Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,088 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • dalacin

  , Autor: Iva_1233

  Dobrý deň, gynekolog mi predpisal Dalacin krem na ureaplazmu. Mám však aj nepríjemný pocit pri močení, akoby som sa nevymočila dostatočne.
  Chcem sa opýtať či je vag. krém dostatočný pri probléme aj s močovými cestami, prípadne pri podpore Urinalom?
  Zároveň pri obave z mykózy, môžem Dalacin krém doplniť nejakými vaginálnymi probiotikami, alebo až po skončení liečby?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma sa musí preliečiť celkovo, nie len lokálne krémom a mal by byť preliečený aj partner. Krém nemá na močový trakt žiadny liečebný vplyv. Počas liečby je liečba probiotikami, ako aj vaginálnymi probiotikami prospešná.

Podobné otázky

 • Výter z pošvy

  , Autor: Tjtj

  Dobrý deň,

  tak ešte raz, chcela by som sa opýtať na výsledky výteru z pošvy, či to mám riešiť a je potrebné brať lieky, vaginálne tablety, pretože plánujeme ďalšie dieťatko. Opakovane mám zlé výtery, raz e-coli, raz kvasinky po dobraní atb, teraz takéto výsledky, viď dole. doma mám este dalacin krém a macmirror 12 tbl. Neustále používam vaginálne probiotika aj probiotické tampony elle. Už som z toho zúfala, je to neustály kolotoč.
  Výter z pošvy
  *Aeróbna kultivácia, Epitelie.....................ojedinele lactobacillus.................pozit..+
  Leukocyty - PMN.............neprítomné
  stredne masívne Streptococcus agalactiae
  Kultivácia na kvasinky:
  Nález: Negatívny
  Kultivácia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp.(vaginalis) produkujúci H2O2
  Kultivácia na G.vaginalis:
  Nález: Negatívny

  Ďakujem krásne za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, všetky opísané baktérie sú bežnou súčasťou pošvy. Pošva je "špinavý" orgán, to znamená, že sa v nej vyskytujú aj baktérie, zlé aj dobré. Ak sa zmení pomer týchto baktérii, teda dôjde k porušeniu rovnováhy a vaginálnej mikroflóry a premnoženiu "zlých" baktérií, problém je na svete. Volá sa to bakteriálna vaginóza. Vplyv na to má aj konzumácia sladkého, návštevy bazénov, kúpalísk, wellness, víriviek, sáun, ... Ak nemáte žiadne ťažkosti, liečba by nebola potrebná, pri plánovaní tehotenstva je však vhodné preliečenie. Aplikovať si môžete vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne aplikovať Macmiror vaginálne globulky večer pred spaním, aspoň osem dní. Následne odporúčam realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Enterobaktérie

  , Autor: Prelka

  Dobrý den, pan doktor, z kultivácie mi boli potvrdené enterobaktérie. Pociťovala som bolesti v podbrušku a mala som vodnatý výtok. Dostala som dalacin krém. Počas užívania sa to trochu zmiernilo, ale znova pociťujem bolesť v podbrušku a vodnatý výtok. Dokonca prvýkrát som mala krvavé špinenie počas ovulácie. Môžem si kúpiť niečo voľnopredajné, kým navštívim znova gynekológa po sviatkoch? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám bola nasadená liečba podľa výsledkov citlivosti na vykultivované baktérie, liečba by mala byť účinná. Môže sa u Vás jednať o poruchu vaginálnej mikroflóry vplyvom antibiotík. Skúste si realizovať kúru vaginálnymi probiotikami. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné aj tak navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Vulvovaginitída a liečba bez efektu

  , Autor: tinaW

  Dobrý deň, už 8 rokov trpím hustým žltým výtokom, posledné 2 roky sa k tomu pridal aj vaginálny diskomfort (pálenie, rezanie, bolesti podbruška) spojený so zhoršením výtoku. Kultivácie (aj mykoplasma/ureplasma/chlamydia) negatívne. Ph v pošve neustále zvýšené 7 a viac. Mala som: Macmiror, Polygynax, Fluomizin, Dalacin, Gynazol, Lomexin - všetko strielané na slepo, keďže kultivácie boli vždy negatívne. Do toho neustále probiotiká ako Gynimun (orálne aj vaginálne) a celá škála voľnopredajných produktov na nastolenie rovnováhy + Gynoflor po každej liečbe od Dr - Ph stále zvýšené, výtok a diskomfort stále prítomný. Mám za sebou 2 zamlčané potraty (1x kyret, 1x tabletka) - ktorým sa ani nečudujem, keďže som gynekologicky zjavne neni v poriadku. Urológia + Imunológia v poriadku. Otázka znie, aké diagnostické metódy na odhalenie možnej infekcie je ešte možné použiť okrem kultivácií? Aké vyšetrenia by ste ďalej odporúčali, popr. postup liečby. Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe opisu u Vás boli realizované kultivačné, ale aj mikrobiologické vyšetrenia. Ešte by som doplnil výter na trichomonas vaginalis, prípadne zopakoval mikrobiologické vyšetrenia na sexuálne prenosné ochorenia. Skúsiť môžete dlhodobejšiu liečbu vaginálnymi probiotikami. Vplyv má aj strava, skúsil by som vylúčiť jedlá s vysokým obsahom cukru.

 • Dalacin v a snaženie

  , Autor: Tamara1

  Dobrý deň. Z výteru mi zistili baktériu presný názov som zabudla, ale že to nie je nič vážne. Dnes mi sestrička dala recept, na ktorom bol predpisaný Dalacin v 2%, partnera vraj nie je potrebné preliečiť (ja osobne nepociťujem žiadne ťažkosti). Snažime o bábätko a o pár dní by som mala mať ovuláciu. Chcem sa opýtať, či musíme na čas, ktorý budem užívať tú mastičku prerušiť snaženie, alebo či sa môžeme snažiť aj počas toho, resp. či ta mastička má nejaký negatívny vplyv na prípadné tehotenstvo (poškodenie plodu), ak by sa podarilo, alebo môže byť z toho nejaký iný problém.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas vaginálnej liečby sa neodporúča mať pohlavný styk, používať tampóny, ani vaginálne výplachy. Čo sa týka použitia krému počas tehotenstva, počas 1. trimestra tehotenstva sa použitie krému neodporúča.

 • Enterobaktérie

  , Autor: Prelka

  Dobrý deň pán doktor, pociťujem bolesti v podbrušku už niekoľko dní, z výteru boli potvrdené enterobaktérie. Krvný obraz a crp je v poriadku. Odmenštruovala som takisto bez problémov. Medzitým mi vyšiel aj pozitívny SIBO test, v dôsledku čoho mám problémy s trávením. Môže mať výskyt enterobaktérii v pošve súvis s tým baktériálnym prerastaním čreva? A takisto môže bolesť v podbrušku súvisieť s nálezom v pošve (enterobaktérie)? Je to potrebné preliečiť antibiotikami?Momentálne užívam Normix od alergológa. Gynekológ mi dal Dalacin, vaginálny krém. Môžem to užívať súčasne? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané bolesti môžu a nemusia byť gynekologického pôvodu. Pri náleze bakterií v pošve postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Enterobaktérie sú baktérie, ktoré sa nachádzajú v čreve normálne. Pri ich zanesení napríklad do pošvy môžu spôsobovať ťažkosti, bolesti, výtok, pálenie, … Preparáty môžete užívať súčasne.