Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,299 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Dlhodobý problém

  , Autor: Nika27

  Dobrý deň pán doktor. Mám 26 rokov, deti ešte nemám. Potrebovala by som poradiť poprípade by som k danej veci chcela vedieť váš názor. Už 3 roky mám problémy a mala som cysty, zápaly atď. Teraz mám už štvrtú gynekologičku nakoľko mi predchádzajúce už nevedeli pomôcť. Pri predchádzajúcej lekárke naposledy čo som k nej chodila mi aj cytologie nevychadzali dobré výsledky a nikde ma neposielala . Pri nej som brala len samé lieky. V Decembri 2017 cytologia vyšla že mám zápal v krčku maternice, dali mi na to Betadine a Duphaston aj na úpravu menštruačného cyklu, ktorý nie vždy je pravidelný. Vo februári 2018 mi robili kontrolné cyto kde výsledok bol pretrvávajúci zápal. Odišla som od nej, pretože už sama nevedela čo je somnou a čo mi má predpisovať :( Našla mi v maternici polyp alebo myóm (december 2017), tiež ma s tým nikde neposlala aj napriek tomu že nevedela presne určiť čo to je.Teraz som pri novej gynekologičke, robila mi všetky potrebné vyšetrenia ako cyto, krv, vyter z pošvy - pri cyto vyšetrení som krvácala (nikdy predtým som na cyto vyšetrení nekrvácala, zľakla som sa)- výsledok bol zápal v krčku maternice, takže pravdepodobne ho mám už od Decembra. Nič mi nepredpísala, a to od jej vyšetrenia prešli 2 mesiace. Polyp alebo myóm vraj tam nevidela,našla voľnú tekutinu pri ováriu. Od novembra alebo decembra mám stále žltý výtok každý deň, niekedy je ho menej inokedy viac( občas je aj do zelena), občasné bolesti v podbrušku. Mám len jedného partnera už 11 rokov, nemôžme mať spolu ani pohlavný styk (už asi rok ho nemáme) nakoľko som mala pri tom bolesti. Partner je zdravý, bol na vyšetrenia a výsledky má dobré. Som dosť často unavená, a to všetko som lekárke hovorila. O výsledky z výteru z pošvy som volala pred dvomi týždňami, že vraj negatívne a hormón progesteron vyzerá tiež dobre ale že to zhodnotí lekárka ktorá 3 týždne tu teraz nebude takže ma objednala k nej i to na moju žiadosť na 31.7. (pretože sa ma pýtala že načo chcem ísť k nej? Že sa nemám ničoho obávať že zápal v maternici je bežný. Podľa mňa nieje a naozaj sa už bojím. Už aj po psychickej stránke mi je nanič, len sa trápim a chcem konečne aby mi niekto pomohol. Viem že som sa vám tu trošku viac rozpísala, ale musela som.Aspoň takto som sa to snažila opísať. Má podľa vás lekárka správne postupy? Alebo mi napíšte váš názor pretože ja už neviem čo si mám o tom všetkom myslieť. Ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z Vášho opisu "zápalu v krčku" neviem adekvátne odpovedať a vyvodiť jednoznačný názor, nakoľko som nevidel výsledky, či sa jedná o formu CIN alebo máte ektrópium na krčku alebo sa jedná o niečo iné. Po cytologickom vyšetrení môže dôjsť k malému špineniu alebo slabému zakrvácaniu, nie je to nič neobvyklé, ak sa odberová štetinka zavádza do krčka, môžu sa poraniť kapilárky. Ak je podozrenie na polyp alebo myóm v dutine maternice na USG, pacientky sa odosielajú na vyššie pracovisko, kde sa dá urobiť zákrok vrámci jednodňovej chirurgie a urobí sa tzv. Hysteroscopia, kamerkou sa pozrie do dutiny a jednoznačne sa potvrdí polyp alebo myóm, ktorý sa následne aj odstráni. Bolesti pri pohlavnom styku môžu tiež súvisieť s nejakým procesom na/v krčku maternice, ale príčin bolestí pri pohlavnom styku je viac, nedá sa to teraz jednoznačne povedať. Voľná tekutina pri ováriu sa popisuje ťažko, môže sa jednať o cystu, no nemusí, ťažko mi to na základe len Vášho opisu, bez videnia výsledkov a nálezov hodnotiť, ale pani doktora vie, čo robí. Ak máte výtok z pošvy a výsledky sú negatívne, odporučil by som aspoň vaginálne probiotiká.

Podobné otázky

 • Dlhodobý problém

  , Autor: Nika27

  Dobrý deň.Dňa 16.07. som vám písala o mojom probléme kde od Decembra 2017 mám zápal v krčku maternice.Predchádzajúca gynekologička mi ho vôbec neliečila,žiadne antibiotiká proste nič,akurát Duphaston na úpravu menštruačného cyklu mi dala.To som vám tiež spomínala.Teraz od apríla 2018 mám už novú gynekologičku kde mi robila rôzne vyšetrenia ako cytologiu,výter z pošvy,odobrala krv.Výsledok z cytologie vám viem napísať iba že zapal v krčku maternice(čiže ešte od predchádzajucej lekarky).Výsledky z výteru boli tiež v norme,hormony v norme,krv v poriadku.Takže žltý výtok a zápal v krčku mám od decembra.Teraz som bola odoslaná na špeciálny 3D ultrazvuk (to ma odoslala už moja terajšia gynekol.) a výsledok bol : RVF uteri s výraznou dislokáciou smerom doľava a čiastočnou fixáciou ľavého ovária.Takže o mesiac idem na Laparoskopiu kde budem vedieť viac.Myslíte si že k tej laparoskopii nemuselo ani dôjť kebyže ten zápal bol už od decembra liečený ? Pretože žiadne lieky mi naň nedávali a je august.Chcela by som vedieť váš úprimný názor na danú vec,že keby sa liečil ten zápal včas,tak by moja maternica nebola v takom stave v akom je?Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, RVF značí postavenie maternice, niekde sa dočítate, že to znamená, že je maternica otočená dozadu alebo opačne, pritom je to fyziologický, normálny nález postavenia maternice, hoci menej častý, ale to je asi také, ako keby ľavákov bolo potrebné automaticky operovať. To, že je vaječník fixovaný a zrejme to spôsobilo dislokáciu pravdepodobne súvisí s prebehnutým zápalom vaječníka. Nevidel som výsledky a zatiaľ máte len USG nález, závisí od výsledku laparoskopie. Ultrazvuk je super vec, ale laparoskopia v tomto prípade odhalí viac. Zápal krčka maternice s týmto stavom nemusí vôbec súvisieť a mohlo to mať vplyv na prebehnutý zápal. Na to Vám neodpovie jednoznačne nikto.