• Zvýšený onko marker CA 125

    , Autor: Prelka

    Dobrý deň pán doktor,
    dnes mi volali ohľadne výsledkov z preventívnej prehliadky s tým, že mám zvýšený onko marker CA 125 na hodnotu 63,90 pričom hodnota je do 35. Výsledok kultivácie a cytológie je v poriadku. Na vaječníku nevidel žiadnu cystu. Viem, že mám aj ranku na krčku, gynekológ sa vyjadril že to bude niečo chronické, zrejme po nejakých zápaloch.
    Inak mám polycystické vaječníky, poslednýkrát som mala pred dvomi mesiacmi cystu na pravom vaječníku. Kvôli bolestiam z nej som musela navštíviť urgent, ale už bola prasknutá a v bruchu som mala cca 100ml voľnej tekutiny. Potom bolesti postupne ustáli.
    Pán doktor ako sa v tomto prípade postupuje? Som z toho dosť vystrašená. Môže tento marker súvisieť aj s iným ochorením v dutine brušnej?
    Je pravda, že aj pred poslednou menštruáciou (15.9.) ma pichalo vľavo v podbrušku a také pichanie zvyknem pociťovať pri cystách. Ale gynekológ 21.9. už na vonkajšom sone nevidel nič. Ale mňa ten vaječník bolel aj po menzese, preto som za gynekológom šla, ale ako som písala na vonkajšom sone nebolo nič vidno. Ďakujem.

    Dobrý deň, tento nešpecifický onkomarker je zvýšený za viacerých okolností. Podľa opisu predpokladám, že máte endometriózu. Je vhodné doplniť aj ďalšie onkomarkery. Ak nemáte žiadne ťažkosti, stav treba odsledovať. Pre potvrdenie endometriózy sa realizuje diagnostická laparoskopia.