Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Striedava vychova

    Dobry den pani doktorka,
    obraciam sa na Vas s otazkou, ktora mi stale prebieha myslou a znepokojuje ma.
    Po rozchode s partnerom, mame spolu 6.mesacneho syna, sa priatel rozhodol, ze on bude mat maleho tyzden a tyzden ja. Samozrejme, ze s tym momentalne nesuhlasim, pretoze maly je este velmi malicky a stale ho kojim.
    Preto sa chcem spytat do buducna, ked bude nas syn starsi, AKY ma vplyv striedava vychova na citovo-psychicky vyvoj dietata. Na koho sa mozem v pripade, ak zistim, ze to dietatu neprospieva profesne obretit. Je to rodinny pravnik? Dieta totiz nie je hracka, ani sposob, ako si uspokojovat svoje egocentricke potreby bez ohladu potrieb dietata. Dufam, ze toto je zatial iba moja fantazia, moze byt vsak vcelku realna pani doktorka a mne puka ako matke srdce. Mozno ma chapete.

    Mala by som malicku podotazku. Po rozchode s partnerom som sa nastahovala svojej matke, ktora mi po par dnoch povedala, ze sa k nemu a k jeho rodicom spravam, ako by sa nic nestalo, a ze ked sa k nemu vratitm, tak dopadnem ako chudera na psychiatrii a podobne i horsie nadavky. Neviem, preco sa mama takto ku mne sprava. Chce kricat na jeho rodicov, hoci som ju dorazne poziadala, nech mi nezasahuje do zivota a svoje problemy si viem vyriesit aj sama. Len s tym rozdielom, ze nerobim okolo toho hystericke sceny, hadky a nadavky. Viete mi prosim aspon nacrtnut, preco ludia takto reaguju?

    Dakujem Vam vopred za radu,
    prajem vela zdaru,
    Slavka

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Slávka,
    rozchod alebo rozvod nie je jednoduchá záležitosť, a navyše, ak sú na svete spoločné deti, je to rodičovský vzťah navždy. Obaja budete rodičmi vášho spoločného dieťaťa a obaja máte rovnaké právo na jeho výchovu. V ideálnom prípade by ste sa neskôr mohli obrátiť na psychológa, ktorá by vám pomohol vyjednávať, resp. pracovať na takom spôsobe starostlivosti o syna, ktorý by bol pre vás oboch prijateľný. Skrátka hľadať a nájsť nejakú zhodu. Niekedy si ale rodičia volajú na pomoc aj právnikov a riešia starostlivosť súdnou cestou. A niekedy je dôležité pracovať so psychológom individuálne a spracovať rozchod/rozvod a čo s tým súvosí na psychickej, vzťahovej úrovni.

    Čo sa týka vašej matky, zrejme je nahnevaná a zranená z vašej situácie - ste jej dieťa a je pre ňu asi ťažké prijať skutočnosť, že sa vám niečo také stalo. A možno ste vy až príliš milá a ústretová, možno sa môlo staviate za svoje pocity a potreby voči bývalému partnerovi a jeho rodičom. Ale vaša cesta je dôležitá tiež. Skôste sa mamy spýtať, ako sa má s vaším rozchodom, pohovorte si otvorene, ak sa dá. Niekedy ťažko dávame najavo svoje hlboké pocity zranenia a bolesti či smútku, že sa niečo skončilo a ľahšie ukážeme hnev a zlosť. A možno sú v tom aj iné pohnútky, ktoré by sa dali zistiť počas osobnej práce so psychológom