácie po vyše pol roku s antikoncepciou nesúvisí. Možností, prečo sa menštruácia nedostavila môže byť viacero. Pri meškaní menštruácie 14 dní a viac a možnosti tehotenstva si urobte tehotenský test, prípadne navštívte Vášho obvodného gynekológa, rovnako aj v prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností.

Podobné otázky

 • Meškanie menštruácie

  , Autor:

  Dobrý deň. S priateľom som mala pohlavný styk bez ochrany počas plodných dní a nestihol vytiahnuť včas čiže je možné, že trošku sa urobil aj do mňa aj keď on vraví, že tabletka nebola potrebná. No pre istotu som ju zobrala. Hneď do hodiny som vzala tabletku Escapelle. Menštruácia mi meška pomaly dva týždne. No medzitým som krvácala na piaty a šiesty deň od užitia tabletky. Test som si už robila a oba vyšli negatívne. Je pravda že táto tabletka môže rozhádzať cyklus? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno emergentná antikoncepcia môže menštruačný cyklus znepravidelniť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení jednoznačne vylúči tehotenstvo a určí ďalší postup.

 • Krvácanie

  , Autor: lubomira

  Dobrý deň, pred 3 týždňami som prekonala zápal maternice, dôvodom bolo prechladnutie, počas zápalu som mierne krvácala, oznámila som to doktorke ale ona tomu nedávala veľkú váhu. Minulú nedeľu som zaznamenala slabé krvácanie ale kedže mala prísť menštruácia neriešila som to, menštruácia sa dostavila v pondelok, okrem toho som v pondelok začala brať antikoncepciu Natalya, moja prvá HA (mám21.r). Moja menštruácia trvá väčšinou 5 dní. Dnes je to už 7 deň a stále krvácam, síce slabo ale predsa. Je to nejaký problém alebo za to môže tá antikoncepcia? Je potrebné zájsť ku doktorke? Ako postupovať ďalej?

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie, hlavne v začiatkoch, môže dôjsť k miernym výkyvom čo sa týka intenzity ako aj dĺžky krvácania, nie je to nič neobvyklé. Pokračujte v pravidelnom užívaní hormonálnej antikoncepcie, nemusíte sa obávať. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Velmi dlhe spinenie pred a po menzese

  , Autor: Mira9

  Dobry den, mavam takmer pravidelny kratsi 26 dnovy cyklus a pomerne dlhu menstruaciu 6-7 dni, plus 4-5 dni spinenie. Chapem ze spinenie sa nepovazuje za menstruaciu, ale vlozku/intimku musim nosit v priemere tych 11 dni. Posledne mesiace sa mi to spinenie predlzuje a cyklus skracuje na 25 dni. Medzi poslednym dnom spinenia a dalsim mam 11 - 14 dni "cisteho casu". Tento mesiac napriklad to bolo iba 9 dni. Chodim pravidelne na rocne prehliadky, a vzdy mam vysledky dobre. Mam 33 rokov a som 3 roky po prvom porode. Chcem sa opytat je okrem antikoncepcie aj ina moznost ako zvysit "cisty cas" medzi menstruaciami resp. ako skratit spinenie/menstruaciu. V minulosti som brala Diana 35, Logest, Belaru, vsetky mi vyrazne znizovali libido. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sú všetky výsledky vyšetrení ako aj USG v poriadku, hormonálna antikoncepcia sa núka ako najvhodnejšie riešenie. Existujú rôzne prírodné prípravky a homeopatiká, od bylinkových extraktov, kvapiek, čajov, či gélov, ktoré majú napomôcť k spravidelneniu a upraveniu menštruačného cyklu. Asi najznámejšie sú zázvor, škorica, aloe vera, kurkuma. Medzi najznámejšie bylinky upravujúce cyklus patria
  Ľubovník bodkovaný, malinové lístky, Alchemilka obyčajná, Valeriána lekárska, Rebríček obyčajný. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Utrogestan uživanie

  , Autor: ELA123

  Dobrý deň, lekar mi predpísal Utrogestan, nakolko mám bez liekov nepravidelnú menstruaciu a planujem otehotnieť. A mám trocha chaos v uživaní. Ešte beriem antikoncepciu,mam to este na tyzden, potom by mala prist menstruacia. Lekar mi povedal, ze utrogestan 2x1 16-26 den cyklu. Spravne chapem, 10 dni brat pocas cyklu a potom tyzden pauza? A potom znova 10 dni? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak užívate hormonálnu antikoncepciu a plánujete otehotnieť, vylučuje sa to. Hormonálna antikoncepcia slúži aj na úpravu menštruačného cyklu. Ak plánujete otehotnieť, hormonálnu antikoncepciu môžete prakticky vysadiť kedykoľvek. Utrogestan sa môže brať aj dlhodobejšie v rôznom dávkovaní. Ak ste sa však dohodli s Vašim obvodným gynekológom na takomto postupe, dodržte ho. Doužívajte hormonálnu antikoncepciu a následne na 16-26 deň cyklu užívajte Utrogestan ráno a večer. Následne odmenštruujete a na 10-26 deň cyklu opäť užijete Utrogestan. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Problematická menštruácia

  , Autor: vikus

  Dobrý deň, beriem už tretiu antikoncepciu pretože 2 pred tým mi nevyhovovali a terajšia mi vyhovuje, mam ju už 3 mesiac. No mam taky problém počas menštruácie, už tretí mesiac od kedy beriem lunyttu, chodím prvé dva dni menštruácie aj 6krat na záchod (veľká potreba).. Neviem ako sa tomu vyhnúť pretože nie som Vtedy schopná ani vyjsť z domu. Neviem ci ísť ku gynekológovi, pretože táto antikoncepcia mi vyhovuje až na toto. Tak byy som vás chcela poprosiť o radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hnačka patrí medzi menej časté vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie. Ak je všetko ostatné v poriadku, záleží na tom, ako veľmi Vás to obmedzuje. Pre prípadnú zmenu antikoncepcie ako aj v prípade nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.