Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,050 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Reakcia na odpoved - zvyseny he 4 po odstraneni vajecnikov

    , Autor: M. S.

    Dobrý deň, reagujem na vašu odpoveď. Mám 56 rokov, som fajčiarka, minulý rok som mala klimaktérium a od júna tohto roka nemám už vôbec menštruáciu a teda mám menopauzu. Na základe toho, že som mala cystické vaječníky na preventívke v októbri a tiež onkomarkery S CA 125 5.20 U /ml a S-HE 4 140.3 pmol/l, z toho ROMA index premenop. 46.74 % a postmenopauz. 14.91 %, mi boli vaječníky odstránené. Odstránené vaječníky vyšli na histológii nezhubné a cytológia bola tiež v poriadku. Mesiac po operácii mi opat brali krv a He4 marker sa mi neznížil. Takže hodnoty neklesli a po sviatkoch mám ísť na kontrolu. Chcela by som vedieť, čo môžem očakávať, keďže nič bližšie mi nebolo povedané. Neviem, či sú tieto hodnnoty po odstránených nezhubných vaječníkoch príliš zlé a prečo sa mi berú do úvahy aj hodnoty pre premenopauzálne ženy. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, keďže ešte neubehol rok od poslednej menštruácie, nie ste ešte v menopauze. Aj napriek tomu, že máte pozitívny onkomarker HE 4 aj ROMA index, sa Vám takto neviem bližšie vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.