Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Zavrat

    , Autor: Aliulucka

    Chcela by som sa spýtať od malej pôrodu mám problém s chrbtom hlavne okolo lopatiek a krku neskutočne má boli v oblasti krku niekedy si musím ľahnúť a vtedy mi je lepšie a úľavy sa mi pociťujem veľké stuhnutie bola som aj u neurológa dala mi aj tabletky na uvoľnenie svalstva a proti bolesti pomohlo a teraz zas stym mám aj závraty pocit že sa mi hlava točí a pocit opitosti hlavne keď som v pohybe ale nehádže má len mám taký pocit pokial ležím je dobre ako náhle som v pohybe je zas mám pocit zavratu.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Počas tehotenstva a pôrodu prechádza telo veľkými zmenami. Rozťahujú sa väzy v panve, uvoľňuje sa svalstvo panvového dna a brucha, je veľká záťaž na ruky a chrbát, pretože nosíme bábätko, prípadne prenášame kočík alebo autosedačku. Všetky tieto zmeny v oblasti panvy výrazne menia statiku chrbta, čo sa odzrkadľuje na bolestiach chrbta. Závraty môžu súvisieť s problémom krčnej chrbtice, ale takisto môžu byť prenesené zo zmien v oblasti panvy. Je potrebné vylúčiť či nejde o vedľajšie účinky liekov, ktoré ste brali. Odporúčam komplexné vyšetrenie u rehabilitačného lekára alebo fyzioterapeuta. Po pôrode je dôležité cvičiť hlboký stabilizačný systém (fyzioterapeut Vás naučí cviky). Odporúčam aj vyšetrenie panvového dna - či je oslabené alebo hypertonické (po cisárskom reze). Ak ste rodili cisárskym rezom, tak je nevyhnutné uvoľňovať jazvu.
    Pekný deň.