Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,051 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Lieky na alergiu v 1.trimestri

    , Autor: Luciluc

    Dobrý deň, som vo 8 tt. Už niekoľko rokov beriem tabletky na alergiu. Nakoľko mám kontrolu u alergologičky až o niekoľko týždnov, spojila som sa s ňou kvôli zmene liekov telefonicky. Predpísala mi tabl. Aerius a aprej Avamys s tým, že ich vraj môžu aj tehotné. V príbalových letákoch som sa však dočítala, že sa tehotným neodporúčajú. Mohli by poškodit plod? Zatiaľ som ich nezačala brať.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, v príbalových letákoch väčšiny liekov je písané, že počas tehotenstva sa má liek používať len vtedy, ak prínos pre matku prevažuje nad možnými rizikami pre plod alebo dieťa, prípadne, že je potrebné liek užívať s opatrnosťou. Je to najmä v dôsledku toho, že neboli realizované štúdie na tehotných ženách, dokazujúce negatívny vplyv na tehotenstvo. Veľa žien užíva aj počas tehotenstva lieky na alergiu a rodia sa im zdravé deti. Myslím si, že alergológ vie, ktoré lieky Vám môže v tehotenstve predpísať.