Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Danulik1

  Dobrý deň, užívam HAK už rok a stala sa mi taká vec že som zabudla užiť tabletku ale neviem kedy zistila som to až keď som si pozerala kalendár kedy si mam dať tabletku pretože tam to mam vyrátané ale blister som zahodila je možné že tam bola tá jedna tabletka. Aj menzes som dostala o deň skôr na 3.deň väčšinou ho dostanem presne na 4.deň.
  A teraz neviem či mam začať nový blister normálne po 7 dňovej pauzy alebo môžem aj po 8. Dňovej pauze.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, začnite s užívaním nového blistra normálne po sedemdňovej pauze. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a preventívne sa prvý týždeň užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie chráňte aj doplnkovo (používajte kondóm).

Podobné otázky

 • Zabudnuta tabletka po pauze

  , Autor: zuzzzga

  Dobry den, vcera (nedela) vecer o 7-8 som mala brat prvu tabletku po 7 dnovej pauze ale zabudla som ich kupit. Dnes (pondelok) sa k nim dostanem az o 5 vecer, mam zobrat normalne vecer ako keby som nevynechala a chranit sa potom tyzden inak alebo mam pockat na menstruaciu a vtedy zobrat prvu tabletku? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, môžete postupovať presne tak, ako ste písali. Užite tabletku dnes, čo najskôr, a pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Najbližších minimálne 7 dní používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).

 • Uzivanie

  , Autor: viki927

  Dobry den, chcela by som sa opytat, ci sa mohol aucinok hak dienorette narušiť ak som tabletu nevzala v pravidelnom case ale do 12 hodin od pravidelného casu a to o 5:00 rano a o 7:00 som mala redšiu stolicu chcela som si vziat pre istotu este jednu tabletu hak ak by bola tato tableta neúčinná ale zabudla som nasledne v danom dni som mala nechránený pohlavny styk s ukončením mimo.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa zabudnutá tabletka hormonálnej antikoncepcie užije do 12 hodín od času obvyklého užitia, je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Ak sa u Vás nejednalo o hnačku, či opakované redšie stolice v priebehu niekoľkých hodín, myslím si, že za daných okolností je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Vynechana tabletka

  , Autor: alenakaderova

  Dobry vecer, chcem sa opytat. Zabudla som si zobrat 14tu tabletku. Zistila som to o den neskor a v ten den som mala pohlavny styk. Dala som si potom naraz dve tabletky. Je vyssia sanca ze otehotniem?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží aj od preparátu hormonálnej antikoncepcie. Vo všeobecnosti platí, že sa má zabudnutá tabletka užiť čo najskôr, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet hormonálnej antikoncepcie naraz. Ak ste užili zabudnutú tabletku po viac ako 12. hodinách od času obvyklého užitia, tehotenstvo sa, navyše za okolnosti nechráneného pohlavného styku, vylúčiť nedá. Mohlo dôjsť k oslabeniu hormonálnej antikoncepcie. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu, že sa Vám nedostaví krvácanie z vysadenia zo spádu hormónov, bude potrebné vylúčiť tehotenstvo.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Jenniferjenny

  Dobrý deň, pred menštruáciou som si zabudla dať 1 tabletku a na další deň som si ju hneď dala, je to v poriadku? Mám normálne pokračovať v užívaní ako doteraz? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nepoznám bližšie informácie, najmä o aký druhy preparátu hormonálnej antikoncepcie sa jedná, takže sa Vám neviem úplne vyjadriť. Ale ak ste zabudli užiť poslednú tabletku z blistra s obsahom 21 tabliet, po ktorej mala nasledovať sedemdňová pauza, tabletku ste nemuseli užívať dodatočne na ďalší deň. Za predpokladu tejto schémy antikoncepcie si realizujte sedemdňovú pauzu, prvý deň pauzy si rátajte deň zabudnutia, a následne pokračujte v užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie z nového blistra.

 • Zabudnutá tabletka Daylette

  , Autor: Viki*

  Dobrý deň, stala sa mi taká vec že včera 18.1.2023 som si zabudla zobrať piatu tabletku, dnes vo štvrtok (19.1.) som si zobrala aj tú zo včerajška tak ako je písané v prívalovom letáčiku. 17.1 som mala s priateľom nechránený sex a čiastočne sa do mňa spravil. Je možné otehotnenie? Menštruácia mi prestala tak v pondelok až utorok . Antikoncepciu užívam už 2 roky bez prestavky.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá, no nie nulová. Postupovali ste však správne. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Nasledujúcich aspoň sedem dní používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).