Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Uzivanie

  , Autor: viki927

  Dobry den, chcela by som sa opytat, ci sa mohol aucinok hak dienorette narušiť ak som tabletu nevzala v pravidelnom case ale do 12 hodin od pravidelného casu a to o 5:00 rano a o 7:00 som mala redšiu stolicu chcela som si vziat pre istotu este jednu tabletu hak ak by bola tato tableta neúčinná ale zabudla som nasledne v danom dni som mala nechránený pohlavny styk s ukončením mimo.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa zabudnutá tabletka hormonálnej antikoncepcie užije do 12 hodín od času obvyklého užitia, je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Ak sa u Vás nejednalo o hnačku, či opakované redšie stolice v priebehu niekoľkých hodín, myslím si, že za daných okolností je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • KarHleight

  , Autor: Natália_Némethová_1110081803

  Môžem používať antikoncepciu aj pred pohlavným stykom alebo po pohlavnom styku ďakujem za odpoveď vopred

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, užívanie hormonálnej antikoncepcie nesúvisí s pohlavným stykom. Dôležité je pravidelné a správne užívanie tabliet hormonálnej antikoncepcie. Za týchto okolností ste plne chránená a môžete mať pohlavný styk aj s ejakuláciou do pošvy.

 • Doritricin a hak

  , Autor: Moni.K

  Dobrý deň, môžem užívať lokálne antibiotikum Doritricin ak uzivam HAK Maitalon? Neovplyvní liek na bolesť v hrdle účinok antikoncepcie?
  Vďaka za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, užívanie týchto lokálne pôsobiacich antibiotík nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie, za predpokladu jej pravidelného a správneho užívania.

 • Cerazette

  , Autor: Michi1992

  Dobrý deň, som 6mesiacov po pôrode, popri dojčení som užívala jednozložkovú antikoncepciu cerazette. Syn sa sám odstavil od kojenia. Je možné pokračujúce užívanie cerazette bez prestávok, aj keď už nedojčím? Alebo prípadne na akú HAK a ako prejsť? Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, čisto teoreticky môžete pokračovať aj v jednozložkovej hormonálnej antikoncepcii, aj keď účinnejšia a istejšia by bola štandardná kombinovaná hormonálna antikoncepcia. Preparátov kombinovanej hormonálnej antikoncepcie je na trhu veľmi veľa. Každej žene "sadne" iný preparát. Tiež je rozdiel v schéme užívania, či sa jedná o schému 21+7 dní pauzy, alebo 24+4, keďže každá žena preferuje inú schému. Viacero preparátov je však veľmi podobných, či obdobných, rozdiel je iba vo výrobcovi a cene. Najvhodnejšie je sa poradiť a prekonzultovať to s Vašim obvodným gynekológom.

 • Oddialenie menštruácie

  , Autor: Pupa91

  Dobrý deň,

  chcem sa spýtať či si môžem oddialiť menštruáciu tabletkami aj 2x po sebe, tzn. užívať 3 blistre vkuse, bez prestávky (z dôvodu dovolenky pri more). Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, čím viac blistrov budete užívať kontinuálne za sebou, tým je väčšia pravdepodobnosť zašpinenia, či krvácania. Za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie budete chránená, spomínané špinenie, či krvácanie sa však dostaviť môže. Po doužívaní tretieho blistra si už realizujte sedemdňovú pauzu a pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Do budúcna sa podobnému užívaniu snažte vyhnúť, neodporúča sa časté kontinuálne užívanie tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • lieky

  , Autor: Iba Ja

  Dobrý den, užívam hak daylla a momentálne mám bolesti krížov. Lekár mi napísal nimesil a sirdalud, zabudla som spomenut, že užívam hak..možem tieto lieky užívat spolu s hak? vdaka

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ani Nimesil, ani Sirdalud nemá vplyv na zníženie účinku hormonálnej antikoncepcie. Je však potrebné povedať, že súčasné užívanie lieku Sirdalud a hormonálnej antikoncepcie môže viesť k príznakom podobným ako pri predávkovaní Sirdaludom, čo sa môže prejaviť napríklad zníženým krvným tlakom, závratmi, nevoľnosťou, únavou, ... Odsledujte si to.