Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,001 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia

  , Autor: Slavi

  Dobrý deň, ja a môj partner sme mali pohlavný styk - ide však o prvú udalosť, a tak partner nezavádzal pohlavný úd celý (asi len 4-5 cm do hĺbky). Antikoncepciu som nikdy nebrala (nebolo potrebné). Keď došlo k partnerovmu vyvrcholeniu, tak ejakulácia prebiehala vo vonkajšom prostredí, teda nie vo vnútri tela. Išlo však o sex bez ochrany. Otázka znie, aj napriek partnerovej istote o bezpečnosti z tohto pohlavného styku, užití Escapelle po 2 a pol dni a momentálnom trojdňovom odstupe od užitia Escapelle sa môžem obávať otehotnenia? Mám vyhľadať gynekológa? (Aj vtedy, ak by som dostala menštruáciu po viac ako 5 dňoch od užitie Escapelle?)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu nechráneného pohlavného styku sa tehotenstvo nedá jednoznačne vylúčiť. Za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Núdzovú hormonálnu antikoncepciu neodporúčam užívať často. Porozmýšľajte o forme hormonálnej antikoncepcie. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • tabletka po a antikoncepcia

  , Autor: lalia7

  Dobrý deň, pán doktor,
  chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať, keď som užila dnes ,,tabletku po”, ale od nástupu novej menštruácie som mala v pláne začať brať antikoncepciu, ktorú som si v lekárni už aj vybrala. Za 15 dní by mi mala prísť menštruácia, s tým, že uvidím ako mi ,,tabletka po” ovplyvní cyklus. Mohla by som s príchodom novej menštruácie začať užívať normálne antikoncepciu alebo mi to rozhádže hormóny ešte viac a mám radšej ešte mesiac (možno viac) čakať?
  Ďakujem pekne za Vašu odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa Vám dostaví menštruácia podľa plánu, je možné začať s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Vhodnejšie je však vyčkať ešte mesiac, či náhodou nedošlo k otehotneniu. Po vylúčení tehotenstva potom začnete s pravidelným užívaním tabliet hormonálnej antikoncepcie v prvý deň menštruácie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach, ako aj pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tabletka po

  , Autor: A256

  Pán doktor prosím vás môžem sa ešte opýtať ohladom alkoholu keď som užila tabletku “po” včera prešlo cca 26h ci môže konzumovať alkohol ci to nejak ovplyvni účinok tabletky ? A ešte ak dobre rozumiem tabletka po účinkuje teda aj na plodne dni keď vajíčko je uvoľnene

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, alkohol konzumovať môžete, po dni to už nemá vplyv na účinok. Žena môže otehotnieť iba počas plodných dní, ktoré však môžu byť prakticky počas celého cyklu, záleží od toho, kedy prebehne ovulácia. Väčšinou to je na 14. - 16. deň cyklu, preto sú tieto dni označované ako plodné dni, ale v prípade, že je ovulácia posunutá na skoršie alebo neskoršie obdobie, sú plodné dni mimo tohto "štandardného" intervalu. Núdzová antikoncepcia sa užíva pri zlyhaní bariérovej antikoncepcii alebo pri nechránenom pohlavnom styku. Ako som už písal, núdzová antikoncepcia by mala účinkovať aj pred ovuláciou, teda uvoľnením vajíčka, zastavením uvoľnenia vajíčka, a v prípade, že už k ovulácii došlo, teda vajíčko bolo už uvoľnené, by mala zabrániť oplodneniu, teda spojeniu vajíčka a spermie. Aj keď účinok nie je 100%-ný, šanca je pomerne veľká. Teraz s tým už aj tak neviete urobiť nič. Odsledujte si to.

 • Lydely

  , Autor: Chulia

  Dobrý deň prosím vás pekne je antikoncepcia Lydely aj na predmenstruacny syndróm?
  Mám užívať antikoncepciu prvýkrát. Aké nežiaduce účinky mám očakávať?
  Užívam na depresivno-uzkostnu poruchu Paretin, Protiaden a Trittico.
  Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaný preparát patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. U každej ženy sú prípadné prejavy nežiadúcich alebo vedľajších účinkov individuálne. Nezľaknite sa, najmä v začiatkoch užívania, ak sa u Vás vyskytne krvácanie, trvajúce prakticky aj počas celého cyklu. Užívajte tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne počas 21 dní a následne si urobte 7 dňovú pauzu, počas ktorej by sa malo dostaviť krvácanie zo spádu hormónov. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach neváhajte kontaktovať Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia a pečeňové testy

  , Autor: PetraH

  Dobrý deň pán doktor. Uživam antikoncepciu a od júla mám zvýšené pečeňové testy. Na kontroly chodím každý mesiac. Radim sa aj s gynekológom. Hodnoty sú stále mierne zvýšené ale vôbec nestúpajú. Koncom októbra idem na sono brucha čiže sa skontroluje aj pečeň. HAK zatiaľ vysádzať nemusím. Moja otázka znie či som stále chránená alebo HAK kvôli zvýšeným pečeňovým testom neúčinkuje?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená. Hormonálna antikoncepcia môže spôsobovať záťaž pre pečeň, čo sa môže prejavovať aj zvýšenými hodnotami pečeňových enzýmov. Príčin zvýšených hodnôt pečeňových enzýmov však môže byť viacero. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Antikoncepcia a lieky

  , Autor: Emily123

  Dobrý deň pán doktor, včera som sa už pýtala na lieky, ale zabudla som ešte na jeden. Môžem užívať Maltofer na chudokrvnosť ak užívam Adele? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, môžete pokračovať v pravidelnom užívaní hormonálnej antikoncepcie aj preparátu železa. Spomínaný preparát železa nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie.