Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,341 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia

  , Autor: Anonnym

  Dobrý deň, beriem antikoncepciu pravidelne no stále mám strach niečo zjesť pretože si myslím že to môže znížiť účinok antikoncepcie. Možem teda normálne jesť a nezniži to účinok antikoncepcie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existujú isté potraviny, bylinky, či nápoje, ktoré môžu mať alebo majú dokázaný účinok na zníženie účinku hormonálnej antikoncepcie. V bežnom živote pri konzumácii našich potravín sa zníženia účinku obávať nemusíte. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Zoelly a priberanie

  , Autor: Lussiele

  Dobrý deň, v lete som zmenila HAK zo Zlyndy na Zoelly, za pár mesiacov som spozorovala nežiadúce priberanie, čo sa mi pri Zlynde nestávalo. Dokonca cvičím a priberám naďalej, niekedy mám brucho ako balón. Viete mi poradiť či to môže byť práve Zoelly a čo s tým? Nechcem ju vyhadzovať pretože po zdravotnej stránke mi sedí a bojím sa, čo by nasledovalo po vysadení. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Zlynda je čisto gestagénová hormonálna antikoncepcia, kdežto Zoely je kombinovaná hormonálna antikoncepcia obsahujúca dva typy hormónov. Každej žene sadne iný preparát. Medzi vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie je nárast hmotnosti. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Samozrejme, v prípade nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Escapelle

  , Autor: Lamula

  Dobrý deň, mala som pohlavný styk pred 4 dňami, tabletku escapelle som si dala hneď na druhý deň a k tomu beriem vlastnú antikoncepciu adele, vtedy som ju mala druhý deň po menštruácii keď som mala pohlavný styk, ako som si ju dala tak ma bolelo v pod brušku a raz ma prehnalo, len sa chcem uistiť či tabletka zabrala, ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nechápem, prečo ste užili tabletku núdzovej hormonálnej antikoncepcie počas užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie Adele je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Hormonálna antikoncepcia slúži práve na to, aby mohla mať žena nechránený pohlavný styk s ejakuláciou do pošvy a neotehotnela pri tom.

 • Antikoncepcia a antibiotika Zinnat

  , Autor: Dominika18

  Dobrý deň, beriem dlhodobo Leverette, momentálne začínam 2.týždeň z blistra. Dostala som na 5 dní ZINNAT (vraj patrí medzi cefalosporiny) - chcem sa spýtať, či ovplyvňuje moju HAK (v danom cykle), pripadne ak áno, koľko dní po doužívaní sa treba navyše chrániť. Ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, antibiotikum Zinnat znižuje účinok hormonálnej antikoncepcie. Nasledujúcich 7 dní preto používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Surne

  , Autor: Evulik123

  Dobrý deň pán doktor užívam antikoncepciu Leverette už takmer rok moja menštruacia trvá 5 dni je to normálna dĺžka počas užívania HAK? Mám totižto strach či nemôže byt antikoncepcia neúčinná keďže väčšinou slečny ktoré poznám majú počas užívania hak menštruáciu 3 dni ….ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie sa tehotenstva obávať nemusíte. Počas užívania sa môže vyskytovať špinenie individuálne u každej ženy inak, nemusí sa vyskytovať vôbec, môže trvať iba pár dní ale aj počas celého cyklu, hlavne v začiatkoch užívania. Záleží aj od preparátu hormonálnej antikoncepcie. Nemusíte sa obávať. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Očkovanie proti covid

  , Autor: Sofka16

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na očkovaciu vakcínu Janssen. Beriem antikoncepciu Maitalon asi 3 roky, nefajčím, nemám žiadne chronické choroby. Môžem sa dať zaočkovať?? Akurát som bola vždy chudokrvná a občas beriem železo.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v princípe hormonálna antikoncepcia nie je prekážkou pri vakcinácii. Do úvahy však treba brať okolnosti a informácie, či nie ste fajčiarka, či netrpíte nejakými rizikovými choreniami alebo obezitou - to všetko sú faktory, ktoré zvyšujú riziko komplikácií, ktoré sú však aj napriek tomu nižšie, ako riziko trombózy pri infikovaní sa koronavírusom. Pokiaľ sa nič takéto u Vás nevyskytuje, môžete sa dať očkovať.