Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,007 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Bakteriálna vaginóza v tehotenstve

    , Autor: LuciaSmiskova

    Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o odpoveď a vopred sa ospravedlňujem za siahodlhý príspevok .Som podruhý krát tehotná v 19 tt ( hoc neplánovane, no veľmi sa tešíme a je v mojom najväčšom záujme aby tehotenstvo prebehlo bez komplikácií). Už v prvom tehotenstve sa mi začali objavovať vo výteroch z pošvy črevné baktérie e coli, enterococ, teraz aktuálne tam mám proteus mirabilis). Z nepochopiteľných príčin ma často v nemocnici liečili na mykózy, ktoré som nikdy nemala v kultiváciach, keď sa výtok zhoršil, pridali sa antibiotické vklady a podobne - výsledok totálne narušená vaginálna flóra, samozrejme som brala aj probiotiká a aplikovala všetko čo lekári naordinovali - v tehotenstve má žena strach dvojnásobný. Po pôrode sa stav nezlepšil, mala som svetlé obdobia po kúre a lactofeel, vytagyn C, probiotikami a podobne, a manželom, ktorý je na urológii, skontrolovaný od predu od zadu - zdravý ako repa, sme mali styk len sporadicky, nakoľko mi tieto problémy bránia v normalnom živote. V tehotenstve spolu styk nepraktikujeme vôbec. Pálenie, začervenanie a biely výtok, poprípade vodový mávam takmer nepretržite. Strava upravená, intímna hygiena vyšperkovaná. Aktuálne mám veľmi dobrú pani doktorku a tá lieči vždy , keď je vážne problém, no napr tieto pocity mám už aj vtedy keď sa nevykultivuje nič. Vykultivuje sa lactobacilus species na tri krížiky a epitelové bunky na 3 krížiky - prosím Vás čo to znamená? Aktuálne na proteusa v pošve beriem amoksiklav perorálne, ale moc úľavu nepociťujem. Na internete som sa dočítala, že baktérie, čo spôsobujú BV sú hlavne tie anaeróbne a tie sa nekultivujú, na BV ako takú ma ešte nikto nikdy neliečil napr. dalacinom, či entizolom a pod. Prosím Vás je možné takúto liečbu skúsiť aj v tehotenstve? A samozrejme viem akú hrozbu pre mňa BV v tehotenstve predstavuje, ale posladná otazka znie, lebo strach mám obrovský, či keď sa napr. robí ster z krčka maternice - ( ten je bez známky zápalu) a ten výjde bez baktérie, tie sa vždy objavia len zo sterov stien pošvy a pani doktorka prelieči vykultivované črevné baktérie a ja si vždy nasadím probiotiká, môžem byť aspoň ako tak v kľude, že sa bábätku nič nestane a že mám nádej sa toho raz zbaviť? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a odpovede. Ostávam s pozdravom a prajem všetko dobré.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, Lactobacilus species a epitelové bunky sú úplne normálnou súčasťou fyziologickej vaginálne fluóry, majú tam byť. Podľa mňa Vám Proteus mirabilis a E. coli problémi nerobí, bude v tom iná príčina, zrejme necitlivá na antibiotiká (mykóza, Trichomonas vaginalis). Bolo by potrebné vyšetrenie na Trichomonas a prípadná liečba tejto infekcie (Dalacin C, prípadne Entizol vainálne tablety, ak očakávaný prínos nevyváži akékoľvek možné riziko pre plod). Ak bude toto vyšerenie negatívne, potom lokálne dlhodobo Betadine vaginálne čapíky (aspoň 14 dní) a potom dlhodobo vaginálne probiotiká (Gynoflor, LactoFeel), skúste si aplikovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom ako sprievodnú liečbu k lokálnym liekom. Čo sa týka výterov, je rozdiel, či sa robí ster na cytologické vyšetrenie alebo na kultivačné. Z cytologického vyšetrenia Vám baktérie nevyjdú nikdy, to je zamerané na niečo iné. Baktérie vyjdú z kultivačného vyšetrenia. E.coli sa nenachádza len v čreve, ale aj v pošve, no za normálnych okolností nerobí ťažkosti. Tie môžu nastať po porušení vaginálnej mikrobiálnej flóry a premnožení E.coli. Ak je infekcia podchytená a adekvátne liečená, tehotenstvo to neohrozí. Počas tehotenstva, hlavne však v I. trimestri, sme čo sa týka liečby, hlavne antibiotickej, dosť obmedzovaný a tak sa k definitívnej liečbe a vyliečení pristupuje až po pôrode, eventuálne po skončení laktácie.