Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,399 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vysadenie antikoncepcie

  , Autor: Matilda

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Moja gynekologička mi z dôvôdu tvoriacich sa vodových cýst po cisárskom reze nasadila antikoncepciu Desirett ktorú užívam tretí mesiac. Po poslednej kontrole zhodnotila, že tieto tablety vôbec nepomohi a cysty sa len zväčšili a dokonca objavili nové. Kedže kojím nenasadila mi žiadne iné liečivo a povedala, že počkáme čo sa bude diať. V blistri mám ešte tablety na dva týždne ale chcela by som ich vysadiť už ihneď pretože sa necítim dobre, býva mi zle od žalúdku, mám nevoľnosti a slabosť. Môžete mi prosím poradiť či by mi to až tak veľmi narušilo cyklus? A okrem toho som teraz začala silno menštruovať čo sa mi ešte pri užívaní týchto tabliet nestalo. . Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa z Vás prejavili vedľajšie alebo nežiadúce účinky hormonálnej antikoncepcie, obráťte sa na Vášho obvodného gynekológa. Ak sa cyklus ani ťažkosti neupravili, práve naopak sa zhoršili, v liečbe hormonálnou antikoncepciou by som asi nepokračoval. Folikulárne (vodové) cysty zvyknú spontánne prasknúť.Nepoznám však všetky okolnosti, ako ani USG nález, preto sa k tomu neviem bližšie vyjadriť.

Podobné otázky

 • Vysadenie antikoncepcie

  , Autor:

  Pekný deň,

  chcela by som sa spýtať. Asi 5 mesiacov užívam antikoncepciu Evru. Chcem ju na nejaký čas vysadiť ale potom sa k nej znova vrátiť.. je nejaký čas ako dlho by som ju nemala užívať aby mi zas telo nezblblo?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám dôvod ani okolnosti, pre ktoré chcete či potrebujete antikoncepciu vysadiť. Ak prestanete používať Evru, môžete mať nepravidelnú, slabú alebo žiadnu menštruáciu. Stáva sa to najmä počas prvých troch mesiacov a hlavne, ak ste nemali pravidelnú menštruáciu predtým, ako ste začali používať tento liek. Presne stanovený minimálny čas, za ktorý sa musíte vrátiť k užívaniu Evry nie je.

 • Vysadenie doplnenie otazky

  , Autor:

  Dobry den, na otázku ci mi moze vysadenie antikoncepcie kvoli operacii, rozhadzat menstruaciu ste mi odpovedali, ze ak doužívam celý blister a po 7 dňovej pauze nebudem pokračovať v užívaní hormonálnej antikoncepcie, cyklus by mal byť zachovaný. Ale ja mam axia daily a tam nie je 7 dňová pauza. Tam je 24+4. Platí to tiez, ze ak douzivam všetkých 28 tabliet a nezacnem uzivat dalsi blister, cyklus bude zachovany? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v tom prípade doužívajte 24 tabliet, zvyšné 4 placebo tabletky nemusíte doužívať. Aj keď doužívajte 28 tabliet, cyklus bude zachovaný.

 • Vysadenie antikoncepcie

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam Lindynette 20 a chcela by som ich na nejaký čas vysadiť, cca 3 mesiace. Je to vhodné? Po tých 3 mesiacoch si mám dať prvú tabletku v prvý deň cyklu? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, prvú tabletku z nového blistra užite v prvý deň menštruácie.

 • Vysadenie antikoncepcie

  , Autor:

  Dobrý deň,
  je možné že sa ani po 3 mesiacoch po vysadeni hak nedostaví menštruácia? Bola braná dlho cca 5 rokov a nechcem do seba dávať ďalšie hormóny ako je injekcia na vyvolanie menštruacie alebo prejst’
  O5 na hak ako mi odporučal môj gynekológ...odporúčate ísť na nejaké testy? Endokrinne a pod.?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po dlhodobejšom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie nie je výnimočné, že sa menštruačné krvácanie nedostaví. Ak nesúhlasíte s podávaním akýchkoľvek hormonálnych preparátov, či už vo forme injekcií alebo tabliet, je zbytočné robiť hormonálne testy, ktorých výsledkom by bolo odporúčanie podania hormonálnej injekcie. Dôležité je aj gynekologické USG vyšetrenie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý najobjektívnejšie pozná všetky informácie ako aj okolnosti.

 • Vysadenie antikoncepcie

  , Autor:

  Dobrý deň mám otázku. Chcela by som vysadit antikoncepciu ktorú užívam rok a pol. Zobrala som poslednú tabletku v piatok, v nedeľu som mala nechaneny sex s ejakulaciou. Ak som správne čítala mám proste prestať brať tabletky z ďalšie blistra? A môžem ostať po vysadení tehotná ak nebudem mať sex ? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak chcete vysadiť hormonálnu antikoncepciu, môžete to urobiť v ktorejkoľvek fáze cyklu, asi najlepšie je dobrať blister a počkať na krvácanie z vysadenia. Následne už nezačať s užívaním ďalšieho blistra. Bez pohlavného styku sa otehotnieť prirodzene nedá. Ak ste však mali nechránený pohlavný styk v čase, keď ste už neužívala tabletky, nepoznám všetky okolnosti ani druh užívanej antikoncepcie, v závislosti od toho tu riziko tehotenstva je.