Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,001 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Tabletka po

  , Autor: Mnbs

  Dobrý deň 24.4.2022som mala nechránený sex vzala som do 5 hodín tabletku escapelle 1.5.2022 som mala dostať menštruáciu ale už 5 deň mi meškajú. Chcela by dom sa opýtať aka je možnosť že som tehotná? Či mala tabletka účinok keďže som ju brala po ovulácii? A ako dlho mi môže meškať menstruacia po tabletke po či je to normálne až tak dlho?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu správneho a včasného užitia tabletky núdzovej antikoncepcie je šanca na tehotenstvo nižšia. Tabletka núdzovej hormonálnej antikoncepcie má vplyv na menštruačný cyklus, môže spôsobiť znepravidelnenie, ale aj silnejšie, či dlhšie krvácanie. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • tabletka po a antikoncepcia

  , Autor: lalia7

  Dobrý deň, pán doktor,
  chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať, keď som užila dnes ,,tabletku po”, ale od nástupu novej menštruácie som mala v pláne začať brať antikoncepciu, ktorú som si v lekárni už aj vybrala. Za 15 dní by mi mala prísť menštruácia, s tým, že uvidím ako mi ,,tabletka po” ovplyvní cyklus. Mohla by som s príchodom novej menštruácie začať užívať normálne antikoncepciu alebo mi to rozhádže hormóny ešte viac a mám radšej ešte mesiac (možno viac) čakať?
  Ďakujem pekne za Vašu odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa Vám dostaví menštruácia podľa plánu, je možné začať s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Vhodnejšie je však vyčkať ešte mesiac, či náhodou nedošlo k otehotneniu. Po vylúčení tehotenstva potom začnete s pravidelným užívaním tabliet hormonálnej antikoncepcie v prvý deň menštruácie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach, ako aj pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tabletka po

  , Autor: A256

  Pán doktor prosím vás môžem sa ešte opýtať ohladom alkoholu keď som užila tabletku “po” včera prešlo cca 26h ci môže konzumovať alkohol ci to nejak ovplyvni účinok tabletky ? A ešte ak dobre rozumiem tabletka po účinkuje teda aj na plodne dni keď vajíčko je uvoľnene

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, alkohol konzumovať môžete, po dni to už nemá vplyv na účinok. Žena môže otehotnieť iba počas plodných dní, ktoré však môžu byť prakticky počas celého cyklu, záleží od toho, kedy prebehne ovulácia. Väčšinou to je na 14. - 16. deň cyklu, preto sú tieto dni označované ako plodné dni, ale v prípade, že je ovulácia posunutá na skoršie alebo neskoršie obdobie, sú plodné dni mimo tohto "štandardného" intervalu. Núdzová antikoncepcia sa užíva pri zlyhaní bariérovej antikoncepcii alebo pri nechránenom pohlavnom styku. Ako som už písal, núdzová antikoncepcia by mala účinkovať aj pred ovuláciou, teda uvoľnením vajíčka, zastavením uvoľnenia vajíčka, a v prípade, že už k ovulácii došlo, teda vajíčko bolo už uvoľnené, by mala zabrániť oplodneniu, teda spojeniu vajíčka a spermie. Aj keď účinok nie je 100%-ný, šanca je pomerne veľká. Teraz s tým už aj tak neviete urobiť nič. Odsledujte si to.

 • Tabletka po

  , Autor: A256

  Dobrý deň s priateľom som mala pohlavný styk ale bohužiaľ nám praskol kondom stihol vytiahnuť ale možno niečo vo mne niečo ostalo. Tabletku po escapelle som použila cca 10h po pohlavnom styku, ale môj kalendár mi píše že som mala akurat plodne dni a v ten deň počas pohlavného styku mi písala najvyššia šanca otehotnieť a chcela by som sa opýtať či escapelle funguje aj na plodne dni resp. Na ovulaciu

  Ďakujem vopred za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Escapelle účinkuje tak, že zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníka alebo zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou. Nezabráni tehotenstvu zakaždým, ale je tým účinnejšia, čím skôr sa užije po nechránenom pohlavnom styku. Je lepšie užiť ju v priebehu 12 hodín, od styku. Odsledujte si to. Pri meškaní menštruácie aspoň 14 dní si realizujte tehotenský test. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tabletka po

  , Autor: Lauruš

  Dobrý deň beriem antikoncepciu mistra,v piatok sme mali nehodu s priateľom spanikárila som a do 2 hodín som užila aj tabletku po,tento týždeň mi ide 7 dňová pauza,dneska je to 2 deň ms som ešte nedostala,ak sa nedostaví je dôvod na obavu? A ako ďalej pokračovať s antikoncepciou? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie môžete mať nechránený pohlavný styk aj s ejakuláciu do pošvy. Užitie núdzovej hormonálnej antikoncepcie bolo zbytočné. Krvácanie z vysadenia počas aktuálnej sedemdňovej pauzy sa nemusí dostaviť vôbec, prípadne sa môže vyskytnúť aj počas užívania nasledujúceho blistra. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie, s užívaním nového blistra začnite podľa plánu. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia druhá otazka

  , Autor: Miska420

  Dobrý večer, ešte by som chcela doplniť k môjmu poslednému príspevku to , že to bol už posledný týždeň užívania resp posledná tabletka. Takže to môže znamenať ešte nižšiu šancu tehotenstva? Alebo na to tie týždne nemajú vyplv?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bola spomínaná zabudnutá tabletka posledná z blistra a t.č. už máte sedemdňovú pauzu, pravdepodobnosť je ozaj veľmi malá. Ak ste navyše zabudnutú tabletku užili do 12 hodín od času obvyklého užitia, účinok hormonálnej antikoncepcie bol zachovaný.