Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,760 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Doxyhexal

  , Autor: NinaV12

  Dobry den,

  od oktobra 2022 uzivam Drovelis.
  V aprili som mala bolesti v posve, pominuli. Mala som ich aj v juli take iste, navstivila som pani doktorku ktora mi nasla bakteriu Urea a druhu si nepamatam, prepacte.Ze sa mam ozvat po lete kvoli slnku. Uzivam Doxyhexal 9 dni. 9 dni presne mam opat tie bolesti v posve. Len v posve. ATB uziva aj partner a pocas celej doby liecby sme bez pohlavneho styku. Uzivam na noc aj Macmiror. Cytologia 2-3 v aprili, kontrola teraz 3t bude po douzivani Doxyhexal. Prosim vas... Je mozne ze Doxyhexal na bolest v posve neucinkuje? Je mozne ze tieto bolesti nie su bakteriami? Je mozne ze je to pre horsku cytologiu, pripadne uz uplne zhorsenu? Dakujem pekne za info. Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Na Vaše otázky Vám vie najlepšie zodpovedať Váš obvodný gynekológ, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti, aj všetky potrebné informácie.

Podobné otázky

 • Ureaplazma

  , Autor: Beki

  Dobrý deň. Vyšli mi pozitívne výsledky na ureaplazmu a mala by som niekoľko otázok. Moja gynekologicka mne aj priateľovi predpísala antibiotika doxyhexal, chcela by som sa spýtať aké probiotika sú vhodné k týmto liekom pre ženu a aj pre muža? A ďalej by som sa chcela spýtať, muž nemusí byť testovaný na túto bakteriu? Nemusí ísť na kontrolné stery po dobrati liekov? A nemusí muž užívanie týchto antibiotík prediskutovať s lekárom? Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ureaplazmu má v dnešnej dobe asi každý tretí človek. Ureaplazma sa už považuje za bežnú súčasť pošvovej flóry a nie za každých okolností je nutné a potrebné ju preliečovať. Ak sa však rozhodne o preliečení, je potrebné preliečiť oboch, teda aj Vášho partnera. Ak však nemáte Vy, ani Váš partner žiadne ťažkosti, nemyslím si, že je nevyhnutné ureaplazmu preliečovať. Skúste si realizovať aspoň 10 - 12 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami, ktoré podporia vaginálnu mikroflóru. Partner nemusí byť testovaný, ak ste pozitívna vy, berie sa automaticky ako potencionálne pozitívny. Ak sa nebudete preliečovať naraz obaja, nemá zmysel liečbu podstupovať, nakoľko to dostanete od partnera znovu, teda budete si to medzi sebou prenášať. Keďže nepoznám žiadne bližšie okolnosti, či máte ťažkosti alebo nie, či sa jedná o ureaplazmu parvum alebo urealyticum, sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky informácie, výsledky vyšetrení a nálezy a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Ureaplasma parvum

  , Autor: Ria20

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť o mojom nekončiacom probléme s ureaplazmami. Pred rokom v lete mi vyšla prvý krát. Obaja s partnerom sme boli preliečení Doxyhexalom na 10 dni. V októbri na kontrolných steroch mi však vyšla opäť a boli nám nasadené ďalšie atb žiaľ opäť neúspešne.( chcela by som podotknúť že sme ich vždy užívali obaja pravidelne s úplnou abstinenciou pohlavného styku počas liečby aj cca ešte 2 týždne po liečbe) v januári kontrol. ster opäť pozit. Ďalšie atb azitromycin opäť neúspešné… následne som si dala v máji tohto roku vyšetriť aj moc ktorý bol OK jediný nález ureaplasma parvum 10^4 CFU/ml neviem či je to vysoka alevo nízka hodnota ?? … obvodná predpísala Doxyhexal ktorý som si uz ani nevybrala kedze som nečakala že by to mohlo tentokrát zabrať… minuly mesiac v júli mi gynekolog opäť robil ster kde je taktiež ureaplazma stále pozitívna ale rozhodol sa že liečba tenktokrat nebude a zopakujeme to v októbri a v prípade pozitívneho výsledku nasadí nejaké atb ktoré niesu u nás dostupné iba v ČR. Chcela by som sa opýtať či je vôbec niečo takéto možné aby bola liečba 4 krát neúspešná po dodržaní všetkého a preliečení obidvoch partnerov. Odkedy mi toto vyšlo mám neustále problémy s bolesťami podbruska niekedy aj s výtokom a taktiež bolesti pri pohlavnom styku. Predtým to nikdy nebolo. Je možné že je ta infekcia nejak rezistentná a nepodarí sa mi ju uz vyliečiť ? Alebo potom len partner musí mať ešte niekoho iného s kým spáva a vždy to donesie od nej späť kedze my preliecime ale ona nie ?
  Vopred ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ureaplazmu má v dnešnej dobe asi každý tretí človek.
  Ureaplazma sa už považuje za bežnú súčasť pošvovej flóry a nie za každých okolností je nutné a potrebné ju preliečovať. Príčina Vašich ťažkostí nemusí byť v ureaplazme. Skúste si realizovať aspoň 10 - 12 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami, ktoré podporia vaginálnu mikroflóru. Neorientoval by som sa hneď smerom k úvahe o manželovej nevere, pretože to vôbec tak nemusí byť.

 • Urea

  , Autor: Merry1

  Dobrý deň
  Chcela by som sa opytat, liecila som sa na ureaplazmu sp. doxyhexalom 20 dni, nasledne o 4 tyzdne kontrola kde vysla zase pozitivne viac ako 10/4. Lekarka mi dala zase doxyhexal na 20 dni lebo to vyslo pozitivne a vraj to treba preliecit. Dala mi aj gynoflor. Ja ani partner vsak nemame uz po prvej liecbe ziadne priznaky a to sme mali aj styk. Partner negativny ale lieky dala aj jemu. Je to okej liecit este raz mna aj partnera ak je partner negativny a ja pozitivna a ani jeden nemame priznaky a ani ziadne komplikacie ani po nechranenom styku? Mozem ho tym nakazit? Citala som ze v niektorych pripadoch ak nie su tazkosti ani priznaky tak sa to zbytocne nelieci.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ureaplazma sa už v súčasnosti považuje za pomerne bežnú súčasť pošvovej mikroflóry. Nepreliečeuje sa, a určite nie opakovane, najmä u bezpríznakových osôb. Takže a ste už preliečená a nemáte ani Vy, ani Váš partner žiadne ťažkosti, nie je potrebné opätovné preliečovanie. Vhodné je realizovať si kúru vaginálnymi probiotikami, aspoň po dobu 10 - 12 dní. Odsledujte si to.

 • Ureoplazma

  , Autor: Kristy1995

  Dobrý deň pán doktor,

  zo sterov mi bola zistená baktéria ureoplazma. Gynekolog mi na jej liečbu predpísal atb. Doxyhexal 200 mg, užívať 2x denne (ráno a večer) po dobu 10 dní. Také isté dávkovanie má aj manžel. Je toto dávkovanie v poriadku? V pribalovom letáku je uvedená max.denna dávka 200 mg.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, štandardná schéma liečby je 200mg na deň, prípadne, v prípade potreby sa za istých okolností predpisuje aj 200mg 2x denne na 10 až 12 dní. V niektorých prípadoch je však liečba aj 14 až 21 dňová. Záleží od okolností. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, ako aj okolnosti a nálezy a najobjektívnejšie sa Vám bude vedieť vyjadriť.

 • Ureaplazma

  , Autor: Diusx

  Dobrý deň, Z hľadiska prevencie chodievam pravidelne asi každý polrok na kultivačné vyšetrenie mám zavedené aj nehormonálne teliesko. V januári mi bola v stere nájdená ureaplazma pričom môj lekár predpísal mne aj partnerovi doxyhexal. Po následnom dobratí atb a opätovnej kontrole (znovu ster) vyšli testy na ureaplazmy negatívne to bolo na konci apríla. Pred týždňom som KS podstúpila znova a ureaplazmu mám znovu pozitívnuvo výsledku je nález= viac ako 10*4 cfu/ml Ureaplasma sp.
  Podľa kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká mi predpísal lekar levalox500 a macmiror vag. Tentokrát však nepredpísal antibiotiká partnerovi odpoveď bola že partner musi navstivit urologické/dermatolovenerologicke vyšetrenie.
  Ja nepociťujem problémy a nebyť rutinného steru by som ani nezistila že nejaký problém gynekologický mám. Rada by som vedela či viem aj nejakým iným spôsobom ovplyvniť aby som na tieto ureaplazmy nebola tak často nachýlna, Nakoľko branie antibiotík mi robí oveľa väčší problém ako samotné baktérie. Čo sa týka partnera v minulosti sa na ne niekoľkokrát pre liečil antibiotikami ale máva s tým tiež opakovaný problém. Je teda riešením neustále chodiť na kontrolné stery a vždy keď sa vyskytnú brať antibiotiká? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ureaplazmu má v dnešnej dobe asi každý tretí človek.
  Ureaplazma sa už považuje za bežnú súčasť pošvovej flóry a nie za každých okolností je nutné a potrebné ju preliečovať. Ak sa však rozhodne o preliečení, je potrebné preliečiť oboch, teda aj Vášho partnera. Ak však nemáte Vy, ani Váš partner žiadne ťažkosti, nemyslím si, že je nevyhnutné ureaplazmu preliečovať. Skúste si realizovať aspoň 10 - 12 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami, ktoré podporia vaginálnu mikroflóru.