• Meskajuca menštruácia, vyvolavacka a progesteron

    , Autor: matulik98

    Dobrý podvečer,
    Meška mi menštruácia po vysadenej antikoncepcie co som písala minule ak si spomínate, bola som u svojho gynekológa ktorý vylúčil tehotenstvo a napriek tomu ze som vyvolavacku nechcela ma prehovoril aby som si ju dala, lebo vraj to nie je dobre keď sa maternica nevycisti a začne atrofovat. Tak mi ju nakoniec pichol. Mam vraj vajíčka ktoré nedozrievaju a predpísal mi liek (hormón) progesterone, ktorý mám brať keď mi príde menštruácia na 17 až 26 deň cyklu 1x denne. Vraj na úpravu. Keď sa budeme s plánovaním bábätka ponáhľať mi predpise niečo čo vyvolá ovulaciu. Spomínal aj polycysticke vaječníky. Všetko to prebehlo veľmi narýchlo a veľa ma v ten moment nenapadlo. Chcela by som sa spýtať ci sa dá aj napriek tomu ze mi nedozrievaju vajíčka a pri užívaní progesterone otehotnieť?? Alebo si po tejto 3mesacnej liečbe budem musieť dat predpísať liek na vyvolanie ovulácie? Alebo co to bližšie toto všetko znamená? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň, Progesterón je najvýznamnejší ženský pohlavný hormón. Je zodpovedný za prípravu endometria, teda sliznice dutiny maternice na tehotnosť a jej udržiavanie, zabraňuje uvoľneniu ďalšieho vajíčka z vaječníkov a napomáha rozvoju prsníkových žliaz, zvykne sa označovať aj ako hormón prípravy a ochrany gravidity. Syndróm polycystických vaječníkov je na druhú stranu niečo úplne odlišné. Ak Vám nedozrievajú vajíčka a nedôjde k uvoľneniu vajíčka, neotehotniete. Tak ako ste napísali, teraz sa Váš gynekológ zameral na to, aby sa Vám cyklus obnovil a spravidelnil. Ak príde čas na to, že budete chcieť otehotnieť, bude postupovať podľa toho. Nepoznám výsledky vyšetrení, takže sa k tomu bližšie neviem vyjadriť. Každopádne postupujte podľa odporúčaní obvodného gynekológa a pri nejasnostiach alebo ťažkostiach ho kontaktujte.