Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,005 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Enterococus feccalis

  , Autor: Alica

  Dobry den.
  Potrebovala by som radu lebo som uz z toho veľmo zúfala.Už roky trpim svrbenim.palenim a zdurenim po pohlavnom styku v oblasti vonkajsich genitalii.Mam 31 rokov a od 18 tich mam stale ten isty problem, lenze predtym to bolo 3x za rok ale teraz to pretrvava viac ako 6 mesiacov s obcasnym zlepšenim.Brali mi.vyter 3x a zistilo sa ze mam enterococus feccalis.Uz som vyskusala macmiror capiky aj krem, polygynac, rosalgyn vyplachy,rôxne ktemy,aj probiotika.Teraz tiez beriem polygynax a gynimun lokalne probiotika.Prosim poradte mi.
  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Enterococcus faecalis sa nachádza aj v pošvách zdravých žien a dôvod na liečbu nemá byť len potvrdenie ich prítomnosti v laboratórnom náleze, ale overenie zápalu na základe klinických sledovaní. To znamená posúdenie pH pošvy, posúdenie prítomnosti leukocytov pod mikroskopom, posúdenie farby a zápachu výtoku za pomoci 10% KOH. Ak chýbajú príznaky zápalu, je potrebné pátrať po neinfekčnej príčine dyskomfortu, pokial nejaký dyskomfort máte. Môže sa jednať o kožné zmeny, ale aj o alergiu na ejakulát, na kozmetiku a podobne. Opakovaná antibiotická liečba len prehlbuje narušenú stabilitu prostredia a môže spôsobiť vyselektovanie na antibiotiká rezistentných mikroorganizmov. Môže sa skúsiť vysadiť liečba, kozmetika. Prerušte na nejaký čas pohlavný styk a sledujte, ako sa stav vyvinie. Určite pokračujte v liečbe vaginálnymi probiotikami, ako aj vaginálnymi výplachmi a riaďte sa odporúčaným postupom Vášho obvodného gynekológa.