Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,190 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Kurama

  Dobrý deň, tento mesiac som prišla o panenstvo a po prvom sexe som si dala aj tabletku deň po. Mám už doma antikoncepciu ale ešte som nedostala menštruáciu aby som ju mohla začať brať. Už mi celkom dlho mešká , robila som si aj viac <⁴> Testov ale všetky boli negatívne. Tak teraz neviem či to je spôsobené zmenami v tele, tabletku alebo som tehotná. mám čakať a potom brať Anti. Alebo sa da aj inokedy začať (karhlu mám). Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zvyčajne užitie Escapelle, teda tabletky "po" neovplyvní menštruáciu, ktorá by sa mala dostaviť v zvyčajný čas. U niektorých žien sa však môžu prejaviť zmeny v menštruácii, jednou z nich je aj omeškanie menštruácie. Len výnimočne sa menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní. Pokiaľ sa Vaša menštruácia oneskorila o viac ako 5 dní, môžete byť tehotná. Antikoncepciu nezačnite užívať skôr ako dostanete menštruáciu. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základne vyšetrení z krvi vylúči alebo potvrdí tehotenstvo a určí ďalší postup aj čo sa týka užívania antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Plan B

  , Autor:

  Dobrý deň. V decembri som chcela aby mi menštruácia prisla neskôr tak som v novembri brala HAK (Mistra) o 4 dni dalej. Od vtedy kazdy mesiac som do brala blister ale trebalo mi uzit aj tabletky z druheho blistra aby mi vyslo 21 dni. Teraz som sa rozhodla ze chcem ist na ten isty rezim brania tabletiek akym som zacala na zaciatku. Tak som v januári 2020 brala len 18dni tabletky a prestala som na 3. Den som dostala menštruáciu. S partnerom sme sa nechranili a vošiel do mňa. Mozem byť tehotna ? Mam si kupit radsej tabletku Plán B ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, do budúcna veľmi neodporúčam skracovať alebo predlžovať menštruačné cykly. Príležitostne sa to jednorázovo dá urobiť, ale nemajte z toho pravidlo. Za predpokladu, že ste tabletky hormonálnej antikoncepcie užívali pravidelne, antikoncepcia plnila svoju úlohu a nie je potrebné užiť emergentnú antikoncepčnú tabletku.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobry den, ak zabudnem uzit antikoncepciu, nie som potom chranena? Ako dlho. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak zabudnete užiť tabletku hormonálnej antikoncepcie a užijete ju do 12 hodín od obvyklého času užitia, ste aj naďalej chránená. Ak tabletku neužijete vôbec a užijete tabletku až nasledujúci deň, účinok hormonálnej antikoncepcie je znížený a je potrebné nasledujúcich 7 dní okrem pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie používať aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý, deň chcela by som sa spýtať či je normálne keď beriem antikoncepciu už nejaký rok aj 2 mesiace dobrala som blister a mala som dostať menštruáciu .. Menštruácia mi došla v deň keď mala, ale krvácanie trvalo len 2 dní.. Je to úplne pohode?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie je iba pár dňové špinenie úplne normálne, nemusíte sa obávať.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň,
  užívam HAK Daylette. Mala som sex s partnerom, ale 2 dni potom som zabudla užiť tabletku. Zistila som to až na ďalší deň, pri užití ďalšej tabletky. Týždeň nato som mala dostať menzes, ale nedostala som. Môžem byť tehotná?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste užili zabudnutú tabletku do 12 hodín od času pravidelného užitia, účinok hormonálnej antikoncepcie by mal byť zachovaný. Ak ste však tabletku užili po viac ako 12 hodinách, účinok hormonálnej antikoncepcie môže byť oslabený a tehotenstvo tak nie je vylúčené. Ak ste však v čase nechráneného pohlavného styku užívali tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne, ste chránená. Odsledujte si to. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa nemusí krvácanie alebo špinenie dostaviť. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň,

  mám veľmi nepravidelnú a bolestivú menštruáciu, a často sa mi tvoria cysty na vaječníkoch. Moja gynekologička mi predpísala antikoncepciu, ale mám obavy, či to moje problémy vyrieši natrvalo (aj po vysadení antikoncepcie - či to nebude iba dočasné “zakrytie”problému) a či mi to po vysadení nespôsobí veľké problémy (akné, problém otehotnieť...) Antikoncepciu som ešte nezačala užívať. V najbližších dňoch, s príchodom menštruácie, by som mala začať, ale trápia ma tieto obavy.

  Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jednoznačne Vám nedá nikto odpoveď, či po vysadení sa stav nevráti, ale teraz by som nad tým neuvažoval. Antikoncepcia zvykne v takýchto prípadoch pomôcť. Myslím si, že sa nemusíte obávať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.