Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Cvičenie po sekcií

    , Autor: Maťa

    Dobrý deň
    Chcem sa opýtať kedy je možné začať cvičiť rôzne cviky na brucho ako "brušáky" plank a podobne. Som 8 mesiacov po akútnej sekcii. Ešte v nemocnici mi vraveli že na tieto cviky môžme hneď zabudnúť. Len neviem na ako dlho. Či len ohľadom 6 nedelia alebo či to má dlhodobo nejaký vplyv na jazvu ? Rada by som sa totiž zbavila tuku a spevnila bruško. Ďakujem za každú radu .

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Všeobecne tzv. "brušáky" nie sú vhodné cviky. Môžeme si nimi skôr uškodiť.
    Odporúčam začať cvičiť až po tom ako Vás vyšetrí fyzioterapeut. Pôrod sekciou je veľký zásah do brušnej dutiny, preto je dôležité vyšetriť jazvu a okolité mäkké štruktúry. Aj keď povrchovo môže jazva vyzerať pekne zahojená vôbec to nemusí znamenať, že je tzv.kľudná. Určite treba začať ošetrovať jazvu, ak ste doteraz tak neurobila. Fyzioterapeut Vám ukáže ako. Ak by bola totiž jazva tzv.aktívna, tak sa môže cvičením reflexne dráždiť, čo môže spôsobiť napr.aj bolesti chrbta alebo mnoho iných potiaží, ktoré sa Vám na prvý pohľad ani nemusia zdať, že majú s jazvou súvis. Brucho sa po sekcii cvičí ťažšie. Často prídu mamičky s tým, že cvičia a nemôžu sa zbaviť bruška. Je to preto lebo brušná stena po operácii funguje už inak. Preto je dôležitá návšteva fyzioterapeuta, aby Vás vyšetril a naučil Vás ako začať - šetrne. Ako správne dýchať, ako jednotlivé svaly zapájať. A takéto cviky sa môžu cvičiť už po šestonedelí. Postupne si potom môžete cvičiť náročnejšie cviky, keď už budete ovládať princíp.
    Pekný deň