Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,651 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia

  , Autor: nadika

  Dobrý deň,
  2 roky som brala antikoncepciu diorennette, posledné 2 mesiace som ju nebrala kvôli pečeňových testom, tie dopadli v poriadku takze som ju opäť chcela začať brat ale omylom som prvu tabletku zobrala miesto prvého dňa menštruácie, až keď mi skončila. Čo mám robiť? Užívať ju ďalej alebo zas vysadiť? A som tento mesiac chránená? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste začali s užívaním hormonálnej antikoncepcie v posledný deň menštruácie, pokračujte už v pravidelnom užívaní. Celý mesiac však používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

Podobné otázky

 • Nedostupná antikoncepcia

  , Autor: Anna1234

  Dobrý deň, bola som dnes v lekárni pre antikoncepciu a pani farmaceutka mi povedala, že je momentálne nedostupná ale môžu ju objednať a budem ju mať vo štvrtok. Podľa cyklu by som mala zobrať tabletku v utorok. Chcela by som sa spýtať či bude tento posun v poriadku, alebo to môže narušiť cyklus. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o prvé užívanie antikoncepcie a prvú tabletku užijete na 2. - 3. deň menštruácie, nasledujúcich aspoň 7 dní používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm). Ak už užívate tabletky hormonálnej antikoncepcie dlhšie a začiatok užívania tabliet nového blistra si posuniete o dva dni, je potrebné sa chrániť aj doplnkovo, najlepšie celý cyklus. Do budúcna odporúčam kúpu antikoncepcie s dostatočnou rezervou, nie na poslednú chvíľu.

 • Vreya

  , Autor: Ivca14

  Dobrý deň chcem sa spýtať gynekológ mi predpísal antikoncepciu Vreya, ma tato antikoncepcia vážne zabrániť otehotneniu? Pretože u ostatnych hak bolo vsade v letaku napísané, že brani počatiu na tejto je len ze lieči pokozku od akne a nadmernému ochlpeniu.. Aj ked ja som z nej zostala same akné co som nikdy nemala aj na hrudi aj na tvary.. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaný preparát hormonálnej antikoncepcie slúži okrem liečby akné aj na zabránenie otehotnenia. Antikoncepčná ochrana je rovnaká ako pri iných typoch hormonálnej antikoncepcia, žiadna však nie je 100% a vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k zlyhaniu antikoncepcie a neželanému otehotneniu. Ak však došlo k zhoršeniu kožného nálezu, bude potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa a uvažovať o zmene preparátu hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Mia.Ria.Aria

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať je bezpečné používať antikoncepciu? Počula som už veľa aj ze žena nemusí byť potom tehotná keby chce dieťa.
  Chcela by som ju začať používať len sa toho trochu bojím. Vedeli by ste mi povedať čo to je naozaj bezpečné a nič mi nehrozí? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hormonálna antikoncepcia môže spôsobiť viacero vedľajších, či nežiadúcich účinkov, od menej závažných až po závažné. Za predpokladu negatívnych vyšetrení realizovaných pred začatím užívania, ako aj za predpokladu, že nefajčíte a tabletky budete užívať pravidelne a správne, je užívanie hormonálnej antikoncepcie pomerne bezpečné. Hormonálna antikoncepcia blokuje ovuláciu, takže sú počas užívania vaječníky tlmené. Ak by aj po vysadení hormonálnej antikoncepcie nedošlo k ovulácii, čo je pomerne zriedkavé, dá sa tomu pomôcť a ovulácia vyvolať. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže núdzová antikoncepcia funguje na inom princípe, ako kombinovaná hormonálna antikoncepcia, antibiotiká nemajú vplyv na jej účinok.

 • Karhla

  , Autor: Veron4

  Dobrý deň, mám 19 rokov a antikoncepciu Karhla užívam rok z dôvodu nepravidelnej a veľmi bolestivej menštruácie. A potrebovala by som vedieť, či by bolo možné, aby mala antikoncepcia vplyv na trávenie...
  Približne pred rokom som zaznamenala problémy s trávením, mám veľmi nepravideľnú stolicu a ťažké vyprázdňovanie (stolicu mávam 3x do týždňa). Mám celiakiu, reflux a intoleranciu na laktózu, čo tomu nie príliš pomáha, avšak takéto problémy mám od obdobia užívania Kharly. Je možné, že sa mi z antikoncepcie spomalilo trávenie? Tiež badám väčšiu chuť do jedla a za ten rok som zo 48 kíl šla na 53. Som akási zavodnená v oblasti brucha a tiež nôh.
  Čo myslíte? Môže to mať súvis? Ďakujem za odpoveď vopred.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže tabletky hormonálnej antikoncepcie obsahujú laktózu, ktorá je ako pomocná látka v každej jednej tabletke, predpokladám, že ak máte laktózovú intoleranciu, tráviace ťažkosti Vám môže spôsobovať aj hormonálna antikoncepcia.