Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,655 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Účinnosť antikoncepcie

  , Autor: adrianav-2

  Dobrý deň, mám otázku ohľadom účinnosti antikoncepcie. Zajtra si beriem poslednú tabletku, v nedeľu by som mala dostať menštruáciu a dnes som mala pohlavný styk s prerušením. Tento mesiac som mala menšie tráviace problémy (zápcha a jednorazová redšia stolica). Je možné, že sa znížil účinok antikoncepcie a mohla som otehotnieť? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak boli tráviace ťažkosti jednorázového charakteru a nejednalo sa o hnačkovanie, hlavne pár hodín po užití tabletky, účinok hormonálnej antikoncepcie znížená nebola. Ak užívate tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne, tehotenstva sa obávať nemusíte.

Podobné otázky

 • Mierne zvýšené pečeňové testy

  , Autor: Danka02

  Dobrý deň už som vám viac krát písala ohľadne tých testov. Vyšli mi mierne zvýšene pečeňové testy. Beriem antikoncepciu aj antidepresiva čiže môže to byť aj z antidepresív. Je teraz znížená účinnosť antikoncepcie? Ak by testy nestúpali je možnosť užívať antikoncepciu aj naďalej alebo kvôli zníženej účinnosti ju musím vysadiť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodnoty pečeňových enzýmov nehovoria o účinku hormonálnej antikoncepcie, ale o záťaži pečene a možnom poškodení pečene vplyvom napríklad aj užívaných liekov. Pre pečeň sú zaťažujúce aj preparáty antikoncepcie, ako aj antidepresíva. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

 • Zvýšené pečeňové testy

  , Autor: Janka-0

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu leverette a antidepresiva xanax a chlorprothixen. Z krvi mi zistili zvýšené pečeňové testy. Gynekológička mi dnes odporúčala že antikoncepciu môžem brať ďalej a zároveň mám užívať aj lieky na pečeň. Následne by som išla na kontrolné odbery a ak by boli stále neboli dobre, zmenila by HAK. Chcem sa spýtať či lieky na pečeň napr. Lagosa alebo flavobion znižujú účinok antikoncepcie? Prípadne ak mám zvýšené pečeňové testy či aj to znižuje účinnosť antikoncepcie

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie, hepatoprotektíva nemajú vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Mali by pomôcť znížiť hladinu pečeňových enzýmov. Príčin zvýšených pečeňových enzýmov môže byť viacero. Nepoznám však žiadne výsledky, ani bližšie informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. V prípade nejasností alebo ťažkostí ho neváhajte kontaktovať, či navštíviť.

 • Môžem užívať antikoncepciu?

  , Autor: Janka-0

  Dobrý deň pán doktor. Užívam antikoncepciu leverette 3. Blister. Doteraz bolo všetko v poriadku. Ale nastali mi problémy so žalúdkom. Mala som 3 krát riedšiu stolicu počas 5 dní. Raz v utorok, následne v sobotu a dnes ráno. Vždy to bolo po viac ako 17 hodinách. Keďže som doteraz nemala žiadne problémy tak netuším či tie redšie stolice môže práve spôsobovať antikoncepcia až teraz. Dnes sa už po tej stolici cítim lepšie. Mám sa chrániť aj nejak inak alebo účinnosť antikoncepcie je zachovana? Prípadne aké iné druhy antikoncepcie by pre mňa boli vhodné keďže užívam aj antidepresiva xanax. (Potrebujem niečo hormonálne, keďže tehotenstvo naozaj nepripadá do úvahy).

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin tráviacich ťažkostí mohlo byť viacero, mohlo sa jednať len o črevnú virózu, nevylučujem aj vplyv aktuálne užívaného preparátu hormonálnej antikoncepcie. Je to však pomerne dobrý preparát, ak ťažkosti nebudú pretrvávať, nemyslím si, že je nutné ho meniť. Ak došlo k hnačkám po viac ako 17. hodinách, tabletky boli bezpečne vstrebané a účinok hormonálnej antikoncepcie je zachovaný. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Spomalené trávenie

  , Autor: Julia202600

  Dobrý deň, ma spomalené trávenie (nezvraciam, nehnačkujem) nejaký vplyv na účinnosť antikoncepcie? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie by ste mali byť chránená.

 • Stolica

  , Autor: Julinka00

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu leverette a dnes som 4 a pol hodiny po užití antikoncepcie mala takú jednorazovú riedšiu stolicu ale nebola to hnačka. Je znížená účinnosť antikoncepcie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za daných okolností si nemyslím, že je účinok hormonálnej antikoncepcie znížený. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.