Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • stavanie sa cez rytiera

    , Autor: PeTrA

    Dobrý deň,

    dcéra (má takmer 10 mesiacov) sa stavia cez rytiera tak, že vždy našľapuje len pravou nohou. Ostatné míľniky- plazenie, lozenie, sedenie má zvládnuté, ani v jednom sa neprejavovala takáto asymetria. V stoji sa na pár sekúnd pustí a balansuje. Vyslovene okolo nábytku ešte nechodí. Trvá to asi mesiac. Už sme sa ju snažili viesť k tomu, aby vykročila aj ľavou nohou, no nechce. Nepoužívame topánky, má zatiaľ iba protišmykové ponožky. Chcem sa Vás spýtať či mi viete poradiť spôsob ako ju k tomu naviesť alebo to chce len čas a začne sama od seba našľapovať aj druhou nohou?

    Srdečne Vám ďakujem za Váš čas a odpoveď

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň,

    Ak si chcete byť istá, že vývoj je v poriadku a nejde o nejakú zásadnú asymetriu, tak je najlepšie navštíviť fyzioterapeuta, ktorý má certifikát na Vojtovu metódu. Takýto terapeut vie veľmi dobre vyšetriť Vaše dieťatko. Môže mať totiž svalovú asymetriu, ktorú vy ako laik nevidíte a môže (ale nemusí) vekom vyústiť do skoliózy. A pritom mnohé asymetrie sa počas prvého roka života dajú pomerne rýchlo upraviť.

    Pekný deň