• PCO/PCOS???

    , Autor: lola555511

    Dobrý deň,
    Mam na Vas otazku, mne vraj doktor povedal ze mam pcos ale len podla sona vajecnikov a nizkej sliznici v maternici bolo mi to divne ale hormonalny profil nerobil nic, dal mi duphaston a teda ze malo by to byt ok a aj bolo kymnsom mala lieky a ako ich uz nemam som sa dostala do toho isteho stavu, slaba menstruacia a teraz 3ti mesiac bez liekov mi meska 25dni resp mozem povedat ze vynechala zase... viem od kamaratky ktora ma pcos - inz. Rezistencia, ake to proste je a ona je na injekciach, jej doktorka vravela ze dieta do 25 max ze potom uz asi nebude mozne dost ma s tym problem, zazila uz aj kyretaz... ano chapem kazdy to ma inak a ani takto sa to neda dobre posudit ale vzbudilo to vo mne dost strach co sa bude diat dalej... ide o to hlavne ze sa mi to cele vratilo aj po tom ako som mala Duphaston a liecba s nim nebolo nic prijemne, som doma uz dlhu dobu a nemozem jest ani nic s laktozou kedze priblizne sucastne s pcos mi bola zostena aj intolerancia a teda kopu veci nejem kazdy druhy den sa snazim sportovat hybat sa, davam si velky pozor na stravu a nedokazem schudnut aj ked mi to lekar kazal ale proste to nejde... mam len 21 rokov a okolie na mna hrozne tlaci ze niesom vychudnuta a toto zistenie je celkom zlozite na mna aj na psychiku... planujem ist na protilatky na covid a zvazujem ze ked uz budu brat krv tam (aspon na 1x ihla v ruke) tak si zaplatim aj hormonalny profil ked to lekar nespravil (alebo je moznost dohodnut sa s nim aby mi vypisal ziadanku tam kde si dam robit protilatky??) Pripadne ak nie tak ako samoplatca si mozem vybrat a zvazovala som urcite testosteron, LH, FSH, progesteron, (estradiol?) (este je nijaky iny dolezity? Napr. Prolaktin ale ten dako mi neprisiel az taky) pretoze zeny s PCO nemaju nijak ziadne priznaky iba nahodne sa na to prichadza a vacsinou to zmizne, ale pri PCOS su aj taketo zmeny ako nepravidelna/vynechana menstruacia, to ze nemozem schudnut, aj citim sa mi vlasy dost padaju aj ked nie je to este dake silne... a este otazka ako postupovat dalej ist za nim ked mi teraz 25 dni meska, co moze lekar spravit?, myslite ze zase by siahol po Duphastone alebo niecom inom bez laktozy ak take je? Chcela by som vediet Vas nazor na moju sitiaciu a co to moze byt ci by to naozaj mohlo byt PCOS alebo skorej PCO a ktore hormony by bolo najlepsie spravit ak uz teda budem, lebo urcite si budem davat robit vramci svojho zdravia a ze mi na nom zalezi... a nijaka mozna slaba vizia do buducna??
    Ano ano je toho vela a asi zlozite napisane ale dufam ze ma chapete a dufam ze ma chapete a ze dostanem odpoved aku cakam, Ďakujem

    Dobrý deň, iba na základe USG vyšetrenia sa nedá hovoriť o PCO syndróme (PCOS), takže je možné, že PCOS vôbec nemáte. Pri zodpovedajúcom USG náleze sa môže uvažovať nad PCO. Hormonálny profil sa realizuje cestou obvodného gynekológa, ktorý ak má podozrenie, dá toto vyšetrenie urobiť. Záleží aj od toho, či máte nejaký gynekologický problém, alebo nie. Určite sa neporovnávajte s kamarátkami, každá žena má iné problémy, iné pridružené diagnózy, realizované rôzne ďalšie vyšetrenia a ak to nie je potrebné, liečba sa nenasadzuje. Odber na COVID-19 vôbec nemiešajte s inými odbermi. Nerobí sa to takto. Stres, zmena životného štýlu, zvýšená pohybová aktivita majú veľký vplyv na menštruačný cyklus. Dôležité je tiež vylúčiť tehotenstvo.