Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Polycysticke vajecniky

  , Autor: D.o.m.i

  Dobry den pan doktor. Dnes som bola na preventivnej prehliadke a pan doktor mi povedal zo sona, ze mam polycysticke vajecniky. Som z toho vystresovana. Je to zavazna diagnozna? Co to znamena z pohladu pripadneho otehotnenia? Su nejake rizika? Velmi dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe USG nálezu sa nedá konštatovať diagnóza PCO. Vaječníky môžu byť vzhľadu polycystických vaječníkov, neznamená to však automaticky, že máte PCO syndróm. Za predpokladu, že máte pravidelný menštruačný cyklus a nemáte žiadne gynekologické ťažkosti, by som sa zbytočne nestresoval. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Problém po antikoncepcii

  , Autor: Barara

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať , po pól roku ako som vysadila antikoncepciu mám stále problémy so špinenim a menštruáciou , u svojho doktora som bola na vyšetrení dvakrát na koľko môj problém vznikol pri antikoncepcii a následne hlavne po vysadení aj keď nebola dobrata , doktor mi povedal že je všetko v poriadku na krvnom obraze jedine čo neni dobre je že mám polycysticke vaječníky a zlý hormonálny profil a môj problém by vyriešili hormóny , na koľko už hormóny nechcem brat chcela by som sa spýtať je aj iné riešenie alebo aký máte pohľad na vec vy ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe opisu sa u Vás jedná o hormonálny problém, ktorý sa inak, ako hormónmi nedá veľmi riešiť. Nepoznám však žiadne nálezy, ani USG, ani výsledky vyšetrení, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Polycysticke vaječníky

  , Autor: Alla8823

  Dobrý večer, bol mi zistený pravý vaječník polycysticky, mávam silne záchvaty, pichá ma na pravej strane tak že sa nemôžem ani pohnúť, môže tak bolieť ten vaječník? Je na to nejaká liečba? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, vaječníky môžu bolieť, z rôznych príčin, za rôznych okolností. Nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, ani bližší nález, ale porozmýšľať by sa mohlo aj o hormonálnej antikoncepcii. Najvhodnejšie je sa pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý má k dispozícii všetky výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Polycysticke vajecniky

  , Autor: D.o.m.i

  Dobry den pan doktor, prosim o radu. Pred dvoma tyzdnami som bola u p. DR. s tazkostami spojenymi zrejme s chrbticou, ale musela som aj ku gyn. Pani donktorka mi povedal, ze mam vsetko ukazkove po gyn stranke. Po dvoch tyzdnoch som sla ku gyn opakovane, kedze som mala mykozu. Pri vykonavani sona povedala p. Doktorka ze naznakom sa mu zda, ze mam polycysticke vajecniky. Je mozne, ze jeden krat mam vsetko ok a druhy krat naznak polycystickych vajecnikov v tak kratkom casovom rozpati? Som zufala, pretoze sa planujeme snazit o dieta, a teraz na to furt myslim. Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe jedného USG vyšetrenia sa diagnóza polycystických vaječníkov stanoviť nedá. Ak nemáte žiadne ťažkosti, pokojne sa snažte otehotnieť.

 • Cysta a PCO

  , Autor: Nata123

  Dobrý večer pán doktor, prosím Vás o radu. Mám 27 rokov. 3 roky som pre polycysticke vaječníky užívala HAK, mám aj hepertyreozu, zvýšené ochlpenie v oblastí hornej pery. Nepravidelný MC. V júli/2020 som ju vysadila nakoľko s manželom chceli by sme bábätko. November mi MC prišiel 37 den a hrozna bolesť s tym spojena. Tohto mesiaca mi este neprišla 33. deň a stále nič. Zašla som k svojmu dr. nakoľko mala som bolesti v podbrušku na pravej strane až do oblasti drieku. Pán doktor zistil že mam cystu na pravej strane do 7 cm. Odporúčal ma na operáciu odstránenia tejto cysty. Preto mi dali aj injekciu na vyvolanie MC. Prosím Vás, cysta sa nedá inak zmenšiť, alebo nepraskne sama a nevstrebe sa
  po MC. Ďakujem pekne za radu, prípadne odporúčanie. Pekný večer.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, cysta takejto veľkosti už sama s najväčšou pravdepodobnosťou nepraskne a bude ju treba odstrániť operačne a zhistologizovať. Po menštruácii sa dá ultrazvukovo skontrolovať pretrvávanie cysty. Zmenšiť ani odstrániť sa cysta takýchto rozmerov inak nedá.

 • Zvýšený onko marker CA 125

  , Autor: Prelka

  Dobrý deň pán doktor,
  dnes mi volali ohľadne výsledkov z preventívnej prehliadky s tým, že mám zvýšený onko marker CA 125 na hodnotu 63,90 pričom hodnota je do 35. Výsledok kultivácie a cytológie je v poriadku. Na vaječníku nevidel žiadnu cystu. Viem, že mám aj ranku na krčku, gynekológ sa vyjadril že to bude niečo chronické, zrejme po nejakých zápaloch.
  Inak mám polycystické vaječníky, poslednýkrát som mala pred dvomi mesiacmi cystu na pravom vaječníku. Kvôli bolestiam z nej som musela navštíviť urgent, ale už bola prasknutá a v bruchu som mala cca 100ml voľnej tekutiny. Potom bolesti postupne ustáli.
  Pán doktor ako sa v tomto prípade postupuje? Som z toho dosť vystrašená. Môže tento marker súvisieť aj s iným ochorením v dutine brušnej?
  Je pravda, že aj pred poslednou menštruáciou (15.9.) ma pichalo vľavo v podbrušku a také pichanie zvyknem pociťovať pri cystách. Ale gynekológ 21.9. už na vonkajšom sone nevidel nič. Ale mňa ten vaječník bolel aj po menzese, preto som za gynekológom šla, ale ako som písala na vonkajšom sone nebolo nič vidno. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tento nešpecifický onkomarker je zvýšený za viacerých okolností. Podľa opisu predpokladám, že máte endometriózu. Je vhodné doplniť aj ďalšie onkomarkery. Ak nemáte žiadne ťažkosti, stav treba odsledovať. Pre potvrdenie endometriózy sa realizuje diagnostická laparoskopia.