Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,281 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zelený výtok pri užívaní ATB

  , Autor: Mussi

  Dobrý večer,

  Momentálne užívam 2 deň ATB Ciprofloxacín kôli bakteriálnej infekcii hrdla, minuly týždeň som vybrala Augmentin ale ten mi nezabral. Užívam ešte ATK Maitalon. Počas dnešného dňa som začala pociťovať mierne svrbenie v pošve a k tomu sa pridal aj zelený vytok z čoho som ostala zaskočená, lebo nikdy pred tým som sa s tým nestretla. Môže to byť nejaká reakcia na tieto nové Atb? Môžete mi odporučiť niečo na to ? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, predpokladám, že sa u Vás jedná o tzv. bakteriálnu vaginózu spôsobenú užívaním niekoľkých antibiotík. Realizujte si počas užívania antibiotík, ako aj aspoň 7 dní po ich doužívaní kúru vaginálnymi probiotikami, ktoré je najlepšie aplikovať večer pred spaním. Treba tiež myslieť na to, že spomínané antibiotiká majú vplyv aj na účinok hormonálnej antikoncepcie, preto je potrebné sa počas obdobia užívania antibiotík, ako aj aspoň 7 dní po ich doužívaní chrániť aj doplnkovo (používať kondóm). Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.