Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Vankúš pre batoľa - od akého veku a aký?

    , Autor: Katarína_24

    Dobrý deň pani magisterka, zaujímalo by ma, od akého veku mám môjmu chlapčekovi (aktuálne má 16 mesiacov) dávať pri spaní pod hlavičku vankúš. Názory pediatrov sa rôznia, rozpätie je od 1 roka až do 10 rokov. Nerada by som mu negatívne ovplyvnila vývoj chrbtice. A ešte Vás prosím o radu, aké základné parametre by mal mať ten vankúš (zaujíma ma najmä hrúbka a konzistencia). Ďakujem pekne za odpoveď a želám Vám príjemný deň. Mama Katarína

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň mamička Katka,

    Pri rozhodovaní je dôležité vedieť v akej polohe váš synček spinká. Niektoré deti veľmi veľa cestujú v postielke a vtedy treba myslieť na riziko, že vankúš si môžu stiahnuť na tvár a to by mohlo byť nebezpečné. Ak spinká na boku tak nesmie mať hlavičku podloženú vankúšom vysoko, aby nebola zalomená krčná chrbtica. Každé dieťatko je iné a má inú šírku ramien, takže to čo je pre jedného vysoko nemusí byť pre druhého. V polohe na chrbátiku by tiež mala byť chrbtica napriamená, lebo pri veľmi zvýšenej pozícii hlavy by sa mu ťažšie dýchalo. Dieťatko podľa mňa nepotrebuje vankúš, ale kľudne môžete dať tenší. Ak si nie ste istá odporúčam zájsť za detským fyzioterapeutom a poradiť sa. Treba zistiť aj to čo vášmu dieťatku vyhovuje. Niektoré deti chcú a niektoré nechcú vankúš.

    Prajem pekný deň