Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Vzdor?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý večer, mám skoro štvorročného syna, ktorý je veľmi šikovný, rozumný, nemá problém s rečou, je síce dosť živý, ale čo ma veľmi trápi je jeho správanie. Navštevuje materskú škôlku na celý deň, tam s ním nemajú zatiaľ žiadne problémy, ale čo sa týka doma je ako vymenený, stále robí zle svojmu dvojročnému bračekovi, môžem mu stokrát povedať, že sa nemá po ňom váľať, nič nepomáha, keď sa s niečim hrá hneď príde a zoberie mu to, začal veľmi odvrávať, byť ku nám VEľMI drzý, jednoducho vôbec ho nespoznávam. Keď mu vysvetlíme, že takto sa nemá ku nám správať, jednoducho nás akokeby ignoroval. Snažim sa nekričať po ňom, ale niekedy sa to naozaj nedá a dám mu poriadne na zadok, ale mám pocit, že je to ešte horšie. Mám taký dojem ako by si ani neuvedomoval závažnosť jeho konania. Keď ho voláme, ako by ani nepočul, musím sa zobrať a ísť pre neho, robí všetko naschvál. Jedná sa prosím Vás o detský vzdor alebo mám s ním navštíviť radšej psychológa. Veľmi ma to trápi. Ďakujem za odpoveď Veronika

  Odpovedá:

  Ak ste vy doma spolu s mladším synom, mohol by to byť jeden z dôvodov, prečo starší tak jančí. On musí byť v škôlke a vy si spolu doma užívate! To je fakt nespravodlivé! Takéto niečo by sa mohlo odohrávať v jeho dušičke. (Keď som raz zostala s chorou dcérou doma, syn - prváčik sa síce odviezol autobusom do školy ako mal, no vzápätí sa druhým vrátil, aby mohol byť s nami...) Takže aj v tom môže byť problém.
  Dohovorte sa s mužom a každý z vás by mohol tráviť so synom určitý čas, ak je to možné, tak každý deň. Mali by ste sa spolu hrať alebo rozprávať, masírovať ho alebo sa venovať tomu, čo má rád. Nemalo by to byť ale sledovanie telky alebo dvd. Ak to nemôžete robiť cez týždeň pravidelne, urobte si čas aspoň cez víkend (aspoň hodinku denne) a robte si aktivity v dvojiciach - jeden deň vy a syn a druhý deň tatino a syn (starší) a druhý rodič bude zatiaľ s mladším. A vymedzte si aj čas na spoločné trávenie času, aj keby to bola len hodinka.