Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,378 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Polycysticke vajecniky

  , Autor: D.o.m.i

  Dobry den pan doktor. Dnes som bola na preventivnej prehliadke a pan doktor mi povedal zo sona, ze mam polycysticke vajecniky. Som z toho vystresovana. Je to zavazna diagnozna? Co to znamena z pohladu pripadneho otehotnenia? Su nejake rizika? Velmi dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, iba na základe USG nálezu sa nedá konštatovať diagnóza PCO. Vaječníky môžu byť vzhľadu polycystických vaječníkov, neznamená to však automaticky, že máte PCO syndróm. Za predpokladu, že máte pravidelný menštruačný cyklus a nemáte žiadne gynekologické ťažkosti, by som sa zbytočne nestresoval. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Cysta a PCO

  , Autor: Nata123

  Dobrý večer pán doktor, prosím Vás o radu. Mám 27 rokov. 3 roky som pre polycysticke vaječníky užívala HAK, mám aj hepertyreozu, zvýšené ochlpenie v oblastí hornej pery. Nepravidelný MC. V júli/2020 som ju vysadila nakoľko s manželom chceli by sme bábätko. November mi MC prišiel 37 den a hrozna bolesť s tym spojena. Tohto mesiaca mi este neprišla 33. deň a stále nič. Zašla som k svojmu dr. nakoľko mala som bolesti v podbrušku na pravej strane až do oblasti drieku. Pán doktor zistil že mam cystu na pravej strane do 7 cm. Odporúčal ma na operáciu odstránenia tejto cysty. Preto mi dali aj injekciu na vyvolanie MC. Prosím Vás, cysta sa nedá inak zmenšiť, alebo nepraskne sama a nevstrebe sa
  po MC. Ďakujem pekne za radu, prípadne odporúčanie. Pekný večer.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, cysta takejto veľkosti už sama s najväčšou pravdepodobnosťou nepraskne a bude ju treba odstrániť operačne a zhistologizovať. Po menštruácii sa dá ultrazvukovo skontrolovať pretrvávanie cysty. Zmenšiť ani odstrániť sa cysta takýchto rozmerov inak nedá.

 • Zvýšený onko marker CA 125

  , Autor: Prelka

  Dobrý deň pán doktor,
  dnes mi volali ohľadne výsledkov z preventívnej prehliadky s tým, že mám zvýšený onko marker CA 125 na hodnotu 63,90 pričom hodnota je do 35. Výsledok kultivácie a cytológie je v poriadku. Na vaječníku nevidel žiadnu cystu. Viem, že mám aj ranku na krčku, gynekológ sa vyjadril že to bude niečo chronické, zrejme po nejakých zápaloch.
  Inak mám polycystické vaječníky, poslednýkrát som mala pred dvomi mesiacmi cystu na pravom vaječníku. Kvôli bolestiam z nej som musela navštíviť urgent, ale už bola prasknutá a v bruchu som mala cca 100ml voľnej tekutiny. Potom bolesti postupne ustáli.
  Pán doktor ako sa v tomto prípade postupuje? Som z toho dosť vystrašená. Môže tento marker súvisieť aj s iným ochorením v dutine brušnej?
  Je pravda, že aj pred poslednou menštruáciou (15.9.) ma pichalo vľavo v podbrušku a také pichanie zvyknem pociťovať pri cystách. Ale gynekológ 21.9. už na vonkajšom sone nevidel nič. Ale mňa ten vaječník bolel aj po menzese, preto som za gynekológom šla, ale ako som písala na vonkajšom sone nebolo nič vidno. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tento nešpecifický onkomarker je zvýšený za viacerých okolností. Podľa opisu predpokladám, že máte endometriózu. Je vhodné doplniť aj ďalšie onkomarkery. Ak nemáte žiadne ťažkosti, stav treba odsledovať. Pre potvrdenie endometriózy sa realizuje diagnostická laparoskopia.

 • Cysty

  , Autor: Ninka1602

  Dobrý večer. Asi 2 roky viem, že sa mi tvoria cysty na vaječníkoch. Naposledy keď som bola u lekára, povedal mi, že ich mám na oboch vaječníkoch. Často pri pohlavnom styku ma bolia alebo len tak niekedy z ničoho nič. Rada by som vedela čo mám robiť. Či sú nato nejaké tabletky alebo čo jesť, či je to normálne alebo ako, keďže moja lekárka sa k tomu nevyjadrila. Za odpoveď ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať o polycystické vaječníky, ale takto bez vyšetrenia a poznania bližších informácii a výsledkov sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Skúsiť môžete užívať Inofolic Combi 2x1 tbl.

 • Hormonálne problémy

  , Autor: Katty29

  Dobrý deň mám diagnostikované polycysticke vaječníky to znamená že mávam veľmi nepravidelný cyklus . Okrem toho ma trápi aj nadmerné ochlpenie. Otehotnieť sa nám naštastie podarilo ale aj napriek tomu sa u mňa v tomto smere nič nezmenilo a naďalej mam cyklus nepravidelný a zarastám . Chcem sa spýtať či existuje niečo na prírodnej báze čo by mi aspoň zmiernilo tento stav alebo jedine hormonálna liečba ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané ťažkosti sú spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Na úpravu alebo zlepšenie je potrebná hormonálna liečba. Čo sa týka polycystických vaječníkov, niekedy je nutná operačná liečba, hlavne v prípadoch, že sa párom nedarí otehotnieť a je potvrdená táto diagnóza.

 • Pco

  , Autor: fragola

  Dobry den pan doktor..Prosim vas moze zene interupcia sposobit polycysticke vajecniky + nepriechodne vajcovody ?? Moze sa to stat? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s polycystickými vaječníkmi nemá interrupcia súvis, rovnako ani s nepriechodnosťou vajíčkovodov. Na druhej strane môže dôjsť k vzniku tzv. Ashermanovho syndrómu, kedy sú v dutine maternice prítomné zrasty, ktoré bránia otehotneniu.