• bakterie v posve

    , Autor: martinp

    Dobry den,
    testy mi preukazali pritomnost zriedkavej bakterie veilonela ratti. Popritom aj pritomnost streptococcus viridans, ale ten oznacil za nedolezity problem. Pri bakterii vysla citlivost na penicili, klindamycin, chlaramfenikol, metronidazol, ampicilin+sulbaktam alebo tetracyklin. Predpisane mam doxyhexal (mozno by bol vyhodnejsi menej agresivny variant Dalacin). Urolog odporucil preliecit sa aj partnerke, ktora dojci, po jej vysetreni. Jej gynekolog povedal, ze ma posvu v poriadku, vizualne a meranim ph (ziadne testy) a povedal, ze sa nemusi liecit. Je to spravny postup? Co ak sa preliecim a znova sa od nej nakazim? Budem brat ATB, takze brat ich opakovane nie je asi vyhra. Navyse, u mna sa problem prejavil mozno nahodou, viacmenej bol latentny, predpokladam dlhsie obdobie. Nie je moznost, aby boli partnerke predpisane aspon lokalne ATB, pripadne take, ktore moze poberat pocas dojcenia? Mam za to, ze by sa mala preliecit, aby sme sa vyhli nutnosti opakovane sa liecit a zaroven mali istotu, ze sme sa bakterie zbavili. Kto jej ich moze predpisat, len gynekolog?

    Dobrý deň, keďže partnerka dojčí, je pomerne problematické nasadiť vhodné antibiotiká, aby nemuselo byť dojčenie zastavené. Veillonella ratti je pomerne veľmi raritná baktéra, osobne som sa s ňou ešte nestretol. Výter z pošvy u partnerky môže byť realizovaný, nezmenil by ale prakticky nič. Ak je citlivosť baktérie na penicilín a partnerka nemá alergiu na žiadne antibiotiká, teoreticky Vám vie predpísať antibiotiká aj urológ. Penicilínové antibiotiká sa počas dojčenia môžu užívať.