Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,496 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Operácia, antikoncepcia a menštruácia

    , Autor: animallover

    Dobrý deň, dnes (8.2.) mi dali termín na operáciu, ktorá bude 8.3. Štvrtý mesiac beriem antikoncepciu Zlyndu. Za toto obdobie som vobec nemala menštruáciu. S menštruáciou mám problémy už odkedy mi prvý krát prišla (vymechávala mi dlhé obdobia aj pol roka kvôli polycystickym vaječníkom), preto mám nasadenú antikoncepciu. Pred zlyndou som mala dayllu, pri nej mi menštruácia normálne fungovala. Moja otázka znie, čo mám teraz spraviť, ostáva mi 11 aktívnych tabletiek a 4 placebo v blistra, ktorý teraz beriem. Viem sa nejako vyhnúť tomu, aby mi menštruácia prerušila plánovanú operáciu? Bojím sa, že keď mi 4 mesiace neprišla, tak zrovna teraz po vysadení mi naskoči alebo dostnem výtok, ktorý potom môže trvať aj dva mesiace v mojom prípade pri predošlých skúsenosťiach. Operácia bude v celkovej anestéze. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, pred operačným výkonom je väčšinou nutné hormonálnu antikoncepciu vysadiť, dĺžka vynechania je individuálna, v závislosti od druhu a typu operačného výkonu. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie ani okolnosti, neviem sa Vám bližšie vyjadriť. Čo sa týka nastavenia užívania hormonálnej antikoncepcie a jej vysadenia pred operáciou, je nutné konzultovať Vášho obvodného gynekológa, informovať sa je potrebné aj v zdravotníckom zariadení, kde bude výkon realizovaný.