Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Pozitívna cytológia

  , Autor: Sykorova Andrea

  Dobry deň,
  chcela by som sa opytat. Pri prevencii u gynekológa z testu na cytológii mi vyšli pozitívne chlamydie. Preto by som sa chcela opytat ci je možne nakaziť sa pohlavnými chlamydiami aj inak pretoze ja mam stáleho partnera už 5 rokov a nikdy som nemala pohlavný sex s iným okrem neho.
  Moj partner mi tvrdi že počas nasho vzťahu neml sex s inou.
  Predtým ako sme sa dali dokopy mal vzťah so zenou ktora mala chlamydie ale liečbu podstúpila iba ona. Je moze aby on nejako nemal príznaky ale preniesol to po 5 rokoch na mna. Doteraz som mala cytologiu stále negatívnu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, Vami spomínaná varianta je možná. Pri chlamýdiovej infekcii je nutné preliečenie oboch partnerov. Genitálne chlamýdie sa najčastejšie prenášajú pri opakovanom a nechránenom pohlavnom styku. Existuje i možnosť „nepohlavného“ prenosu, ktorá je oproti „pohlavnému“ omnoho menej pravdepodobná. Deje sa tak napr. bezprostredným použitím vlhkého uteráku, ktorý použila infikovaná osoba. V prípade pľúcnych chlamýdií je možný prenos aj vzduchom a kvapôčkovou formou.