Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,268 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Špinenie

  , Autor: NikaDurdy

  Dobrý deň,

  Momentálne beriem gynoflor po liečbe premnoženého streptokoka (liečil sa macmirorom). Zobrala som už 6 tabliet a posledné dva dni mám vždy ale len doobeda keď sa mi vylučuje tabletka špinavý ružový až hnedý výtok. Môže to byz nejaké krvácanie z tabliet alebo len ovulácia, ktorá to spôsobuje? Už som v minulosti počas ovulácie aj krvacala a býva zväčša bolestivá. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať aj o ovulačné špinenie, prípadne zvyškami Macmiroru. Ružový výtok môže byť však spôsobený aj Gynoflorom. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Krvácanie

  , Autor: Ivet1313

  Dobrý deň
  Mám otázku. V roku 2020 mi odstránili maternicu aj s krčkom kvôli myomu. Tento týždeň som začala "špiniť". Aká môže byť príčina? Nemala som pohlavný styk ani som nič nezdvíhala. Dokonca nemám ani žiadne bolesti.
  Som momentálne v zahraničí a nemám teraz možnosť navštíviť gynekológa.
  Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin špinenia môze byť viacero. Môže sa jednať aj o vaginálne krvácanie, napríklad aj z pahýľa pošvy, ale nemusí sa vôbec jednať o špinenie z pošvy. Vylúčiť treba aj urologický zdroj špinenia. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Gynekologickému vyšetreniu sa však nevyhnete.

 • Dlhodobé gynekologické problémy

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a už 4 roky mám vkuse gynekologické problémy - hlienovitý výtok, bolesti, pálenie, špinenie mimo menštruácie. Ako 10 ročnej mi praskol apendix, 2x ma operovali pretože po 7 dňoch po 1. operácií som dostala septický šok. Zrejme kvôli tomu a následným zrastom v malej panve sa mi nepodarilo otehotnieť. S tým som sa už zmierila, avšak pred 4 rokmi som začala mať uvedené problémy. Najprv mi bolo povedané, že mi to spôsobuje cysta na vaječníku. Podstúpila som operáciu, kde mi vyoperovali cystu, jeden vajíčkovod a na druhom mi robili neostómiu. Problémy však pretrvávali, po roku a pol som dostala horúčky a veľké bolesti. Výsledkom bola ďalšia operácia - mala som ileus, zápal pobrušnice, hnisavú cystu a extrémne veľa zrastov - operácia trvala cca 5 hodìn. Zobrali mi jeden vaječník a zostávajúci vajíčkovod - už mám len maternicu a jeden vaječník. Avšak moje problémy sa tým neskončili, stále mám výtok, pálenie, špinenie mimo ms, bolesti podbruška a krížov. Žiadna lokálna ale ani celková liečba mi na to nepomáha, za posledné roky sok vybrala viac atb ako za celý život. Mala som ísť aj do kúpeľov, ale nakoľko stále mám ten výtok a pálenie, som tam nebola. V apríli mám ísť ešte na MRI malej panvy. Inak zápalové parametre z krvi, Ca 125, krvný obraz - mám všetko v norme. Momentálne nepracujem - keď som sa aj o to snažila, bolo to veľmi vyčerpávajúce, pretože mi vadí chlad a aj ťažšia fyzická námaha. Vždy sa mi potom zhoršia bolesti. Mojou otázkou je či si myslíte, že na základe mojich ťažkostí by mi mohla byť uznaná aspoň čiastočná invalidita?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin pálenia a štípania môže byť viacero. Ak Vám ešte neboli realizované stery na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis, doplnil by som ešte to. Môže sa u Vás jednať aj o tzv. bakteriálnu vaginózu, kedy je vplyvom opakovaných a častých užívaní antibiotík porušená pošvová mikroflóra. Skúsiť si môžete realizovať kúru vaginálnymi probiotikami, ktoré môžete užívať aj dlhodobejšie. Čo sa týka prípadného tehotenstva, pomôcť by Vám mohli v centre asistovanej reprodukcie. Čo sa týka prípadnej invalidity, nepoznám všetky okolnosti, ani priebehy operačných výkonov a neprináleží mi vyjadrovať sa k tomu.

 • Cysta

  , Autor: Tereza1997

  Dobrý deň,
  dňa 26/01/2023 som mala poslednú menštruáciu. Doposiaľ som mala pravidelný menštruačný cyklus, ktorého dĺžka je 31 dní. Dňa 16/02/2023 som mala ružové špinenie, ktoré som pripisovala ako dôsledok pár dňového cvičenia. O bábätko sa nesnažíme a s priateľom sa spoliehame na prerušovaný styk. Aktuálne mi menštruácia mešká 5. deň, počas ktorých ma nesprvádzajú žiadne príznaky okrem nafúknutého brucha, minimálnej bolesti pŕs a bolesti chrbta. Akoby ani žiadne nemali prísť. Tehotenský test, ktorý som robila dnes, mi vyšiel negatívny. Poobede ma začala sprevádzať pichavá bolesť najmä v pravom vaječníku, ktora mi vyráža až do spodnej časti chrbta a pretrváva doteraz. Trošku sa však zmiernila. Návštevu gynekológa môžem najbližšie absolvovať až v pondelok ráno. Prosím Vás, mohlo by ísť o cystu, pripadne o cystu, ktorá praskla? Prípadne tehotenstvo? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, prerušovaný pohlavný styk nie je antikoncepcia, takže tehotenstvo sa vylúčiť nedá, Tehotenský test má však zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr realizovaný tehotenský test môže byť aj falošne negatívny. Spomínané špinenie vo februári mohlo byť aj ovulačné špinenie. Príčin aktuálnych bolestí môže byť viacero, nevylučujem ani prítomnosť cysty na vaječníku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Je potrebné gynekologické vyšetrenie. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, pri zintenzívnení bolestí navštívte gynekologickú pohotovosť.

 • Spinenie po styku

  , Autor: NikaDurdy

  Dobrý večer,

  V utorok som bola na kontrole telieska Levosert. Všetko bolo v poriadku, teliesko na mieste. Dnes po pohlavnom styku som mala ružový sem tam krvavý hlien a výtok. Nič ma však neboli, ale vystrašilo ma to. Nemohlo sa teliesko posunúť? Aj keď pohlavný styk nebol silný resp. tvrdý.

  Počas pohlavného styku som na chvíľu pocítila stipanie, ale prešlo tak som tomu nevenovala pozornosť. Síce sme mali lubrikant na vodnej báze, ktorý mi odporučila gynekologička, keďže od zavedenia telieska sa mi strieda vaginalna suchost s klasickým vytokom. Neviem či mám rozmýšľať nad nejakým mechanickým podráždením. Keďže bolo naposledy všetko v poriadku vystrašilo ma to a neviem či je to normálne aj keď mám už od novembra v sebe teliesko.

  Môžem si večer zaviesť tabletku gynimum rapid pre prípad pálenia, aby som predišla nejakým zápalom resp. mykozam?

  Ďakujem za odpoved a prajem pekný večer

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak mávate čo i len občasnú suchosť pošvy, pri pohlavnom styku mohlo dôjsť k vzniku čo i len nepatrných trhliniek v pošve. Občasné špinenie po styku sa však môže vyskytovať aj pri zavedenom vnútromaternicovom teliesku. Na účinnosť telieska to však vplyv nemá. Odsledujte si to. Vaginálne probiotiká si aplikovať môžete, najlepšie večer pred spaním. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • krvácanie mimo cyklu

  , Autor: Jannissss

  Dobrý deň pán doktor. Prosím vás veľmi pekne o radu. 5.februára som dostala menštruáciu. Mávam ju pravidelne 28 dňový cyklus, príznaky začiatku klimatéria žiadne, aj keď mám 51 rokov. Keďže som neprestala po skončení cyklu na hnedo špiniť a začala som mať bolesti v podbrušku, čo sa mi nestáva, šla som 15.februára radšej na pohotovosť. Pán doktor ma pozrel, že je všetko v poriadku, len myom na zadnej stene maternice 18x19mm, EE 2,50 mm. a drobný polyp. Zobrali mi krv. Zápal sa nezistil žiadny, CRP v poriadku. Tak mi pán doktor predpísal aspoň POLYGYNAX kapsuly a že to môžu byť rozhádzané hormóny vzhľadom na môj vek. Doma som si pozrela papiere od môjho gynekológa a všimla som si, že myom bol minulý rok v máji veľkosti 16x10 mm a včera som si všimla, že špinenie začalo byť svetlo ružové a dnes som začala normálne krvácať. Bolesti v podbrušku mám stále a aj v krížoch, ako pri menstruácii. Je mi hlúpe, ísť znovu na pohotovosť, že blázniva baba v prechode, ale neviem či je to v poriadku a mám obavy. Alebo by som mala radšej ísť? K obvodnému gynekolóvi som objednaná až na 23.februára. Prosím poaďte mi.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, myóm spomínanej veľkosti Vám ťažkosti nerobí. Ak Vám bol zistený v maternici polyp, ten môže spôsobovať nepravidelné špinenie, či krvácanie. Príčina však môže byť aj hormonálna, nakoľko ste v premenopauzálnom období. Ak krvácanie nie je silné, navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa objednania. Bude vhodné polyp odstrániť vrámci jednodňovej chirurgie, kedy sa Vám okrem polypu zoberie aj vzorka sliznice kanála krčka maternice a dutiny maternice. Ak bude histológia negatívna, dá sa u Vás uvažovať aj o termoablácii endometria, kedy by sa vrámci krátkeho zákroku spálila sliznica dutiny maternice a nemali by ste viac špiniť, či krvácať. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.