• Vyšetrenia po prvom zamlčanom potrate

    , Autor: Lucia7933

    Dobry den,

    v marci som prekonala prvy zamlcany potrat v 8tt (prve tehotenstvo,28r)
    Moj Dr.-gyn. mi neodporucil ziadne vysetrenia, zevraj nic nieje potrebne.
    Zdravotne problemy nemam ziadne ale predsa co ak je nieco na co sa neprislo a to zapricinilo potrat.
    Je to takto v poriadku?
    Teraz sa chceme zacať snazit znova uz to budu 4 mesiace po potrate, ale mam strach ze sa to znova zopakuje.
    Čo mi odporúčate?

    Dakujem pekne.

    Dobrý deň, každá tretia žena potratí aspoň raz za život, mnohé o tom ani nevedia. Ak došlo k potratu do 10. týždňa tehotenstva a bolo to Vaše prvé tehotenstvo, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jednalo o nepriaznivú zhodu okolností. Štandardne, ak je pár zdravý a na nič sa nelieči ani partner, ani vy, nie sú potrebné žiadne vyšetrenia a o ďalšie tehotenstvo sa môže pár pokúšať 3 - 4 mesiace od potratu. Odporúčam užívať kyselinu listovú v dávke 400ug na deň, aspoň dva mesiace pred plánovaním otehotnenia, ako aj prvé tri mesiace tehotenstva. Ak by náhodou opäť došlo k potratu a situácia by sa zopakovala, čo je za normálnych okolností veľmi nepravdepodobné, bude potrebné pátrať po príčine a realizovať hematologické, endokrinologické, genetické a prípadne aj imunologické vyšetrenie.