Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,427 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Hyperplazia endometria

  , Autor:

  Mám 50 rokov ,pri poslednej prev. prehliadke mi bolo na uzv v 10 /2019 zistenych 13mm endometrium.Od augusta som nemala menzes.Teraz v jan. som menzes dostala,ale krvácala som 14 dni a az po nasadeni Norethisteronu som prestala.Lekárka doporucuje kyret a naslednu liečbu.Endometrium je stále 13mm.Chcem sa opýtať, keďže sa chcem vyhnúť celkovej anestéze už som mala štyri,či sa nedá najprv začať konzervatívnou liečbou.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je potrebné urobiť kyretáž kanála krčka a dutiny maternice, celkovej anestéze sa nevyhnete. Je to však krátky výkon, nemusíte sa obávať.

Podobné otázky

 • Simplexná cystická hyperplázia bez atypií

  , Autor:

  Dobrý deň chcela by som sa informovať mamka bola na kyretaz lebo mala Endomeriu 12mm už nemenstruuje nemá žiadne problémy.
  Teraz jej prišli výsledky z hystologie že ma Simplexná cystická hyperplázia bez atypii.
  Lekár odporučil hysterektómiu alebo to sledovať?
  Chcem sa opýtať čo vy by ste odporučil.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od viacerych okolností, veku, liečených ochorení, imunitného systému, subjektívnych ťažkostí, ... Je pravda, že hyperplázia endometria predchádza vzniku rakoviny maternice, či už v dôsledku dlhodobého vplyvu hormónov, ale na druhej strane to nemusí súvisieť s produkciou hormónov, preto sú ženy po 60-tke rizikovou skupinou. Záleží to aj od toho, s čím by mamka súhlasila. Vybratím maternice sa problém vyrieši.