• Cytologia

    , Autor: Klára1226

    Dobrý deň chcela by som sa spýtať. Bola som na preventívnej prehliadke a bola mi robená cytologia. Je možné prostredníctvom takejto cytologie zistiť aj niečo viac ako sú pohlavné choroby, mykozy alebo podobné? Je možné sa nakaziť pohlavnými chorobami keď si niekto neumyje ruky po WC respektíve z infikovaného verejného záchodu a pod. Ďakujem

    Dobrý deň, áno, vedľajším nálezom onkocytologického vyšetrenia krčka maternice môže byť aj nález candidy, či pohlavne prenosných ochorení, napríklad trichomoniázy. Najčastejšie sa pohlavne prenosné ochorenia prenášajú pohlavným stykom, v malom percente je však možný prenos napríklad z uteráku, či verejných toaliet.