• bakteria v pošve

    , Autor: Navka

    Dobrý deň pán doktor, už od novembra minulého roka mám problém s baktériou klebsiella pneumoneae. Opakované stery preukázali prítomnosť tejto baktérie ( masívne) v pošve, vždy aj po antibiotickej liečbe či už lokálnej alebo perorálnej. Moja gynekologyčka mi už odmietla dať ďalšie antibiotiká, ani mi nespravila ďalšie stery, lebo sliznica v pošve je ok, nemám výtoky ani žiadne gynekologycké problémy. Problém je ale v tom že mi táto baktéria spôsobuje zápal močových ciest. Urológ mi doporučil laserové ošetrenie pošvy, pretože tvrdí že základný problém je práve v pošve a nevidí iné riešenie ako sa toho zbaviť. Pýtala som sa u nás dvoch gynekológov na názor, ale jeden mi povedal že je to hlúposť ( že v prvom rade je liečba antibiotikami ) a druhá sa nevedela vyjadriť lebo že nemá spätnú väzbu od pacientiek. Momentálne beriem dvoj kombináciu antibiotík, ale necítim žiadne zlepšenie. Veľmi pekne Vás prosím, lebo už som z toho zúfalá, čo by ste mi odporučili vy? dať sa ošetriť tým laserom alebo skúšať lieky ? ( ale tie asi nemajú moc zmysel lebo od novembra nič) Ďakujem Lucia

    Dobrý deň, klebsiella peumoniae je normálnou súčasťou pošvovej mikroflóry. Ak nemáte žiadne gynekologické ťažkostí, skôr by som sa orientoval na vaginálne probiotiká, vaginálne výplachy. Čo sa týka zápalov močových ciest, nepoznám výsledky kultivácie sterilného moču, či Vám naozaj ťažkosti spôsobuje klebsiella, alebo iná baktéria. Laserové ošetrenie pošvy Vám nezaručí opätovnú infekciu baktériami. Opakované užívanie antibiotík však nie je cesta. Môžete skúsiť užívať enzýmy, aj 2 x 8 tbl aj 3 mesiace. Dodržujte dostatočnú hydratáciu, aj 2 - 2,5l tekutín denne. Netreba tiež zabudnúť na vyšetrenie partnera, či náhodou on nie je zdrojom infekcie a potom treba preliečiť aj jeho.