Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,306 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Endometrióza.

  , Autor: Marianna10823

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor. Mám cystu na ľavom vaječníku, veľkosti 4cm a lekár mi povedal, že mám pravdepodobne endometriózu. Budúci týždeň idem na laparoskopiu, pretože by som tieto problémy chcela riešiť. Chcem sa však spýtať, či ma môže endometrióza bolieť aj počas ovulácie, pretože moje bolesti sú najintenzívnejšie približne v polovici cyklu a bolí ma prevažne v hornej časti brucha. Niekedy cítim bolesť aj v panvovej oblasti, no najčastejšie je to vo vyššej časti, raz na ľavej strane, inokedy na pravej a niekedy sa sústreďuje len do pupka. Je to pichavá a niekedy trhavá bolesť. Myslíte, že tie bolesti spôsobuje endometrióza, alebo sa mám báť, že mám niečo s črevami? Resp. môže endometrióza spôsobovať bolesť aj vo vyššej časti brucha a v pupku? Alebo môžem mať endometriózu na črevách? A v prípade ak by som ju mala na črevách ako sa to rieši? Bolesti mám len posledné 2 mesiace. Ako vravím sú najintenzívnejšie v polovici cyklu. Na wc chodím každý 2 deň a niekedy cítim bolesť aj keď vykonávam veľkú potrebu na tej ľavej strane vyššie ma tak zvykne pichnúť keď napnem brucho, ale nie vždy. Strašne sa bojím, že nedajbože skončím s vývodom. Mám 22 rokov. Lekár mi zatiaľ nič nevravel, ako sa to bude riešiť, atď. akurát, že pravý vaječník mám zatiaľ v zdravý a ak by to nebolo teda veľmi vážne chcela by som po LPSK otehotnieť. Akú myslíte, že mám šancu, ak by som mala ešte naozaj ten pravý vaječník zdravý na otehotnenie? A ako rýchlo by som mala po laparoskopii otehotnieť? Viem, že je to príliš veľa otázok naraz, ale lekár mi nič nepovedal, len, že mám ísť na tu laparoskopiu a nič viac. A ja sa bojím toho, čoho ma čaká, nakoľko som ešte mladá a chcem mať aj bábätko. Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  popisované bolesti môžu byť spôsobené endometriózou, rovnako aj zrastmi, ktoré vznikajú ako reakcia na zápal. Samozrejme endometrióza môže postihovať aj črevá je to však menej časté, a riešením v takom prípade nie je resekcia čreva ale hormonálne preliečenie aby sa ložiská zmenšili. V takomto prípade je však veľmi dôležité aby sa operácia na vaječníku vykonala čo najviac šetrne a aby sa zachovalo maximum ovariálneho tkaniva a bola tak zachovaná vaša schopnosť produkovať vajíčka. Diagnóza endometriózy je však spojená s výrazne nižšou šancou na spontánne otehotnenie a je indikáciou k umelému oplodneniu.

Podobné otázky

 • Chronicky zapal vajickovodu

  , Autor:

  Dobry den. Prepacte ze sa znova pytam ale chcela by som doplnit moju otazku ohladom problemov s vajickovodmi. Ako som spominala, jeden mi bol odobraty a na druhom sa robila neostomia. Pokial viem pri operacii sa nepotvrdila endometrioza. Zrasty ktore som tam mala boli zrejme z dôvodu 2 operacií prasknutého slepého čreva a následného zápalu pobrušnice, ktorý som prekonala ako 10 ročná. Preto by ma naozaj zaujímalo či sactosalpinx ako taky sam o sebe moze sposobovat poruchy cyklu, vytoky, bolesti krizov, podbruska a v slabinach? Ďakujem pekne za pripadnu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin spomínaných ťažkostí môže byť viacero, nemusí sa jednať vyslovene iba o sactosalpinx, ale môže byť prítomný sactosalpinx v kombinácii s inou príčinou. Takto sa Vám však neviem jednoznačne vyjadriť.

 • Endometrióza

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Zistili mi laparo vyšetrením endomeriozu pred 4 rokmi, keď som mala 25.Následne potom mi chceli naordinovat visa e a dat do umelého prechodu, čo som odmietla. Kupujem si bylinkové čaje a beriem ukrajinské lieky a zázrakom mi cysty zmizli. Dnes mam polrocnho synceka, no žiadnu liečbu. Bojím sa aby to zas nedošlo do takého štádia ako pred operáciou kedy som už mala veľmi vysoké onkomarkery a až vtedy sa to začalo riešiť tou operáciou. Ako sa mam liečiť, a co na bolesť. Bolesť mam aj pri pohlavnom styku aj keď ze vraj žiadne cysty tam teraz nemám. Vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, endometrióza je ochorenie, ktoré sa vyliečiť nedá, dá sa len spomaliť alebo zmierniť. Visanne je štandardne používaný v liečbe endometriózy, nejedná sa o vyvolanie prechodu. Najlepšou a najprirodzenejšou liečbou endometriózy je však tehotenstvo. Prípadnému zhoršeniu endometriózy sa nedá vždy vyhnúť, liečba neprebieha kontinuálne, ale v niekoľkotýždenných kúrach. Nepoznám však rozsah, či už zrastov, ani typ, lokalizácie endometriózy u Vás, preto je veľmi tažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Príčin bolestivého pohlavného styku môže byť viacero, samozrejme jednou z nich môže byť aj endometrióza. Niekedy sú však ložiská endometriozy uložené na miestach, z ktorých sa odstrániť nedajú pre vysoké riziko poškodenia okolitých štruktúr, či orgánov.

 • Bolesť pri pohlavnom styku

  , Autor: Valentina

  Dobrý večer, mohla by som sa opýtať pociťujem bolesť pri pohlavnom styku, dá sa prirovnať ku tlaku alebo akoby mi partner narážal na niečo (cítim to v podbrušku, tesne pod pupkom) niekedy je to zo začiatku dobré ale neskôr to príliš bolí ale niekedy od začiatku strašná bolesť. Vedeli byste mi nejak poradiť? Ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero, do úvahy prichádza aj endometrióza. Určite však odporúčam návštevu Vášho obvodného gynekológa.

 • Menštruácia a bolesti

  , Autor: enusik

  Dobrý deň,
  mám viac otázok. Mám 23 rokov a relatívne pravidelnú menštruáciu, zväčša 35 dňový cyklus, ale nie je to pravidlom, v minulom roku to bolo od 22 do 40 dní. Teraz momentálne som mala pred 3 dňami kŕčovité bolesti v podbrušku a tenezmy a aj som odpadla, bolesti pretrvávali 2,5 dňa, potom to prešlo. Dnes to vyzerá, že zajtra dostanem menštruáciu. Mám však pocit okrem tohto, že na krčku cítim malé výrastky, ktoré sa menia s fázou cyklu. Chystám sa aj na vyšetrenie. Minulého roku som počas prvých dní menštruácie aj vracala, ale stalo sa mi to len raz. Môžem Vás poprosiť o radu?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  cyklus máte nepravidelný, bolesti pred menštruáciou sú u niektorých žien bežné, bez evidentných príčin u iných môže byť príčinou endometrióza. Krčok si musíte dať skontrolovať u lekára. Ak máte konkrétnu otázku musíte sa spýtať jasne.

 • kratka menstruacia

  , Autor: sabuska25

  Dobry den chcem sa spitat... poslednu menstruaciu som mala 14.9(5dni) teraz mi prisla presne na 28 den a to 12.10 a vsak trvala len 3dni a bola dost slaba.....s manzelom sa pokusame uz vyse 5rokou o dieta,mam za sebou aj 2operacie laparoskopiu a liecila som sa na endometriozu...hormonalne profily mam v poriadku aj ked mavam menstruaciu dost nepravidelnu. Chcela som sa spitat ze co mohlo zapricinit taku kratku menstruaciu...ci sa mi nemohla zasa vratit endometrioza....dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  urobte si pre istotu aj tehotenský test, nezvyčajne slabá a krátka menštruácia môže byť spôsobená tehotenstvom. V prípade negatívneho výsledku môže byť slabá menštruácia spôsobená anovulačným cyklom, cystou na vaječníku, chorobou, psychickým vypätím a podobne.