Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • boji sa inych deti

    Dobry den,
    moja dcerka nastupila v aprili do skolky. Nemali sme zatial vacsie problemy, ze by plakala a nechcela ist, obcas odmieta, ale necha sa presvedcit. Ked vsak prideme medzi ine deti na ihrisko, boji sa a akonahle sa k nemu nejake priblizuje, uteka prec a hracky im prenecha. Aj ked stretne spoluziakov zo skolky, boji sa a uteka od nich. Bola vzdy spolocenska a deti mala rada, aj ked nie je typ, co sa vie presadit a nikdy nemala problem pozicat svoje hracky, teraz sa vsak vyslovene boji. Ucitelka v skolke tvrdi, ze v kolektive problem nema. Neviem, ci je to normalne spravanie spojene s nastupom do kolektivu alebo to mam brat ako znamenie, ze nieco nie je v poriadku?

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Môže to byť signál všeličoho, napríklad aj toho, že s deťmi trávi na svoje pomery toľko času, že sa s nimi kontaktovať mimo škôlky už nepotrebuje, že si potrebuje robiť to, čo ona uzná za vhodné a iné deti ju v tom vyrušujú. Pokúste sa to akceptovať a popri tom pozorujte, ako sa situácia vyvíja. Je možné, že postupom času, keď si viac privykne na množstvo kontaktov v škôlke, bude otvorenejšia byť s deťmi aj mimo škôlky.