Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,450 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Problém

  , Autor:

  Dobrý deň... Ja by som sa chcela iba spýtať, že či som mohla prísť o panenstvo aj pri 1. gynekologickej prehliadke... Pretože keď ma vyšetrovali (pred 6 rokmi), tak sa ma ani nespýtali či som ešte panna (viem že sa pýtajú) a hneď ma začali vyšetrovať do pošvy (viem že keď som ešte panna tak by sa to nemalo) tak som cítila silnú bolesť...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že gynekológ by si všimol, že ste panna, prípadne by sa Vás opýtal, ale môžné to je.

Podobné otázky

 • Interupcia

  , Autor: Nikola

  Dobry deň, chcem sa spýtať vás idem na interrupciu, do nemocnice lenže mam problém liečim sa už vyše týždňa na svrab dostala som to. na kúpalisku.Moja otázka znieozu ma v nemocnici odmietnuť kvôli tomu a nepôjdem na zákrok. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najvhodnejšie je sa najprv preliečiť. Každopádne najlepšie je sa informovať v zdravotníckom zariadení, kde plánujete výkon realizovať.

 • Špinenie

  , Autor: Iveta

  Pán doktor, som v perimenopauze., mam 51 rokov. Beriem Duphaston v druhej polovice cyklu kvoli tomu, aby meštruacie neboli silne. Prve 3 cykly pri uživani som od 6 dňa uživania stale slabo špinila až do menštruacie. Tento 4 cyklus špinenie bolo iba 3 dni, menštruacia slaba trvala 3 dni, 4 deň iba jemne špinenie, myslela som si, že je to už koniec, ale teraz sa mi na 5 aj 6 deň cyklu objavi občas ešte jemne krvave špinenie. Je to take jednorazove, akokeby došlo k prasknutiu nejakej cievky.Citim jemne podraždenie v oblasti rektovaginalneho preistoru. Nemože to byť zakrvacanie z tejto oblasti? Alebo je to z pošvy?Cytologiu mam v poriadku, vytery tiež.Mam veľky strach, čo sa vlastne deje. Na usg polypy vylučene, mam malý 2,3 myom, ktroý je rovnaký už 15 rokov a doteraz som taky problem nemala.Alebo može byť špinenie po menzese aj s Duphastonu?Pan doktor, už vopred Vam ďakujem za Vaše rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jednorazové zašpinenie ku koncu menštruácie je v poriadku. Ak sú všetky výsledky vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Odsledujte si to. V prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Lidokain sprej

  , Autor:

  Dobrý deň. S priatelom sa dlhodobo pokusame mat sex ,problem je že mam pri pokusoch silné bolesti. Nedokazem sa uvoľniť. Dočítala som sa o lidokain spreji na lokalne znecitlivenie. Mohlo by byť jeho pouzitie riesením a ak ano ako ho spravne aplikovat?
  Za odpoved Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od príčiny Vašich ťažkostí, ktorých môže byť viacero. Spomínaný prípravok by Vám nemusel pomôcť, dokonca by ste si mohli ešte aj ublížiť. Je tažké sa takto vyjadriť. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý by na základe vyšetrenia mohol nájsť príčinu ťažkostí a určiť další postup.

 • Chronická lokálna bolesť v pošve

  , Autor:

  Dobrý deň,
  už rok mám lokálnu bolesť v pošve. Konkrétne na ľavej strane kúsok pod krčkom maternice. Bolesť je páliva, ťahavá, akoby som mala niečo "pricviknuté". Nech sa dám akokoľvek, stále ma to ťahá. Od rána do večera. Zhoršuje sa to keď sedím. Keď mám pohlavný styk, tak mávam aj jemné špinenie. Gynekológ mi robil kultivačné vyšetrenie a všetko je v poriadku, cez sono tiež nič nevidel. Ale ja už nevládzem, som ubolená, mám strach a neviem na koho sa mám už obrátiť. Nikde som nenašla ani len podobný problém. Prosím, neviete čo by som mohla ešte urobiť? Nestretli ste sa za svoju prax s niečím podobným?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dôležité je vyšetrenie v zrkadlách, ktoré môže odhaliť príčinu problému. Možností a príčin môže byť viacero. Ťažko sa je mi však takto objektívne vyjadriť. Príčina však nemusí byť vôbec gynekologická, môže sa jednať aj o problém napríklad s črevom. Nepoznám anamnézu, či nemohlo dôjsť napríklad k poraneniu a zlému zahojeniu pošvy, či bol v minulosti realizovaný nejaký gynekologický výkon cez pošvu alebo na pošve, ... Ak sa vylúčia všetky možnosti pomocou bežných vyšetrení, skúsiť sa môže realizovať aj MRI, ktoré by mohlo odhaliť lokalizáciu a príčinu problému.

 • Opakovaný zápal v pošve

  , Autor:

  Dobrý večer, už dlhšiu dobu mám problém so zápalom v pošve. Jedná sa o žltkastý výtok a svrbenie z vonkajšej strany. Gynekologička mi predpísala vaginálne tabletky Polygynax, ktoré nezabrali. Potom mi odporúčila robiť si výplachy Rosalginom, ktorý taktiež nezabral. No po odobratí výteru došli výsledky, ktoré ukázali, že nejde o čistú mykózu. Výsledok ukázal masívny výskyt baktérii streptokoka a iných. Predpísala mi antibiotickú liečbu Macmiror 500mg vaginalne guločky aj Macmirror 200mg ústne tablety užívať súčasne počas liečby +probiotiká. Po ich vybratí to vyzeralo, že liečba zabrala, až pokým som nedostala menštruáciu a po jej skončení sa vrátil opäť žltkastý výtok a gynekologička zhodnotila, že zápal sa vrátil tak mi opäť predpísala Macmiror 500mg. Uviedla mi, že tieto problémy sa nedajú uplne vyliečit ale budu sa už počas života pravidelnejšie opakovať a stále keď sa to vráti sa budu predpisovať antibiotika. Ako príčinu týchto problémov mi uviedla najčastejšie nechránený pohlavný styk, pri ktorom ale s priateľom používame prezervatív, dalsiu príčinu uviedla kúpaliská,wellnessy, ktoré nenavštevujem alebo prenesenie baktérií z konečníka do pošvy. Všetky tieto príčiny by som mohla vylúčiť.
  Preto by som sa Vás chcela opýtať: 1. Či je nutné pri opakovanom probléme napr. každý mesiac/2mesiace stále uživať antibioticku liečbu, ci to je učinné a nemože to organizmu uškodiť ?
  2. Co by ste vy považovali za príčinu tohto problemu? Ak styk mame chraneny? Nemôže to byt aj alergia na prezervativ? Ako by sa dalo predchádzať tomuto opakovanému problému?
  3. Je pravda, že sa to nedá úplne vyliečiť, ale budú sa tieto problémy opakovať?
  Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niekedy nie je postačujúce užívanie iba samotného Macmiroru, ale vhodnejšie je kombinovať túto liečbu s tabletkovými antibiotikami. Vaginálne probiotiká, ako aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom môžete užívať a realizovať naďalej. Skúste užívať enzymoterapiu Wobenzym, 3x3 tabletky. Nadmerné a časté užívanie antibiotík má samozrejme svoj dopad, záleží od ťažkostí a nálezu. Každomesačné užívanie antibiotík je scestné, akurát sa vytvorí imunita a rezistencia na antibiotik. Príčin problému je asi viac, alergiu na latex by som asi vylúčil, tá by nespôsobovala bakteriálne/vírusové zápaly. Dôležité a podstatné sú výsledky výteru, bez nich a presne a objektívne vyjadriť je ťažké. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.