Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,797 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zmena antikoncepcie

  , Autor: Asdffdsa

  Dobrý deň, od septembra beriem Daylette, teraz marec a máj sa objavilo špinenie od polovice blistra. Dosť mi to prekáža, tak chcem zavolať doktorovi, len sa chcem spýtať, zmení mi hak hned alebo ma ešte nechá nech si to sledujem? Prípadne ak sa rozhodne pre zmenu, musím ísť k nemu osobne alebo mi ju len zmení a predpíše mi inú na elektronický predpis? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každý preparát hormonálnej antikoncepcie má svoje vedľajšie alebo nežiadúce účinky, medzi ktoré patrí najčastejšie nepravidelné špinenie, ktoré sa môže vyskytovať, najmä v začiatkoch užívania, prakticky aj počas celého cyklu. Ak sa Vám to za celý čas užívania stalo iba dvakrát, odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. V prípade, že sa bude stav opakovať, je vhodnejšie navštíviť Vášho obvodného gynekológa, s ktorým stav prekonzultujete a prípadne Vám bude navrhnutá zmena preparátu hormonálnej antikoncepcie. Nie je však zaručené, že špinenie vymizne. Je to individuálne u každej ženy. Niekedy musí žena vystriedať viacero preparátov hormonálnej antikoncepcie, kým sa nájde "ideálny" preparát.

Podobné otázky

 • Zmena antikoncepcie

  , Autor: Ivana99

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať ako prejsť na novú antikoncepciu. Dlhodobo som užívala Cleonitu avšak na trhu je už nedostupná. Z posledného blistra mi chýbajú dobrať 3 aktívne tabletky avšak tie bohužial nemám. Môžem prejsť rovno na Maitalon s tým že by som užila všetkých 21 tabletiek a potom 7 dní pauzu alebo teraz pár dni neužívať nič a počkať do začatia menštruácie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skôr by som to riešil priamym užívaním nového preparátu hormonálnej antikoncepcie. Pokyny máte napísané aj v príbalovom letáku.

 • Zmena antikoncepcie

  , Autor: Barborela

  Dobrý deň, lekár mi zmenil dočasne antikoncepciu na čisto gestagenovu kvôli migrénam. Už som bola na neurologii a predbežne mi lekár povedal, že by to mohlo súvisieť s operáciou nosnej prepážky a následnému hromadeniu tekutiny v dutinách. samozrejme idem ešte na mri a uvidí sa,ale ak by to bola práve táto príčina, mohla by som sa potom vrátiť na kombinovanú antikoncepciu? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nebude neurologická, či iná kontraindikácia k užívaniu kombinovanej hormonálnej antikoncepcie a Vám migrény vadiť nebudú, je možné rozmýšľať o návrate ku kombinovanej hormonálnej antikoncepcie.

 • Zmena antikoncepcie

  , Autor: Babula222

  Dobrý deň, prešla som s antikoncepcie Belara na Laverette, začala som ju užívať na ôsmy deň po sedem daňovej pauze. S priateľom som mala pohlavný styk na siedmy deň užívania tabliet Laverette. Je možnosť toho že by som bola tehotná ? Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Zmena antikoncepcie

  , Autor: Anina84

  Dobrý deň, môže sa užívať antikoncepcia Desirett aj po ukončení dojčenia? Môže to mať vplyv na zvlhcenie pošvy, tým ze už nedojcim a ju beriem?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, Desirett môžete používať aj po skončení dojčenia. Spomínané príznaky môžu byť vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie.

 • Zmena antikoncepcie

  , Autor: Barborela

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu Axia daily 24+4 ale kvôli ťažkostiam mi ju lekár zmenil na Desirett. Teraz beriem posledný blister Axia daily, lekár ma poučil, že mám dohrať všetky aktívne tabletky 24 a placebo uz neužívat, a hneď ďalší deň začať užívať Desirett. Aj v letáčiku to tak je. Správne som to pochopila? Kedy mám potom očakávať menzes keď prejdem z aktívnych rovno na aktívne? To ako jeden mesiac by som bola bez menzesu? Prípadne čo ak by som využívala aj tie 4 placebo tabletky a až potom prešla na novú antikoncepciu, že aby mi nevynechal menzes? Ako by ste mi to odporučili vy? Ďakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, postupujte podľa odporúčaní, ktoré Vám boli dané, tak, ako ste napísali. Placebo tabletky neužívajte. Ku krvácaniu z vysadenia nemusí pri prechode dôjsť, ak by však došlo ku krvácaniu, či špineniu, pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet predpísanej antikoncepcie. V prípade, že užijete aj placebo tabletky a až tak začnete s užívaním novo predpísanej hormonálnej antikoncepcie, prvých 7 dní musíte používať aj kondóm. Ak však nechcete postupovať podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, je to na Vás. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa nejedná o menštruáciu, ale o krvácanie z vysadenia, zo spádu hormónov, takže aj keď nedôjde ku krvácaniu medzi prechodom užívania hormonálnych antikoncepcií, nič sa nestane.