• Svrbenie po kyretaži

    , Autor:

    Dobrý deň, 27.8. som podstúpila kyretaz kvôli zamlklemu potratu v 9tt. Brala som Zinnat kvôli podozreniu že kyretaž nebola vykonaná dobre a v maternici zostalo niečo. Môj gynekológ to neriešil, že sa to pravdepodobne dočistí samo. Na moju žiadosť mi ale nasadil antibiotika ktoré som užívala 5 dní. Pociťovala som ostrú bolesť v podbrušku ešte dva dni po nasadení antibiotík potom som sa silno rozkrvacala a odvtedy mám pokoj až nato, že stále krvacam je to len mierne celý deň nič a potom 2-3 hodinky. Odvtedy ako mi nasadil antibiotiká ma viac nevyšetroval. Nerobil kontrolný ultrazvuk nič. Chcem sa spýtať či je možné aby sa to docistilo samo a či je normálne, že stále krvacam keď už je to viac ako dva týždne od zákroku. Môže byť to svrbenie príčinou toho, že to nebolo dostatočne vyčistené a vznikol tam zápal? A môže mykoza spôsobiť väčšie komplikácie keď ešte stále krvacam? Mam navštíviť lekára alebo bude stačiť ak použijem voľnopredajné preparáty? Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň, po revízii dutiny maternice je normálne špinenie v trvaní do 7 dní, podobné tomu menštruačnému. Krvácanie alebo špinenie dlhšie ako 10 dní už tak celkom v poriadku nie je. Na našej klinike je štandardným postupom kontrolné USG vyšetrenie 14 - 21 dní po výkone. Ak sú v dutine prítomné nejaké reziduá, prípadne zachytený cievny tok, je nutné to ďalej riešiť. Podľa nálezu je možné podať injekcie, ktoré maternicu ešte viac stiahnu a pomôžu vypudiť obsah dutiny maternice alebo je nutná operačná revízia dutiny maternice. Užívanie antibiotík prakticky nebolo nutné. Svrbenie je pravdepodobne spôsobené podráždením pečene užívaním antibiotík. Odporúčam navštíviť gynekológa, absolvovať kontrolné USG vyšetrenie, skontrolovať pečeňové testy. Podľa výsledkov sa potom určí ďalší postup.