Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,664 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Vyšetrenie

  , Autor: Erika

  Dobry deň,Aspiratio exsudati cavi Douglasi prečo sa vytvori v bruchu je to važne.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, voľná tekutina v bruchu nemusí znamenať vôbec nič, nemusíte sa obávať, častokrát je to len vedľajší nález. V medzikľučkových priestoroch čriev sa nachádza malé množstvo tekutiny aj za normálnych okolností. Aspiratio znamená odsatie exsudátu, teda voľnej tekutiny v Douglasovej dutine, teda najnižšom mieste v malej panve. Táto tekutina sa posiela na cytologické vyšetrenie v zmysle štandardných postupov. Informujte sa na klinike, kde bol výkon realizovaný o výsledkoch cytologického vyšetrenia podľa odporúčania.

Podobné otázky

 • operácia myómu, hormonálna nerovnováha

  , Autor: berrynka

  k môjmu predošlému príspevku. Trápi ma aj nadmerné ochlpenie v oblasti pery, brady, rúk, brucha, na genitáliách, prsiach, a pár ich je aj na chrbte, ktoré síce je prítomné už roky, no za posledné obdobie sa zhoršilo. Absolvovala som aj laserové odstránenie chĺpkov na tvári, po čase mi vyrástli opäť. Gynekológ skonštatoval, že tento problém budeme riešiť až po plánovanej laparoskopii. Vyšetrenie štítnej žľazy som absolvovala vo februári, výsledky boli v poriadku, okrem niekoľkých uzlov. Endokrinologička odporučila zamerať sa skôr na činnosť vaječníkov.

  Ďakujem vám za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, nadmerné ochlpenie súvisí so zvýšenou hladinou testosterónu a zníženou hladinou estrogénov. Po operácii sa to dá po zopakovaní hormonálneho profilu riešiť.

 • Hymen

  , Autor: ObieBogaert

  Chcela by som sa opýtať je na gynekologickej prehliadke rozoznateľné že hymen bol odstránený bez pohlavného styku (napr tampónom, masturbáciou) ale len jednorazovej aktivity čiže neopakovateľne
  Alebo keď bol hymen odstránený prostredníctvom opakovaného pohlavného styku

  Taktiež sa chcem opýtať keď pri masturbovani pri nepríjemnej bolesti a následnom krvácaní sa jedna o prerušený hymen alebo len drsné trenie v pošve
  Keďže ma gynekológ pripravoval na bolestivú stratu panenskej blany som z toho zmätená.

  A mám dôvod na obavy keď nemám hymen že mám menšiu ochranu proti vniknutiu infekciám cez pohlavný otvor ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, k strate panenstva, teda prerušeniu panenskej blany, môže dôjsť rôznym spôsobom, väčšinu ste už vymenovali. Závisí však od typu ako aj hrúbky hymenu, preto je bolestivosť ako aj krvácanie pri prerušení hymenu individuálna. Gynekológ sa Vás pred vyšetrením určite spýta, či ste už mali pohlavný styk, pretože u panien sa gynekologické vyšetrenie vykonáva cez konečník, presne preto, aby nedošlo k mechanickému pretrhnutiu hymenu pomocou gynekologických zrkadiel. Aj keby ste mu to nepovedali, všimne si to pri vyšetrovaní vonkajších rodidiel. Samotným prerušením blany sa pravdepodobnosť infekcie zásadne nezvyšuje, zvyšuje sa pohlavným stykom, slabou hygienou ako aj vkladaním si infikovaných predmetov do pošvy.

 • Zápal

  , Autor: Kvietok123

  Dobry den, chcem sa opytat ci je mozne mat zapal vajecnikov a maternice aj bez vytoku, teploty a krvacania. Mam len bolesti ako pred menstruaciou. Dostala som atb. Doktorka nic nevidela len ked ma kontrolovala hmatom vtedy povedala ze mam pravdepodobne asi zapal na vajecnikoch a asi aj na maternici.
  Dakujem za radu

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, na diagnostikovanie zápalu maternice alebo vaječníkov je nutné bimanuálne vaginálne vyšetrenie, ako aj USG vyšetrenie. Antibiotická liečba je štandardným postupom v prípade podozrenia na zápal maternice. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností ho kontaktuje.

 • Problém

  , Autor: Domi12

  Dobrý večer, mám problém s tým ze mám zapáchajúci výtok ako rybacina ktory mam stale. Bez intimky nemozem ani vyjsť z domu. S mojim byvalim priateľom som mala problem s tym ze pohlavný styk bol pre mna bolestivý. Tiez mam pocity pálenia a svrbenia. Trva to uz dlhší cas. Snazila som sa to riesit s mojim gynekológom, ten mi predpísal vaginálne tablety ktore mi vobec nepomohli. Sla som k nemu aj druhy krat a zase mi predpísal tie iste. Tiez mi nepomohli. Povedal ze to nie je nic vazne ale tento problem ma velmi obmedzuje a ja uz som zúfalá. Chcem sa toho uz konecne zbaviť a spytat sa ci je tento moj problem normalny. Dopredu dakujem za odpoved a radu.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, zapáchajúci výtok z pošvy je príznakom infekčného bakteriálneho zápalového ochorenia pošvy, ktoré treba liečiť. Všetky Vami spomínané ťažkosti sú s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledkom zápalu v pošve. Je potrebné urobiť výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie a podľa výsledku nasadiť potrebnú a adekvátnu liečbu. Po liečbe je vhodné je užívať Betadine vaginálne čapíky (aspoň 14 dní) a potom dlhodobo vaginálne probiotiká (Gynoflor, LactoFeel), skúste si aplikovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom ako sprievodnú liečbu k lokálnym liekom na úpravu a znovuobnovenie pošvovej mikroflóry.

 • Bakteriálna vaginóza v tehotenstve

  , Autor: LuciaSmiskova

  Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o odpoveď a vopred sa ospravedlňujem za siahodlhý príspevok .Som podruhý krát tehotná v 19 tt ( hoc neplánovane, no veľmi sa tešíme a je v mojom najväčšom záujme aby tehotenstvo prebehlo bez komplikácií). Už v prvom tehotenstve sa mi začali objavovať vo výteroch z pošvy črevné baktérie e coli, enterococ, teraz aktuálne tam mám proteus mirabilis). Z nepochopiteľných príčin ma často v nemocnici liečili na mykózy, ktoré som nikdy nemala v kultiváciach, keď sa výtok zhoršil, pridali sa antibiotické vklady a podobne - výsledok totálne narušená vaginálna flóra, samozrejme som brala aj probiotiká a aplikovala všetko čo lekári naordinovali - v tehotenstve má žena strach dvojnásobný. Po pôrode sa stav nezlepšil, mala som svetlé obdobia po kúre a lactofeel, vytagyn C, probiotikami a podobne, a manželom, ktorý je na urológii, skontrolovaný od predu od zadu - zdravý ako repa, sme mali styk len sporadicky, nakoľko mi tieto problémy bránia v normalnom živote. V tehotenstve spolu styk nepraktikujeme vôbec. Pálenie, začervenanie a biely výtok, poprípade vodový mávam takmer nepretržite. Strava upravená, intímna hygiena vyšperkovaná. Aktuálne mám veľmi dobrú pani doktorku a tá lieči vždy , keď je vážne problém, no napr tieto pocity mám už aj vtedy keď sa nevykultivuje nič. Vykultivuje sa lactobacilus species na tri krížiky a epitelové bunky na 3 krížiky - prosím Vás čo to znamená? Aktuálne na proteusa v pošve beriem amoksiklav perorálne, ale moc úľavu nepociťujem. Na internete som sa dočítala, že baktérie, čo spôsobujú BV sú hlavne tie anaeróbne a tie sa nekultivujú, na BV ako takú ma ešte nikto nikdy neliečil napr. dalacinom, či entizolom a pod. Prosím Vás je možné takúto liečbu skúsiť aj v tehotenstve? A samozrejme viem akú hrozbu pre mňa BV v tehotenstve predstavuje, ale posladná otazka znie, lebo strach mám obrovský, či keď sa napr. robí ster z krčka maternice - ( ten je bez známky zápalu) a ten výjde bez baktérie, tie sa vždy objavia len zo sterov stien pošvy a pani doktorka prelieči vykultivované črevné baktérie a ja si vždy nasadím probiotiká, môžem byť aspoň ako tak v kľude, že sa bábätku nič nestane a že mám nádej sa toho raz zbaviť? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a odpovede. Ostávam s pozdravom a prajem všetko dobré.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Lactobacilus species a epitelové bunky sú úplne normálnou súčasťou fyziologickej vaginálne fluóry, majú tam byť. Podľa mňa Vám Proteus mirabilis a E. coli problémi nerobí, bude v tom iná príčina, zrejme necitlivá na antibiotiká (mykóza, Trichomonas vaginalis). Bolo by potrebné vyšetrenie na Trichomonas a prípadná liečba tejto infekcie (Dalacin C, prípadne Entizol vainálne tablety, ak očakávaný prínos nevyváži akékoľvek možné riziko pre plod). Ak bude toto vyšerenie negatívne, potom lokálne dlhodobo Betadine vaginálne čapíky (aspoň 14 dní) a potom dlhodobo vaginálne probiotiká (Gynoflor, LactoFeel), skúste si aplikovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom ako sprievodnú liečbu k lokálnym liekom. Čo sa týka výterov, je rozdiel, či sa robí ster na cytologické vyšetrenie alebo na kultivačné. Z cytologického vyšetrenia Vám baktérie nevyjdú nikdy, to je zamerané na niečo iné. Baktérie vyjdú z kultivačného vyšetrenia. E.coli sa nenachádza len v čreve, ale aj v pošve, no za normálnych okolností nerobí ťažkosti. Tie môžu nastať po porušení vaginálnej mikrobiálnej flóry a premnožení E.coli. Ak je infekcia podchytená a adekvátne liečená, tehotenstvo to neohrozí. Počas tehotenstva, hlavne však v I. trimestri, sme čo sa týka liečby, hlavne antibiotickej, dosť obmedzovaný a tak sa k definitívnej liečbe a vyliečení pristupuje až po pôrode, eventuálne po skončení laktácie.