Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,275 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zlynda

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor. Chcela by som sa opýtať, či je možné mať ovuláciu počas užívania antikoncepcie Zlynda (jednohormonálna antikoncepcia mi bola predpísaná kvôli migrénam z dvojzložkových, vyskúšala som ich viacero). Viem, že antikoncepcie fungujú na princípe blokovania ovulácie, ale mne sa niekedy stane, že cítim tie isté príznaky ako som mávala pri ovulácií - bolesť prsníkov, typický ovulačný hlien, bolesť v podbrušku, zvýšená chuť na sex. Nie vždy, ale niektoré mesiace cítim. Tento mesiac sme mali nechránený sex práve počas týchto ovulačných pocitov. Je možné, že by som mohla otehotnieť? čo by nám v konečnom dôsledku ani nevadilo)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, za predpokladu pravidelného a správneho užívania Zlyndy k ovulácii nedochádza, na tomto princípe táto antikoncepcia účinkuje. Občasné pobolievanie v podbrušku sa môže vyskytovať, nie je to však ovuláciou. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Zlynda

  , Autor: Hana1290

  Dobrý deň,

  Po akom čase brania zlyndy je bezpečné mat sex? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od toho, kedy a za akých okolností začnete s užívaním tabliet Zlyndy. Ak začnete s užívaním prvej tabletky v prvý deň menštruácie, ste chránená okamžite. Bez poznania bližších informácií sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Skúste si prečítať príbalový leták, kde máte popísané všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete vedieť.

 • Dienorette a zlynda

  , Autor: franulik

  Dobrý deň. Momentálne užívam antikoncepciu zlynda, avsak v poslednej dobe z nej mam velmi nepravidelne krvácanie, tak mením ju za dienorette. Môžem túto novú antikoncepciu začať užívať plynule po dobrati zlyndy, alebo je potrebný nejaký čas, kým ju budem môcť začať užívať? Ešte by som sa chcela opýtať, či sa z antikoncepcie dienroette nezvykne priberať. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zo Zlyndy na Dianorette môžete prejsť kedykoľvek. Počas prvých siedmych dní užívania Dianorette sa však chráňte aj doplnkovo (používajte kondóm). Čo sa týka priberania, neexistuje preparát hormonálnej antikoncepcie, z ktorého sa vyslovene priberá. Nárast hmotnosti je však otázkou zmien hormonálnych hladín, metabolických pochodov a reakcií v organizme, takže teoreticky sa môže pribrať z ktoréhokoľvek preparátu, rovnako však nemusí. Je to naozaj individuálne u každej ženy. Odsledujte si to.

 • Antikoncepcia

  , Autor: 39Lu

  Dobry den.
  Uzivam antikoncepciu Zlynda 4 mesiac kazdy den o 22h.
  Vcera som po prestavke mala uzit prvu tabletku vecer. Spomenula som si na to az rano a uzila som ju o 7. Chcela by som sa opytat ci aj v tomto pripade plati "pravidlo 12 hodin" alebo pri prvej tabtelke je to problem a narusila som tym cyklus a ochranu.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak si chcete byť úplne istá, najbližší týždeň používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm). Účinok hormonálnej antikoncepcie by však mal byť za daných okolností zachovaný. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia Zlynda

  , Autor: Julka5

  Dobrý deň , od 7. decembra užívam Antikoncepciu Zlynda, avšak vynechala som všetky 4 neaktívne tabletky z prvého balenia a začala brat rovno aktívne z druhého aby som si oddialila menštruáciu. Pre istotu som si 15.1 robila 2 tehotenské testy , oba negatívne. Dnes som zobrala už 4 neaktivnu tabletku z druhého balenia , avšak žiadne krvácanie ani nič sa nedostavilo, mam si pre istotu opäť spraviť test alebo je to normálne ? Antikoncepciu užívam pravidelne tak ako sa ma.Vopred ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste užívali tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidlene, pravdepodobnosť tehotenstva je malá. Krvácanie sa nemusí dostaviť, prípadne môžete začať špiniť aj počas užívania aktívnych tabliet. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Julka5

  Dobrý deň, už druhý mesiac užívam antikoncepciu Zlynda. Prevdcerom som absolvovala extrakciu zubu a dostala som antibiotiká Penlac. Chcela by som sa spýtať ci počas užívania týchto antibiotik som naďalej chránená alebo ci musím používať aj inu formu antikoncepcie , pripadne dokedy . Vopred ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Penlac síce môže mierne znižovať účinok antikoncepcie tým, že nabudí pečeň k vyšším výkonom a tým môže dôjsť k rýchlejšiemu odbúraniu účinnej látky antikoncepcie. Ak užívate preparát hormonálnej antikoncepcie, ktorý obsahuje vyššie hladiny hormónov, oslabenie je malé. Ak budete pokojnejšia, môžete preventívne počas užívania spomínaných antibiotík používať aj doplnkovú formu ochrany (kondóm). Okrem toho pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.