Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,341 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Escapelle

  , Autor:

  Dobrý deň
  Asi pred dvoma týždňami sme mali menšiu nehodu a použila som tabletku Escapelle, moja gynekologička mi hovorila pri preventivke že by som mala mat plodne dni asi v sobotu, a mali sme s priateľom pohlavný styk nad ranom v nedeľu okolo 6 hod a tabletku som použila v nedeľu večer po 18 hod. Chcela by som sa opýtať či pri ovulácii účinkuje tabletka napriek tomu že som mala ovulaciu, niekedy píšu že by som mala mat nejaké spinenie či to je z každej ženy individuálne, od použitia tabletky mám take tlaky vo vaječníkoch ale nič vážne žiadne príznaky vedľajšie len mam veľké prsia ako pred každou menstruaciu lebo akurát ju mam dostať podľa môjho diára a ďalšia vec má zaujíma či nebudem mat bližšie budúcnosti problém otehotniet keďže je to veľký nával hormónov a moc sa to neodporúča užívať
  Za každú radu ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Escapelle účinkuje až do 72 hodín po nechránenom styku bez ohľadu na to, či prebehla alebo neprebehla ovulácia. Zasahuje na rôznych úrovniach a v konečnom dôsledku aj mení kvalitu sliznice čím významne redukuje možnosť implantácie. Najvyššia istota je do 24 hodín. Je však otázne, či Vám počas plodných dní k ovulácii skutočne aj dochádza. Ak aj napriek tomu máte obavy, urobte si cca 10 - 14 dní po pohlavnom styku tehotenský test. K špineniu nemusí dôjsť hneď, bolesti v oblasti vaječníkov a prsníkov sú za týchto okolností pomerne normálne. Escapelle obsahuje hormón levonorgestrel, ktorý vplyv na ďalšie tehotenstvo nemá. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Escapelle

  , Autor: Lamula

  Dobrý deň, mala som pohlavný styk pred 4 dňami, tabletku escapelle som si dala hneď na druhý deň a k tomu beriem vlastnú antikoncepciu adele, vtedy som ju mala druhý deň po menštruácii keď som mala pohlavný styk, ako som si ju dala tak ma bolelo v pod brušku a raz ma prehnalo, len sa chcem uistiť či tabletka zabrala, ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nechápem, prečo ste užili tabletku núdzovej hormonálnej antikoncepcie počas užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie Adele je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Hormonálna antikoncepcia slúži práve na to, aby mohla mať žena nechránený pohlavný styk s ejakuláciou do pošvy a neotehotnela pri tom.

 • Vynechaná jedna tableta

  , Autor: Martina335

  Dobrý večer užívam HAK Mercilon 3 roky. Snažim sa ju uživať pravidelne. Ale tento mesiac som jednu tabletku vynechala.Menzes som mala od 30.10.2021 do. 02.11.2021. Mám ho pravidelný keď beriem tabletky. Tabletku v blistri som začala uživať od 01.11.2021. Na konci prvého tyždna alebo na začiatku druhého tyždna som tabletku ktorá bola ten deň napr. Pondelok si nedala lebo som ju stratila ale dala som si tabletku čo som mala mať na druhý deň. Takže keby zjem všetky tabletky tak ich jem 21 dni do nedele ale keď som si tu jednu nedala tak si poslednú tabletku dám v sobotu.
  08.11.2021 som mala nechránený pohlavný styk. 16.11.2021 som použila bezbarierovú antikoncepciu kondom ale bohužial praskol. Tak som si po 33 hodinách od pohlavného styku dala tabletku po Escapelle. Spravila som dobre ak som tabletku po užila aj keď beriem HAK? Kedy najlepšie je v tomto prípade spraviť si tehotenský test? Môžem byť tehotná ak som namiesto 21 tabletiek užila 20?
  A kedy sa dá zistiť u gynekologá tehotenstvo?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nechápe, prečo ste užili núdzovú antikoncepciu, keď užívate pravidelne hormonálnu antikoncepciu. Kondóm počas užívania hormonálnej antikoncepcie používať tiež nemusíte. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená. To, že budete mať o deň kratší cyklus, na tom nič nemení. Tehotná za daných okolností nebudete. Užitím tabletky po však môže dôjsť ku špineniu. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • .

  , Autor: slovak.girl

  Reagujem este k mojej vyssie uvedenej otazke. Ak pocas uzivania HAK uzijem aj nudzovu tabletu escapelle, bude nejak ovplyvneny účinok mojej pravidelnej antikoncepcie nasledujuce dni ? alebo budem dalej normalne chranena? Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nedôjde k ovplyvneniu hormonálnej antikoncepcie, ale môže dôjsť ku krvácaniu, či špineniu.

 • Escapelle

  , Autor: kulka23

  Dobrý deň, núdzovú antikoncepciu som užila po 9 hodinách ale nakoľko momentálne užívam antibiotiká (penicilín) či môžu nejak ovplivniť účinnosť tejto tabletky.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, antibiotikum nemá vplyv na účinok núdzovej hormonálnej antikoncepcie.

 • Escapelle

  , Autor: Sabina3333

  Ešte mám doplňujúcu otázku. Mám veľmi nepravidelný cyklus a menštruácia mi meškala. Predtým neprebehla žiadna riziková situácia, tehotná určite už nie som. Nevadí, že som tabletku užila pri takomto cykle? Bude aj tak pôsobiť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užitím emergentnej antikoncepcie väčšinou aj tak dôjde k znepravidelneniu menštruačného cyklu. Podstatné je, že ste tabletku užili včas.