• Poďakovanie a odpoveď k príspevku

    , Autor: Zlatahviezda

    34+4
    Dnes kontrola. Nakoľko som bola prepustená z nemocnice.
    Stav krčku:
    Serkláž:
    Hrdlo 1 cm, špička prsta, klenby mierne (palpačne, utz sa nerobil)
    vyplnené.Pl.voda zachovala.normotonus
    Uz:A+,P+,p.p.hlavička, NH placenta A.,mat 2. RI.a.umb:0,61, EFW 2290g
    CTG: norma
    Odporúčanie: pokračovať v kľudovom režime a liečbe.

    Liečba - magnezium 2-2-2
    Utrogestan - 1-0-1
    Salbutamol - 1-0-1
    Isoptine - 1-0-1.

    Prvé dieťa narodené 35+3 hospi v 27+3 krčok 0,7 a pravidelne kontrakcie.

    Čo poviete na tento postup pri druhom dieťati?
    Nemala by som ležať v nemocnici?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij
    Dobrý deň, ak máte t.č. v liečbe iba lieky v tabletkovej forme, nález neprogreduje, je stabilizovaný a výsledky vyšetrení boli vrámci možností v poriadku, nie vždy je nevyhnutná hospitalizácia. Ste už v 35. týždni tehotenstva. Nepoznám však všetky informácie, ani okolnosti, či Vám bola podaná kortikoidná príprava pľúcnej zrelosti, okolnosti cerclage, ..., preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach je najvhodnejšie pýtať sa vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.

    Áno pan doktor kortikoidy mám pichnutie od 27+1 nakoľko hrozil pôrod, keďže sa o dva týždne náhle krčok skrátil. Serklaz bola robená na základe prvého tehotenstva (7mm krčok od 27tt s kontrakciami sme vydržali do 35tt)
    Preto sa primár rozhodol neriskovať a urobiť serklaz pri druhom tehotenstve nakoľko problémy s krčkom nastali po prekonaní Covid 19. (Kašeľ, teploty a podobne) krčok sa mi skracuje od 20tt - najprv do 25mm, po serklazi 31mm, od 27tt - 22, a od 30tt - 14mm.

    Dobrý deň, za týchto okolností je veľká pravdepodobnosť, že aj keby sa pôrod rozbehol, novorodenec bude mať dobrú popôrodnú adaptáciu. Ste už v bežiacom 35. týždni tehotenstva. Po ukončenom 36. týždni tehotenstva sa už nebude jednať o predčasný pôrod.