Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,460 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: July890

  Dobrý deň, užívam HAK Dienorette a zabudla som si dať tretiu tabletky v prvom týždni a užila som ju až po 18hodinàch. Deň predtým sme ale mali nechránený pohlavný styk aj s vyvrcholením. Viem, že je riziko otehotnenia. Viete mi povedať, či tá šanca je ale veľká? Alebo sa to len nedá vylúčiť? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu, že ste dovtedy užívali tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne, je pravdepodobnosť pomerne malá. Teraz je potrebné sa aspoň najbližších sedem dní chrániť aj doplnkovo, teda používať aj kondóm. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Zabudnutá tabletka v 3 týždni

  , Autor: Anonnym

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu leverette a zabudla som užívať 4 tabletku z 3 týždna a tak som postupovala podľa pribaloveho letáku a prešla som hneď na 7 dňovu pauzu.(Dnes mám 2. deň pauzy) Som chrana alebo je znížený účinok antikoncepcie? Styk som mala chránený kondómom ale
  Asi hodinu po ejakulácii bol priateľ vo mne asi na 2 sekundy. Je možnosť otehotnenia?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie Leverette sedemdňová pauza neexistuje. Užíva sa kontinuálne 28 tabliet, z čoho 21 žltých tabliet je aktívnych, ktoré obsahujú hormóny a 7 bielych je neaktívnych, tzv. placebo tabletky. Mali ste na výber z dvoch možností. Ak ste sa rozhodli pre druhú, teda ukončili ste užívanie aktívnych žltých tabliet zo súčasného blistra a prešli ste priamo na biele placebo tablety (Vami spomínaná 7 dňová pauza), najvhodnejšie je zaznamenať si deň, keď ste zabudli užiť tabletu a ak chcete začať s novým blistrom v rovnaký deň, v ktorý vždy začínate s užívaním blistra, užívajte placebo tablety menej ako 7 dní. Z týchto okolností je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá. Odsledujte si to.

 • Antikoncepcia druhá otazka

  , Autor: Miska420

  Dobrý večer, ešte by som chcela doplniť k môjmu poslednému príspevku to , že to bol už posledný týždeň užívania resp posledná tabletka. Takže to môže znamenať ešte nižšiu šancu tehotenstva? Alebo na to tie týždne nemajú vyplv?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bola spomínaná zabudnutá tabletka posledná z blistra a t.č. už máte sedemdňovú pauzu, pravdepodobnosť je ozaj veľmi malá. Ak ste navyše zabudnutú tabletku užili do 12 hodín od času obvyklého užitia, účinok hormonálnej antikoncepcie bol zachovaný.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: michaela_13

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu už 2 roky a prvýkrát sa mi stalo že som zabudla užiť tabletku. Berem ich každý deň o 19:00 večer a dneska 15:30 som si spomenula že som včera (pondelok) neuzila. Hneď som si ju teraz dala. Ale o 19:00 dneska zase mám užiť za “utorok” nevadí že v tom bude len 3 hodinová prestávka od dvoch tabletiek? A veľmi to bude vadiť ak budem mať pohlavný styk? Môže sa stať že otehotniem ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zabudnutá tabletka sa má užiť čo najskôr si žena spomenie, aj keby to malo znamenať užitie dvoch tabliet naraz. Dnešnú tabletku užite štandardne, nevadí, že bude časový rozdiel iba tri hodiny. Keďže je riziko zníženého účinku hormonálnej antikoncepcie reálne, najbližších sedem dní používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • zabudnutá tabletka v 3.týždni

  , Autor: kristina-6

  dobrý deň, užívam antikoncepciu dienorette, pravidelne už 3 roky, vo štvrtok som si zabudla dať tabletku, zistila som to ažv piatok ked som si isla dať piatkovú, užila som teda normalne, užívam tretí týždeň v pondelok mam ukončit blister. žiaľ v piatok sme mali pohlavný styk nechránený, mám užiť tabletku po? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste zabudli užiť jednu tabletu v treťom týždni, môžete si zvoliť jednu z dvoch možností a nemusíte pri tom použiť ďalšie antikoncepčné opatrenia, ani užívať tabletku "po", za predpokladu, že ste v predchádzajúcich 7 dňoch pred vynechanou tabletkou užívali tablety pravidelne. Vhodnejšie bolo v piatok užitie oboch tabliet hormonálnej antikoncepcie, aj zabudnutej štvrtkovej, aj piatkovej. Máte dve možnosti, prvou je doužívanie aktuálneho blistra a ďalšie balenie začnete užívať hneď po skončení súčasného blistra, takže nebude žiadna prestávka medzi dvoma baleniami. Krvácanie z vynechania sa pravdepodobne dostaví až po skončení druhého balenia, pričom počas užívania tabliet môže dôjsť k špineniu alebo medzimenštruačnému krvácaniu. Druhá možnosť je, že nebudete pokračovať v užívaní súčasného blistra, dodržíte maximálne sedemdňovú prestávku v užívaní (započítava sa aj deň, kedy ste zabudli užiť tabletu), a potom začnete s užívaním tabliet z nového balenia. Ak chcete začať s užívaním nového balenia v obvyklom dni v týždni, môže byť pauza v užívaní kratšia ako 7 dní. Za daných okolností bude pre Vás vhodnejšia asi prvá možnosť.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: amemic

  Dobrý deň,
  po 7 dňoch od začatia nového blistra (HAK beriem 4 roky), t. j. na 8 deň som zabudla užiť antikoncepciu. Ďalšiu tabletku som užila až po 12h. V deň zabudnutia tabletky som však mala nechránený pohlavný styk s vyvrcholením. V užívaní antikoncepcii pokracujem. Je šanca otehotnenia vysoká?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, možnosť tehotenstva existuje. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.